TEXT: Libor Hruška
Lom u Mariánského mlýna
O Mikulovu a jeho okolí se říká, že je kouskem Itálie přeneseným na jižní Moravu. Kde jinde hledat zatopený lom, jehož stěny připomínají útesy na pobřeží Jaderského moře?! Krásnému místu u Mariánského mlýna se přezdívá moravský Jadran. Když se z centra Mikulova vydáte na Svatý Kopeček, stačí pokračovat ještě dál za poslední kapličky Křížové cesty a lom se vám po pár stech metrech ukáže. Ještě v polovině minulého století se tu k nebi zvedal Janičův vrch, který nebyl o mnoho nižší než 363 metrů vysoký Svatý Kopeček. Později byl z velké části odtěžen. Po skončení těžby došlo rovněž k zastavení čerpání podzemních vod a lom se začal pomalu samovolně napouštět.
Voda tu původně byla křišťálově čistá, rychle ji ale začaly znečišťovat ryby a davy lidí, kteří zjistili, jak krásné je tady koupání. Místo totiž připomíná skalnaté chorvatské nebo italské pláže nejen vzhledem, ale i klimatem. V současné době je lom ve správě CHKO Pálava a koupání je v něm povoleno. A i když vám zrovna nevyjde počasí, je výprava na místo bývalého Janičova vrchu nezapomenutelným zážitkem. Už jsme zmínili Svatý Kopeček, který korunuje kaple sv. Šebestiána spolu se sousední zvonicí. Na vápencovém kopci se vyskytuje také množství zákonem chráněných druhů rostlin. Proto byl Svatý Kopeček již v roce 1946 vyhlášen botanickou rezervací. A Mikulov samotný? Milovníkům dobrého vína a barokního stavitelství jej určitě není potřeba dvakrát představovat.
Tip redakce:
Nádherný zatopený lom u Mikulova je příkladem místa, kde je třeba hledat kompromisy mezi jeho rekreační funkcí a ochranou přírody. Na jiných, podobně cenných lokalitách se vstup reguluje, ‚moravský Jadran‘ zatím fungoval bez omezení.