Zahrada za okny a na balkoně
Představte si, že je ráno a vy ještě v pyžamu jdete na svůj balkon utrhnout si krásně červené rajče, které vzápětí přikusujete s chlebem, posypaným čerstvou pažitkou. Zní to jako pošetilý nápad, nebo je to váš plán? Není to nic těžkého, prostě mějte svou zeleninu ve vlastních rukou!
Mít tak čerstvou zeleninu každé ráno ke snídani! Nebo čerstvé bylinky proto, aby nedělní obědy ještě více voněly a chutnaly. Nemáte vlastní zahradu, a přesto máte chuť na vlastní zeleninu a bylinky? Přeměňte svůj balkon na malou zahrádku.
Těžko na cvičišti…
Pokud zrovna nemáte bedýnky, truhly, pořiďte si klasické truhlíky nebo květináče. Mějte na paměti, že zelenina musí mít dostatečný prostor pro kořeny. Platí také, že čím větší nádoba, tím méně často musíte zavlažovat. Některé druhy můžete pěstovat v plastových pytlech, hodí se třeba pro rajčata, papriky nebo různé fazole a hrášky. Kromě substrátu je důležité hnojivo, protože zemina se brzy vyčerpá. Abyste se neminula s cílem mít zdravé domácí produkty, zaměřte se na přírodní hnojiva.
Pokud zvolíte kolíkové druhy rajčat, nikoli keříkové, připravte si tyče na podpěru. Tyčím se nevyhnete ani v případě popínavého hrášku, fazolí a některých druhů paprik. A jaké druhy si vybrat? Existuje mnoho možností, nejlépe bude pobavit se o nich v zahradnictví a hobbymarketech. Sazenice zeleniny momentálně prodává i Ikea. Ale neztrácejte čas dlouhým rozmýšlením, protože doba výsadby se blíží.
Na pole!
Saláty, fazole, ředkvičky, kedlubny a tykve zahájí váš letošní balkonový experiment, a to v druhé půlce dubna. Pokud pochybujete o stálosti počasí, počkejte si, až bude teplota stabilnější. Ředkvičky můžete sít průběžně během léta, urodí se vám vždy do dvou týdnů. V druhé půli května budou následovat sazenice rajčat, okurek, paprik a cuket. U těchto rostlin platí, že čím větší plod, tím více musíte zalévat a hnojit. Podpoříte tak svou úrodu. Rajčata jsou obzvlášť náročná na podmínky. Tady je pár tipů. Dno květináče posypte úlomky tašek a cihel. Ideální by bylo udělat do dna větší množství děr pro provzdušnění. Dbejte na dostatečnou vzdálenost keříků, protože budou přibývat postranní výhonky. Ty určitě neodřezávejte, zpravidla ponesou nejvíc.
A nakonec do truhlíků přibude karotka a červená řepa. Větší pěstitelské ambice, než je zelenina, vám splní jahody a borůvky, které jsou sice o něco náročnější, ale zato budou vaší chloubou a radostí pro děti. Při pěstování jahod promyslete umístění květníků. Jahody mají rády slunce, ale přitom jsou náchylné ke spálení. Borůvky vyžadují polostín. Obě rostliny hodně zavlažujte a hnojte. A jaké odrůdy jahod koupit? Zkuste stáleplodící, které vám budou nést dobré jahody třeba až do října. A vyhněte se plazivým druhům, které prý chuťově připomínají ty ze supermarketu.