Těhotenství a cyklistika: i s bříškem můžete jezdit na kole
Jestli jste byla aktivní žena i před tím, než jste otěhotněla, je jasné, že se chcete hýbat i v průběhu těhotenství. Pokud navíc nemáte žádné komplikace, není třeba se moc omezovat. Zkusit můžete třeba ‚těhotenskou‘ cyklistiku.
Vyplavená radost
Jízda na kole a sport všeobecně hrají v životě aktivní ženy velkou roli, tak proč je v těhotenství zatracovat? Pozitivní vliv vyplavovaných endorfinů, tzv. hormonů radosti, může mít v průběhu jízdy na kole velmi pozitivní dopad na vaše miminko.
S fyzičkou u porodu
Když budete provozovat těhotenskou cyklistiku, udržíte své tělo v lepší fyzické kondici, která napomáhá připravit na porod tak, aby byl jeho průběh co nejhladší. Některé vědecké studie dokonce dokázaly, že ženám, které v těhotenství sportovaly a konkrétně se oddávaly (přizpůsobeně) přímo jízdě na kole, se zkrátila délka porodu a snížil výskyt komplikací.
Blahodárný relax
Těhotenská cyklistika se doporučuje nejvíce v první půlce těhotenství, pak už jízdu začíná komplikovat rostoucí bříško. S ním pak roste i děloha, která svými rozměry omezuje pohyblivost trupu a brání dýchacím pohybům bránice. Svalstvo přestává být svalovým korzetem pro páteř a hrudní koš a žena začíná mít bolesti zad v bedrech a kříži. Právě těmto obtížím však lze jízdou na kole účinně předcházet. Jedinou podmínkou je sportovat s mírou.
Požehnání od doktora
Poslední slovo, zdali vůbec můžete těhotenskou cyklistiku provozovat, vám musí udělit váš osobní gynekolog. Jen ten zná detailně váš zdravotní stav a průběh vašeho těhotenství. Své ANO však uděluje většinou jen zkušeným cyklistkám, které na kole tráví alespoň několik hodin v týdnu. Pokud jste úplná začátečnice, začněte s tímto sportem jindy. Nevelké zkušenosti by mohly ohrozit vaše bezpečí.
Fešanda na kole
S narůstajícím bříškem rozhodně budete potřebovat pohodlné kalhoty s nižším pasem. Pod dres nezapomeňte obléknout funkční prádlo, abyste měla chráněná záda proti větru. Pro maminky je vždy dobré vzít si s sebou malý batůžek, do kterého přibalí nejen jednu funkční vrstvu navíc, kdyby se zpotily a bylo jim chladno, ale také svačinu a vodu. Pro vytrvalé cyklistky doporučujeme batohy se speciální nádrží na vodu.
Elektrokolo (nejen) pro budoucí maminky
Pro nastávající maminky je bezpečnost při sportu velmi důležitá. Stejně tak jako stabilita při jízdě na kole. Díky tomu jsou elektrokola vhodnými partnery těhotných sportovkyň. Dalším oříškem, který jízda na elektrokole řeší, je problém se zadýcháním a zvýšenou fyzickou námahou obecně. Aktivita v nízké tepové frekvenci udržuje tělo v dobré fyzické kondici. Lukáš Bárta za českou značku Apache doporučuje: „Elektrokolo dosáhne stabilní rychlosti, při které je ovládáno bezpečně, rychleji a s menší námahou, než jak jsme zvyklí u klasického jízdního kola, a to i při rozjíždění do kopce. Systém elektrického pohonu usnadňuje šlapání, takže můžete zvládnout např. rodinný výlet nebo kondiční vyjížďku s minimální námahou. Pro maminky v těhotenství je to naprosto ideální dopravní prostředek.“
Zásady a doporučení pro těhotenskou cyklistiku:
- Plánujte vyjížďku s rozvahou, je třeba zvolit vhodný nenáročný terén, kde nejezdí auta.
- Nic nepřehánějte, nepodléhejte svodům, nenajíždějte zbytečně moc kilometrů a neunavujte tělo až do vyčerpání.
- Pozor na náročný terén, riziko pádů a nárazů, které by způsobily otřesy a případné zranění břišní dutiny či zhmožděniny břišní stěny.
- Pozor na teplotní výkyvy, nesmí dojít k prochladnutí a provlhnutí.
- Mějte s sebou dostatek tekutin a potravin.
Marianne doporučuje aneb co mamince bikerce nesmí letos utéct:
Cross elektrokolo – APACHE KOLLA BOSCH LADY
http://www.apache-elektrokola.cz/cross/4-apache-kolla-bosch-lady.html
Městské elektrokolo – APACHE ELITE 26"
http://www.apache-elektrokola.cz/mestska/16-apache-elite-26.html?search_query=elite&results=4&