Chlapi k porodu (ne)patří
Považujete přítomnost svého partnera u porodu téměř za povinnost? Hlavně si položte otázku: Chce to vůbec? Nebo to chcete jen vy? Pokud platí to druhé, pak byste ho neměla nutit.
Vzpomínám si na jednu známou, která tak vehementně nutila svého muže, aby ji doprovázel k porodu, až toho nakonec sice dosáhla, ale on na porodním sále omdlel a zhruba půl roku nebyl schopen pohlavního styku. Že tomu nevěříte? Stává se to, a dokonce poměrně často. Pro některé muže je prostě porod traumatizující zážitek.
Krásný zážitek pro oba, nebo pohřeb vztahu?
Podle francouzského porodníka Michela Odenta potřebuje žena u porodu hlavně klid, nikoli stimulaci v podobě nervózního partnera. Zkušenosti ale ukazují, že přítomnost a chování mužů na porodním sále nebývá na škodu. Záleží však na konkrétní dvojici. Ovšem pokud si myslíte, že může partner nahradit analgetikum, pak jste na velkém omylu. Toho názoru je ostatně i porodník MUDr. Michal Koucký z porodnické kliniky U Apolináře v Praze. „Že není otec u porodu žádné analgetikum, to je jasné, a možná překvapím, ale po šestnácti letech na sále jsem vystřízlivěl. Pokud se tedy ptáte, zda je otec u porodu přínosem, pak odpovím ANO, pokud to ale oba chtějí a jsou si oba vědomi, že to může být krásný zážitek, ale že to může být i pohřeb vztahu. Přece jen je porod stresující a krvavá záležitost, která může partnera vyděsit. Pokud ale jeden z páru nechce, pak odpovídám NE, protože žena by neměla partnera tlačit, a dovolím si říct, že pokud to tak je, a muž je vmanévrován do něčeho, o čem není sám přesvědčen, tak to může být opravdu začátek konce jejich vztahu.“
Ve dvou se to lépe táhne?
Spousta žen oceňuje na přítomnosti partnera především to, že jim byl psychickou oporou. To, že ji mohl držet za ruku, utěšovat ji, masírovat záda. Podle psycholožky Krčmářové je zejména přítomnost v první době porodní přínosná – muž si mimo jiné uvědomí, co vše je žena schopná zvládnout. Role ve druhé době porodní už může být spornější. Ano, pohled na krev může chlapa poněkud vykolejit a můžou pak vzniknout i psychické problémy a bloky. Například tzv. Madonin komplex, kvůli němuž muži, kteří byli přítomni porodu, mají problém vnímat svou partnerku jinak než jako rodičku, natož pak jako atraktivní milenku. „Nemohl jsem si pomoct, po porodu jsem svou ženu neustále viděl, jak trpí na porodním sále. Kdybych to věděl, nešel bych tam! Od té doby nejsem schopný se s ní milovat, dokonce jsem musel začít chodit na psychoterapii,“ vypráví třicetiletý Honza. Podobné problémy sice nejsou masové, ale nelze je ignorovat. Proto je zapotřebí dívat se na mužskou přítomnost u porodu velmi citlivě. Je jistě úžasné, když si to oba přejí, aby si to také oba společně užili. Ovšem pokud si to jeden z nich nepřeje (a může to být i žena!), neměl by být tím druhým nucen násilím. Vážně se to nemusí vyplatit.
MUDr. Michal Koucký, porodník
"Otec u porodu je výdobytek ‚moderní‘ doby, dříve nic takového nebylo, neznaly to ani staré kultury v historii. Proč asi? Někdo moudrý už tehdy musel vědět, že to není dobré pro další rozvoj rodiny…"
PhDr. Petr Šmolka, psycholog
"Dnes se od otce snad přímo očekává, aby byl rodičce v té těžké hodince nablízku. Z výjimky se stala téměř norma a případní absentéři dostávají nepříliš lichotivý punc zbabělců. Proto by se možná mohlo zvážit, zda je bezmála povinná přítomnost partnera u porodu vždy žádoucí."