Štola na konci světa
Do jejích chodeb vstupuji za doprovodu geologa Tomáše Malého obuta do vysokých holínek a s helmou na hlavě. Vybrala jsem si základní trasu. Ta velká, která trvá kolem tří hodin, je určena opravdovým milovníkům dobrodružství. Historické dílo zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO mi i tak ukáže důkaz trpělivosti mužů, kteří tu kdysi dobývali rudy cínu, železa, mědi a později i zinku. Jedinou zdejší výztuží je dřevo. Mnohdy se musím sklánět, voda mi občas dosahuje až k lýtkům. Přitom právě tady staří horníci během šestihodinové směny vylomili želízkem a mlátkem mnohdy jen půl druhého centimetru horniny! Obdiv proto patří komoře, široké dvacet a dlouhé pětašedesát metrů, jejíž ražba trvala desítky let. Její unikátnosti si všimli i netopýři, kteří si jednu z největších podzemních komor na světě oblíbili a na zimu se sem pravidelně vracejí.
Cestou od štoly, se čtyřmi hřiby kováři, které jsem našla, si připadám jako na konci světa – všude jen stromy či vřesoviště. Občas mě minou cyklisté a běžci. Název města Boží Dar mě tak nepřekvapí. Právě tady vyřizuje před Vánocemi Ježíšek svou poštu. Do prosince je však daleko, a tak je lepší si s dětmi koupit v infocentru notýsek s úkoly a vydat se na Ježíškovu cestu, buď okruh 12,9 km či 5,6 km. Já své putování po Krušných horách zakončím na naučné stezce Božídarské rašeliniště. Chůzí po chodníčku míjím louky a během cesty se snažím zahlédnout střevlíka. Ten jinak z Krušných hor v souvislosti s těžbou rašeliny vymizel. Tomuto místo ale zůstal věrný a já se mu vůbec nedivím.
Tip redakce:
Slavnostně otevřena byla štola Johannes na Zlatém Kopci v dubnu 2015. Mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl a podzemních komor se v zimě stává rájem pro netopýry, a to hned pro devět druhů. Nejčastěji jde o netopýra velkého a Brandtova.