Marianne Venkov & styl číslo 11 je právě tu. A krásně voní listopadem...
Slunce slábne, dnům ubývá světla, přiblížil se chlad… to neznamená smutek. Jen začátek jiných radostí. Těch venku ve svetru a doma u kamen. Optimismus podzimním tradicím, procházkám, zahradnímu krášlení dodají nejen teplé ponožky, ale třeba i lehce plápolající svíčky.
BYDLENÍ
Dům v přírodě, který si dopřál Dan Buryš je nadmíru povedený. Je nápaditým magnetem pro oči a vyvolává i silnou chuť zůstat. Možná trochu též závist! Výhledy z místa nad Štramberkem jsou neopakovatelné, pohoda nepřenosná, ale nabíjející. Je zřejmé, že Dan měl při budování odvahu, volnou ruku a touhu po prostorové velkorysosti i životním relaxu. Navíc dobře volil stavitele a designérku.
ŘEMESLO
Na návštěvě u Andrey Tachezy
Dokáže dát starým věcem nové poslání i podobu. Ilustrátorka Andrea Tachezy se věnuje kresbě, koláži, malbě, otisku… Výtvarné techniky střídá, a sem tam se pouští i do výroby textilních hraček. Ačkoli ráda obrazem doprovází knížky, nejpohodlněji se cítí ve volné tvorbě. Tam, kde není vázána předlohou. Za ilustrace knih přesto získala řadu ocenění.
CESTOVÁNÍ
Cestičky z českého skla
Okouknout horská místa, kde v minulosti stály, nebo dosud stojí, známé i zapomenuté české sklárny, je báječný výlet. Klidně i na podzim, protože v řadě těchto funkčních tvůrčích stánků se lze ohřát a ještě sledovat výrobu skleněných artefaktů.Taky se tu řada netušících dozví, že jsme bývali sklářskou velmocí.
JÍDLO
Knedle hnedle!
Nabízí se tu neotřelé typy knedlíků naslano či nasladko, které se mohou podávat klidně jako solitéry, nejen coby příloha k masu či zelí. Na talíři uchvátí oko, posléze potěší žaludek… Ať jsou plněné, maštěné, bílé či dokonce fialové!
PŘÍRODA
Za plotem obory
Lesní obory jsou původně dílem šlechty, která jimi chránila zdejší vysokou zvěř, umožnila pobyt exotickým druhům, ale i pečovala o své latifundie. Dodnes vznikají nové obory, které jsou vesměs v rukou Lesů České republiky, soukromníků či lesních společností. Jak fungují nyní? A které jsou v Česku těmi nejzajímavějšími?
TRADICE
Kořist dravců, radost z lovu
Sokolnictví má hluboké kořeny. Tento druh lovu pomocí cvičených dravců, de facto lov „beze zbraní”, měl u nás tradice už za Velkomoravské říše a knížete Svatopluka. Náruživým sokolníkem byl i Přemysl Otakar II. či Jan Lucemburský. Střelné zbraně sokolníky z části vymýtily. Dnes ti čeští předvádějí svůj um kolem Opočna… A mají i zahraniční kolegy.
DEKOR
Dýňová zátiší
Ty celé žluté, oranžové, nebo i pruhované dokáží rozsvítit jakýkoli ponurý kout a dát mu optimistický nádech. Dýně stačí vydlabat a vybavit světýlkem, zasadit do nich pár netřesků, případně je jen obyčejně instalovat na schody či naaranžovat do truhlíku. A hned je v exteriéru pohoda.