Desatero dětské výchovy
Nepotřebujete znát rady pro konkrétní situace, hodně vám pomůže už to, když se budete držet následujícího desatera. Samozřejmě, jinak se napomíná batole a jinak puberťák, ale něco platí v každém věku.
1. Dítě není váš kamarád
Není ani soupeř a vaším úkolem je dobře ho vychovat. To bez trestů a omezování nepůjde.
2. Netrestejte potomka za každou hloupost
Smiřte se s tím, že všechny děti občas zlobí. Na druhou stranu, vždycky nějak sankcionujte třeba lež či jiné věci, na kterých vám skutečně záleží.
3. Nevyhrožujte tělesnými tresty
Nepomohou vám ani jiné tresty, jako je třeba zákaz televize nebo počítače. Vyjdou naprázdno – dítě buď bude žít ve stresu, nebo si naopak časem z vašich výhrůžek nebude nic dělat.
4. Nejednejte ve vzteku
Vyhněte se jednání ve stadiu největšího afektu, naučte se v takovém momentu spíše uklidnit, a teprve pak situaci řešit. Když dítě zbijete, bude vás to mrzet, když mu zakážete počítač na půl roku, vystřílíte si zbraně, a navíc bude takový trest obtížné dodržet – co když bude dítě třeba nemocné a vy byste mu v rámci zachování duševního zdraví při hlídání rádi půjčili notebook s filmy?
5. Uhodit, či neuhodit?
Nevyčítejte si, že dítě sem tam uhodíte, občas je to nejúčinnější trest. Platí to však zejména pro výchovné plácnutí u menších dětí, které ze všeho nejvíce připomíná důrazné odstrčení. Pravidelné používání tělesných trestů zvyšuje u dětí agresivitu. Když už dítě uhodíte, snažte se to nepřehánět.
6. Přemýšlejte nad tresty
Ne proto, aby byly co nejrafinovanější, ale aby měly smysl. Dávat domácí vězení dítěti, které ze všeho nejradši sedí doma před obrazovkou, je hloupost, zato zakázat lego dítěti, které kvůli němu zapřelo domácí úkoly, určitě smysl má.
7. Zkuste samotku
Zní to hrozně, ale myslí se tím, že dítě, které se například vzteká nebo pere se sourozencem a nereaguje na výzvy k uklidnění, pošlete je například do chodby či vedlejší místnosti. Maximálně ale jen na tolik minut, kolik mu je let!
8. Používejte pozitivní motivaci
Nemyslí se tím, že budete potomka chválit za každou drobnost, ale že mu nabídnete nějakou lákavou odměnu za dlouhodobě dobré chování – ideálně nehmotnou. Když si uklidí včas hračky, přečtete mu o pohádku víc, když si zlepší známky, půjdete s ním do kina a podobně.
9. Buďte pevní ve svých názorech
Neměňte názory na výchovu podle toho, jakou příručku jste zrovna přečetli, a hlavně zkuste sjednotit svůj styl s partnerem – to, že je jeden přísnější, však nevadí, pokud například ten druhý jeho zákazy tajně neobchází.
10. Důslednost
Když už se pro nějaký trest či výchovný postup rozhodnete, buďte důslední.