Přejít k hlavnímu obsahu
Cestování

Cestování po Čechách: Dobří duchové hor

Život na horách býval tvrdý. Nelze se tedy divit, že se horalé často upínali k vyšší moci a věřili, že nad nimi kdosi drží ochrannou ruku. V Krkonoších Krakonoš, v Jeseníkách Praděd... Vládce mají i další pohoří!

Jana Kantorová | 29. 02. 2024

Text: LIBOR HRUŠKA

Lyžaři přezdívají nejvyšší hoře Jeseníků „moravský ledovec“, protože sněhové podmínky
tady nikdy nezklamou. Také v minulosti její názvy tuto klimatickou anomálii odrážely, říkalo se jí Keilichtská Sněžná hora nebo Niská Sněžka. Dnešní jméno Praděd – německy Altvater – dostala až v 19. století. Praděd je mytickým duchem, který od nepaměti drží ochrannou ruku nad horami i lidmi žijícími v tomto drsném kraji. Bývá zobrazován jako stařec s dlouhým bílým plnovousem třímající v ruce hornické kladivo. Jeho socha stojí nejen na vrcholu hory vysoké 1491 metrů, ale i na jejím úpatí, v lázeňském středisku Karlova Studánka Dřevěného Praděda návštěvník najde ve zdejším parku před kostelíkem Panny Marie.

Galerie: Nejznámější vládcové českých hor
Mohlo by se vám líbit

Cestování po Česku: Tichý kraj pod horami

Co mají společné Jiráskův hrdina F. L. Věk, architekt Dušan Jurkovič a malíř František Kupka? To svým návštěvníkům prozradí malebné podhůří Orlických hor...
marianne.cz

ČAPKA S PEŘÍM A DRAHOKAMY

Autorem obou soch je umělecký řezbář Jiří Halouzka, jeho další výtvory jsou k vidění ve vsi Jiříkov u Rýmařova. Halouzka tu otevřel galerii zasvěcenou vládci milovaných hor. Hlavní atrakcí je deset a půl metru vysoká plastika Praděda z topolového dřeva. Kvůli plášti zdobenému drahokamy trochu připomíná ruského Mrazíka, jiříkovský řezbář ale nemohl jinak. Přesně takto je Praděd popisován v pověstech: „Uprostřed dvorany stál z drahokamů zhotovený trůn, a na něm seděl Praděd. Horský duch oděn byl v havířský oděv ze zlaté látky, a s ramenou splýval mu průsvitný plášť. Na hlavě čapka s peřím, z něhož zářil veliký démant, zdobila starce, a dlouhý, bílý vous splýval mu až na prsa. Ve zdvižené pravici držel zlaté kladivo,“ dočte se člověk ve sbírce pohádkových příběhů Z říše Pradědovy, která vyšla koncem 19. století. I když to tak dnes většina lidí nevnímá, Jeseníky bývaly hornický kraj, kde se těžilo snad vše od zlata až po žulu. Praděd proto v příbězích často vystupuje jako ochránce horníků obklopený věrnou družinou permoníků.

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Česku: Velkolepá stará dáma jménem Luční bouda

Posledních pět let trávíme se širší rodinou vánoční svátky v Krkonoších. A stejně jako si na Štědrý den dáváme ke kaprovi bramborový salát, naší božíhodovou tradicí je výšlap na Luční boudu.
marianne.cz

TAK TROCHU JINÝ KRAKONOŠ

Nejznámějším ochráncem českých hor je bezesporu Krakonoš, zvaný též Rýbrcoul. V lidových vyprávěních se poprvé objevil ve středověku, tehdy to ale ještě nebyl onen moudrý, spravedlivý muž se zeleným širákem z Krkonošských pohádek. Horalové si ho představovali jako obra – nebo naopak trpaslíka –, který se dokázal převtělit do jakéhokoli tvora či předmětu. V pověstech Krakonoš vystupuje v podobě mnicha, horníka, myslivce, starce, ale i divokého koně, žáby, kohouta či havrana... Praděda a Krakonoše lze i dnes na horách potkat v různých podobách na každém kroku. To Hejmon, který po nocích obchází liduprázdnou krajinou Novohradských hor, je o poznání stydlivější. Hejmon nebo též Hejmor, bývá zpodobňován jako muž s loveckým psem. Jak se můžeme dočíst u jeho pomníku v Pohorské Vsi, býval za života hajným. Rád se však nechával uplácet pytláky a dovoloval jim z lesa odnést, co jim nepatřilo. Onu „benevolenci“ si teď musí odpracovat a chránit divokou přírodu na české i rakouské straně hranice... Méně známým je i dobrý duch Jizerských hor Muhu, o němž se německy píšící autoři zmiňují již v 19. století. Muž hojně si na sebe beroucí podobu mlhy si podle pověstí nevybral za sídlo odlehlé vrcholové partie hor, ale nenápadnou horu Muchov, jeden z vrcholů Černostudničního hřebene. Z centra Tanvaldu je to sem po červené značce přes dva kilometry.

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Česku: Do Budějc na pivo a pikador

Jižní Čechy nezklamou ani na podzim. Vydejte se s námi do pulzujících Českých Budějovic, do poklidné Třeboně i do kdysi bohatého horního městečka, kterému ochotně propůjčil jméno sám císař Rudolf II.
marianne.cz

RAMPUŠÁKA STŘÍDÁ KAČENKA

„Služebně nejmladší“ mytickou postavou je Rampušák, pán Orlických hor. I on má ve svém rajonu dřevěnou sochu, konkrétně v horské osadě Rampuše. Ta leží ukrytá mimo hlavní silniční tahy asi deset kilometrů od Rychnova nad Kněžnou. Nastálo tu žije třicet obyvatel a kromě Rampušáka tu mají ještě slavnou „rodačku“. Zvukomalebný název vsi okouzlil spisovatele a rychnovského rodáka Karla Poláčka – pojmenoval podle ní jednu z postav svého románu Bylo nás pět. Z Rampuše pocházela služebná Kristýna, kterou si malý Petr Bajza překřtil na Rampepurdu Rampepurďáckou... Ale zpět k Rampušákovi! Ten je dnes známou postavou, přestože se jeho jméno poprvé objevilo teprve před šedesáti lety. Do pořadu o cestování si ho tehdy vymyslel redaktor Československého rozhlasu Jiří Dvořák. Rampušák se pevně chopil vlády, ač Orlické hory už ochránkyni měly. Princezna Kačenka, do níž je podle jedné z pověsti zamilován sám Krakonoš, ustoupila do pozadí. Alespoň přes zimu. S posledním sněhem jí Rampušák pomyslné žezlo opět vrací. On drží ochrannou ruku nad běžkaři, ona pak nad cyklisty a pěšími turisty.

Věděli jste, že... 

... pánem Moravskoslezských Beskyd je pohanský bůh slunce, války a hojnosti zvaný Radegast? Nejvíce ho proslavila ikonická socha mezi Pustevnami a Radhoštěm, kterou za první republiky vytvořil frenštátský rodák, sochař Albín Polášek. Odhalena byla v roce 1931. Polášek tehdy udělal dva exempláře – první mohou obdivovat návštěvníci frenštátské radnice, druhý je k vidění v areálu pražské zoologické zahrady. Socha, kterou míjí davy turistů při výstupu na Radhošť, je pouze kopií z konce osmdesátých let minulého století.

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Návrat sáňkařské romantiky

Nejkrásnější pohled na zasněžený svět je z klasických dřevěných sáněk. Přesvědčte se o tom sami při dlouhých sjezdech z hřebenů do údolí. Vybrali jsme pro vás ty nejkrásnější trasy českých a moravských hor.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Cestování
Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Cestování
Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Listopad v České Třebové: Na Jabkancové pouti u rotundy svaté Kateřiny si osladíte den originální specialitou

Cestování
Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Cestování
V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit