Barevná vajíčka
Pojďte se s námi vrátit ke kořenům a naučte se zdobit vajíčka přírodními barvami i motivy. Je to snadné!
Potravinová barviva nejsou škodlivá, nemusíte se jich bát. Ale jen s přírodními barvivy dosáhnete jemných tónů, které spolu krásně ladí – a právě ony vytvářejí půvab tradičních Velikonoc! Cibulovými slupkami jste už možná vejce barvili, zahrada a kuchyně toho však nabízejí daleko víc. Ne všechny vhodné rostliny najdete na jaře v přírodě. Dají se použít i sušené zásoby, většinu potřebných zdrojů ale koupíte bez problémů v nejbližší zelenině. Usušené rostliny musíte nejdříve několik hodin máčet. K vaření a barvení je vhodný co nejstarší hrnec, protože zbytky barev se často obtížně čistí. Kořeny a kůra by se měly vařit jednu až dvě hodiny. Samotné barvení pak trvá u čerstvých rostlin a zeleniny asi hodinu, ale nejlepší je nechat vejce v nálevu přes noc.
Přírodní barvy
Díky tradičním recepturám získají vejce kromě barev i skvělou chuť.
Červená
Podobnou barvu jako červená řepa vytvoří i odvar z červené cibule. Dočervena barví i jabloňová a březová kůra, kterou je však třeba namáčet několik dní předem.
Zelená
Použijte například špenát, petržel, mladé žito, šafrán, kmín, lipový květ, olšovou kůru či listy břečťanu. Sytost barvy pak záleží na použitých přísadách a délce vaření.
Modrá
Modrou barvu získají vejce díky borůvkám nebo červenému zelí. Do vývaru ze zelí přidejte dvě lžíce octa, a z tmavě fi alového nálevu na vás na konci vykouknou krásně modrá vejce.
Žlutá
S kopřivovými listy, pelyňkem nebo yzopem lékařským vytvoříte krásné žlutozelené odstíny. Barví i květ pampelišky, heřmánku, slabý odvar z cibulových slupek a kurkuma.