8 největších stresorů, které vám ničí život a jak se jich zbavit
Pociťovat strach či úzkost bývá občas normální, ovšem někdy jsou důvody překvapivé. Stres totiž může vyvolat nejen nedostatek peněz, nepříliš funkční vztahy a chybějící zdraví. Existuje spousta nečekaných příčin, které vyvolávají starost, úzkost či strach. Víte, jaké to jsou?
Váš lékař
Proč chodíte k lékaři? Obvykle tehdy, když jste nemocná, tedy proto, abyste se pak cítila lépe. Ovšem k lékaři chodíme také na preventivní prohlídky, kdy nám nic vlastně není. Přesto se spousta žen cítí podvědomě ohrožena a návštěva lékaře v nich může vyvolat pocit neklidu a úzkosti. Ve skutečnosti tedy mnoho žen odchází z ordinace svého lékaře vystresovanější, než když do ní vstoupily. Pokud to tak je, asi je dobré přemýšlet o změně lékaře. To se aspoň domnívá psycholožka Phyllis Goldberg. Vztah mezi lékařem a pacientkou by měl být o partnerství a důvěře, takže pokud ve vás lékař tyto pocity nevyvolává, není to dobře.
Kolegové
Většina lidí se domnívá, že v pracovním prostředí je největším stresorem, vyvolávajícím úzkost, šéf. Jenže omyl – psychoterapeutka Linnda Durre tvrdí, že mnohem větším stresorem jsou kolegové, kteří s vámi sedí v kanceláři. Aby nedocházelo ke konfliktům a střetům, je dobré využívat tzv. sendvičovou techniku. „Začněte s komplimentem směrem k osobě, se kterou máte problém, pak teprve přejděte k problému samotnému,“ říká Linnda Durre. Budte konkrétní, poskytněte zpětnou vazbu a jasně formulujte.
Váš pes
Bobík, Rufus nebo Minda můžou být sice vašimi nejlepšími přáteli, ale mohou být také zdrojem stresu. Každý, koho probouzí jeho pes ve čtyři hodiny ráno vytím a štěkáním, o tom ví své. Jakmile váš mazlíček narušuje spánek a ničí váš dům, zpravidla tím ve vás vyvolá úzkost, a je načase jednat. Zaplaťte si cvičitele psů, ptejte se odborníků, jak eliminovat nevhodné chování. Obecně totiž platí, že lidé žijící se zvířaty jsou šťastnější a mají méně stresu.
Budík
Moje kamarádka, která ke mně občas přijíždí na návštěvu a přespává u mě, nesnáší tikot hodin. Vždycky z nich vyndá baterie, aby netikaly a nerušily ji ve spánku. Dobře dělá – výzkum ukázal, že tikající budíky nebo osvětlené budíky modrým světlem mohou interferovat s biologickými rytmy, případně narušit spánek, čímž z vás ‚vysají‘ energii a vy pak budete vystresovaná. Najděte si tedy budík s uklidňující zvonkohrou nebo se naučte vstávat pomalu s předstihem, i bez budíku.
Sociální sítě jsou fenomén, který už patří do našich životů, stejně jako třeba kartáček na zuby. Jen málokdo si dovede představit, že by během dne chvilku nezabrouzdal na svůj profil a ‚nepokecal‘ se svými kamarády (kteří jsou samozřejmě také on-line). Jenže sociální sítě, stejně jako vztahy, mohou mít vliv na vaše emoce – a to v negativním slova smyslu. Zvláště když se během obědové pauzy dočtete na Facebooku, že si vaše kamarádka z vysoké školy našla prince, který si ji bere za manželku a ještě k tomu ji pozve na dvoutýdenní plavbu po Středozemním moři – a vy se právě rozvádíte nebo rozcházíte. Všímejte si svých pocitů, když jste na Facebooku, a pokud nejsou dobré, odhlaste se a raději zavolejte kamarádce nebo se stočte do klubíčka a udělejte něco, co vám přináší skutečně radost.
Zráta klíčů dokáže vyvolat pěknou paniku! Zvláště když máte speciální bezpečnostní zámek a na klíčence visí kromě klíčů od domu i klíče od zaměstnání, trezoru a kdovíčeho ještě. Jakmile jednou ztratíte klíče, obvykle pak míváte pocit úzkosti pokaždé, když klíče hledáte v kabelce. Je to přirozené, ale bohužel nezdravé. Zbavte se napětí a vždy mějte duplikát někde jinde, kam si pro něj můžete v případě ztráty dojet. Když budete vědět, že nemáte jen jedny klíče, zklidní se vám tep a budete mnohem klidnější.
Počítač
Podobně jako Facebook i váš notebook je stresorem. Různé studie ukázaly, že lidé, kteří nevydrží ani jeden den bez počítače, vykazují vyšší reakce na stres, rychleji dýchají a mají napjatější svaly. Informační přetěžování je stresující a ovlivňuje nás i fyzicky. Pokuste se zlomit zvyk a stanovte si hranice – určete aspoň jeden den v týdnu, během kterého nebudete přemýšlet o práci ani nepodlehnete pokušení zapnout počítač. Ruce pryč od klávesnice!
Světlo v koupelně
Jaké máte osvětlení v koupelně? Lichotí vaší tváři a vráskám, nebo vás pokaždé vyděsí? Vaši náladu může značně ovlivnit to, jak začnete svůj den. Výzkumy ukazují, že silné zářivky podporují u dětí hyperaktivitu, protože negativně ovlivňují mozek. Do očí svítící zářivky mají podobný vliv na dospělé. Není tedy čas investovat do výměny svítidel?
Klepy o celebritách
Jistě, občas je fajn dozvědět se o tom, co nového si právě pořídily Angelina Jolie nebo Jennifer Aniston. Odborníci ale varují: číst neustále drby o celebritách může vést až k ohrožení vašeho zdraví. My totiž žijeme jinak než celebrity a jen málokterá z nás má osobní trenéry, hospodyni, kuchařku, majordoma, zahradníka, šoféra či chůvu.