9 pravidel pro život
Kanadská atletka Olga Kotelková začala sportovat až po sedmdesátce. Že je na začátek sportovní kariéry pozdě? Ne! Olga vyhrávala závody, porážela konkurenty i o třicet let mladší a získala přes šest set zlatých medailí. Jak se jí to povedlo?
Olžin příběh zpracoval autor Bruce Grierson do knihy Jak utéct času?. Autor pečlivě zkoumá každý detail jejího života, stravovací i spací návyky, přední světoví odborníci testovali její DNA... A z výsledků vyšlo, že Olga sice měla výjimečné úspěchy, ale nedělela pro to nic tak extra zvláštního. Přinášíme devítku pravidel, kterými se sportovkyně řídila:
Pravidlo JEDNA: Hýbejte se!
Nikdo se nepohybuje neustále a ani to není potřeba. Ale potřebujeme se hýbat trvale. Když svá těla na delší dobu vypneme, začnou se dít ošklivé věci, včetně toho, že se zvýší rizika související s pěti hlavními zabijáky. Naopak, když se pohybujeme, naše tělo i mozek spolupracují. Myslí nám to rychleji, přesněji zpracováváme informace a více si pamatujeme. Tvoříme základ pro lepší a delší spánek. Navíc - pokud máte pohyb, i vaše mysl bude nadšená!
Pravidlo DVĚ: Vytvářejte rutinní úkony (ale někdy je porušujte)
Význam rutiny oceňují nejenom sportovci, mniši a rodiče malých dětí. Rutina v pojetí běžných postupů koreluje s vědeckými úspěchy a s dosahováním cílů. Navíc se zdá, že rutina je tím důležitější, čím jsme starší. Převedením nudnější a jednotvárnější části našeho života do podoby rutiny uvolníme kapacitu mozku pro věci, na kterých skutečně záleží. Naše těla navíc touží po pravidelnoti.
Na druhou stranu ovšem hrozí, že zapadneme do vyjetých kolejí. "Postupem let se tvarujete do určité podoby," píše Robert Thurman, profesor na Kolumbijské univerzitě a buddhistický vzdělanec. Dokonale uspořádaný život sice znamená méně stresu, ale také menší přizpůsobivost. "Nikdy bychom neměli přestat hledat nové zelené pastviny," dodává Thurman.
Pravidlo TŘI: Využívejte příležitosti
Klasická teorie řízení říká, že byste si měli vždy určit 20 procent těch nejdůležitějších úkolů a těm pak věnovat 80 procent svého úsilí. Olga by vám řekla, že se na každé soutěži snaží podávat co nejlepší výkony, ale její výsledky mluví samy za sebe: nejvíc úsilí ze sebe vydá na velkých mítinzích.
Díky využívání příležitostí přežíváme jako druh. Naši předkové byli podle Williama Mellera, profesora evolučního lékařství na Kalifornské univerzitě v San Francisku, "aktivní, když museli". Ale kdykoli měli příležitost šetřit energií, udělali to.
Proto i vy svou drahocennou energii moudře.
Pravidlo ČTYŘI: Buďte "mensch"
Konat dobro neznamená jen mít příjemmý pocit, skutečně to funguje. Laskaví lidé jednoduchým a intenzivním způsobem získávají pozornost okolí. Jsme nastaveni tak, abychom poznali cizího člověka, který nám "může pomoci v nepříjemné situaci". Naznačuje to studie z Berkeley.
V Serengeti nejlépe prospívají paviáni, kteří mají hodně dobrých přátel. Geny milých paviánů i příjemných lidí se přenášejí.
Pravidlo PĚT: V něco věřte
V co máte věřit? Vlastně na tom nezáleží (samozřejmě do určité míry). Víra je rysem temperamentu, tvrdí někteří sociologové. Vyznačuje se "tendencí příjímat tajemství a vnímat temná místa života jako nezbytnout nutnost," jak říká psychlog James Flowler. Lidé, kteří k životu přistupují tímto způsobem, mají tendenci prospívat skoro ve všech ohledech.
Věřte něčemu, je to lepší než ničemu nevěřit, ale buďte připravení na to, že by se vaše víra mohla brzy změnit.
Pravidlo ŠEST: Nepoddávejte se špatné náladě
Zvládání stresu je důležité z hlediska přepínání genetických přepínačů odemykajících potenciál dlouhověkosti v našem genomu. Je-li však cvičení nejlepší způsob, jak se stresu zbavit, nejspíš nejvíce podceňovaným je jeden duševní trik: posun celkové perspektivy. Z pohledu vesmíru jsou všechny naše starosti a obavy triviální. Hodiny tikají. Na reptání nemáme čas. Ten nám zbývá jen na radost a vděk.
Pravidlo SEDM: Podporujte v sobě pocit, že se rozvíjíte
Potřebujeme mít pocit, že se nějak rozvíjíme. Vyplývá to z mnoha studií spokojenosti a motivace. Bez periodických dávek toho, co profesorka Teresa Amabileová z Harvard Business School nazývá "malými vítězstvími", dochází k narušení naší morálky a přestáváme se snažit.
Řešení: změnit měřítka. Upravte svá očekávání vlastním možnostem. Sportovci senioři také upravují svá očekávání spolu s tím, jak jejich těla stánou. Pak se zlepšujte nad danou hranici, třeba jen o malý kousek. Tomu se říká rozvoj.
Pravidlo OSM: Nedělejte to, když se vám to nelíbí
V knize 50 sportovců nad 50 let nás učí žít zdravý život autor Don MCGrath zjišťuje, že jediná relevantní vlastnost, kterou mají jeho sportovci společnou, je jejich pocit, že je to baví. Námaha, soutěživost, mírná bolest po závodě i během něj, to všechno se jim líbí. Je to hra, ne práce.
Když vás to nebaví, nedělejte to. Je to snadné. Lidi by nemělo nic nutit do změny ke zdravějšímu chování. "Měl bych" nefunguje. Zabírá jen "chci".
Ale tady narážíme na zvláštní jev. Jednoho dne možná zjistíte, že děláte něco náročného, třeba protože máte rádi někoho, kdo to dělá s vámi, a uvědomíte si, že vám to nevadí. Proto se vrátíte. Tak to začíná.
Pravidlo DEVĚT: Zapoťte se každý den, pokaždé jinak. A dělejte to s ostatními.
Celá řada studií spoluje cvičení a sociální vazby s pocitem štěstí a se zdravím. A jde také o to, do jaké míry se máte zapotit. Nestačí poklidná procházka nebo projížďka na kole? Přínosy však skutečně zvyšuje teprve to, že vydáte více úsilí, a to až do bodu, kdy se skutečně začnete potit. Pokud máte pohyb, bude i vaše mysl šťastná!
Knihu
Jak utéct času
vydalo nakladatelství
Mladá fronta,
stojí 299 Kč.