Nežijte pod tlakem!
Všichni se někdy cítíme ve stresu – ať už kvůli pracovnímu nasazení, nebo třeba kvůli komplikovaným osobním vztahům. Jak těmto nepříjemným pocitům odolávat?
Identifikujte problém
Jste často v takovém shonu, že si ani nestačíte uvědomit, že jste ve stresu? Pod tlakem můžeme být kvůli mnoha úkolům v práci, kvůli arogantnímu šéfovi nebo třeba kvůli trablům v osobním životě. V jakých situacích se do stresu dostáváte? Je to před důležitou schůzkou? Nebo když se máte potkat s určitým člověkem?
Stojí to za to?
Když už víte, proč jste pod tlakem, zkuste si odpovědět na pár otázek: Je to skutečně tak velký problém? Je to jen momentální záležitost, nebo trvá dlouho? „Odborníka je dobré vyhledat, pokud nás strach či úzkost paralyzuje a nejsme schopni fungovat v běžných situacích, například je obtížné ráno vstát. Také pokud nemůžeme spát, nejsme schopni soustředit se na práci nebo nám nechutná jíst. Nebo i tehdy, pokud se začneme vyhýbat lidem, ačkoli jsme jinak poměrně společenští,“ říká brněnská psycholožka Markéta Heroutová.
Postavte se k problému čelem a udělejte si plán
Všichni víme, že pokud se svoje problémy snažíme vytěsnit, stejně nás jednou doženou. Někdy může pomoci napsat si na papír plán – člověk si tak lépe uvědomí, proč se cítí pod tlakem, a získá odstup. Zbytečně nedramatizujte, zkuste si dodat odvahu a opakujte si, že to zvládnete a že jste silní.
Jednejte
Ale neuspěchejte to. Je dobré chvíli počkat, vychladnout a neřešit problém, když máte chuť někoho ve vzteku uškrtit. Někdy mohou pomoci rituály. Když jste měli náročný den v práci a doma vás čeká další ‚šichta‘, nejezděte tramvají, ale domů se aspoň kousek projděte.
Najděte si chvilku pro sebe
Každý týden se pokuste vyčlenit si čas pro sebe. Požádejte partnera nebo kamarádku, aby pohlídali děti, a zajděte si zaplavat. Vyhledávejte pozitivní věci – přečtěte si oblíbený sloupek v časopise, který vás vždycky rozesměje. Zkuste psát blog, může to být dobrá terapie.
Myslete na svou duši
Skvělou relaxaci a uvolnění od stresu nabízí meditace nebo třeba jóga. Výborně však pomáhá i „prosté“ hluboké dýchání. Vyzkoušet můžete i autogenní trénink – zpočátku to chce trochu úsilí, aby si ho člověk osvojil, ale pak tuto metodu můžete efektivně „nasadit“ vždy, když bude potřeba.
Verbalizujte svůj problém
Pokud se cítíte pod tlakem dlouhodobě nebo je váš problém vážnější, zkuste se poradit s přáteli nebo najít lidi, kteří řešili podobnou věc. Obraťte se na svého lékaře či na psychologa. „Psychologa si každý může najít sám. Kliničtí psychologové ve zdravotnictví pracují na pojišťovnu, terapie je tedy pro klienty zdarma. Někteří psychologové, kteří pracují v soukromé praxi, mají uzavřené smlouvy s pojišťovnami. Pak terapie také nic nestojí. Je možné chodit i k odborníkovi, který nemá smlouvu s pojišťovnou, pak se sezení hradí,“ říká Heroutová.
Tipy, kde hledat pomoc
1. Na webu České psychoterapeutické společnosti (www.psychoterapeuti.cz). „Na nich najdete jména registrovaných členů a školu (terapeutický směr), který využívají při své práci,“ radí psycholožka. Pomoc můžete hledat i u Asociace manželských a rodinných poradců (www.amrp.cz).
2. Na doporučení lidí z oboru či přátel. „Každý má ale jiné preference. Existuje mnoho psychoterapeutických škol a na různé typy problémů jsou vhodné jiné přístupy. Jsou krátkodobé (např. kognitivně-behaviorální terapie) zaměřené na příznaky i terapie zaměřené na změnu osobnosti a retrospekci do vzdálené minulosti (např. psychoanalýza). A široká škála směrů mezi tím, takže je třeba zkonzultovat, jaký typ problému máte, a vyzkoušet, co vám bude vyhovovat,“ říká Heroutová.
3. Na internetu podle hesla psychoterapie například v Brně. „Je dobré se informovat na vzdělání, atestaci v klinické psychologii nebo na poradenskou praxi, absolvování psychoterapeutického výcviku (trvání cca 5 let) atd.,“ doporučuje Heroutová.
4. Záleží i na tom, jak si s psychologem ‚vyhovujete‘. „Není problém, pokud si člověk s terapeutem ‚nesedne‘. Pokud ale někdo střídá terapeuty a nesedne mu nikdo, pak je na zamyšlení, kde je problém,“ vysvětluje psycholožka.
5. Někdy je vhodné zkusit místní psychologickou poradnu, jedná-li se třeba o jednorázové vztahové problémy nebo o akutní rodinnou situaci.