Odnášíte si něco z míst, na kterých jste žila?
Stoprocentně. Ta země vás ovlivní, pozmění, obohatí vás, každá z těch zemí se do vás zapíše jinak. Život v cizině také ovlivní to, jak vnímáte domov. Jde i o drobné změny, třeba v New Yorku musíte chodit rychle, každý jde jako tank s očima před sebe, kolem něj nic neeistuje, protože každý je nejdůležitější a jeho směr nejsprávnější. Naopak v Tokiu se naučíte proplouvat mezi obvykle tichými davy s pokorou a citlivostí, aniž byste s někým měli kontakt, přizpůsobíte rychlost proudu lidí. V Římě se zase prochází víc než jde, chůze je ležérní, hezká, tu a tam se postává, každý vás obejde. Ještě jsem žila ve Vídni, ale ta mi připadala v něčem podobná Praze.
Jaké město, ve kterém jste žila, vám bylo nejbližší?
Nejspíš Řím, ale nevím, jestli to není tím, že tam aktuálně žiji. Řím mám opravdu ráda, je to historicky i kulturně nejbohatší město, ve kterém jsem kdy žila. A mám pocit, že je to cítit ve vzduchu. Památky jsou v Římě nejen vidět, ale jsou třeba i v podzemí. Proto tam nemůžou udělat pořádné metro, protože vykopávek je tam tolik, že to nelze. Myslím, že energie Říma je neuvěřitelná. Přesto mi přijde, že je Řím podceňovaný. Samozřejmě, je to město, které máte rádi i kvůli jeho nedostatkům, protože k němu jednoduše patří. To, že tam nefunguje řada věcí, doprava je chaotická a je tam ležérní způsob života, tak i v tom může člověk najít zalíbení.
Jak se seznamujete s novým městem?
Většinou se na cestu připravujeme mnoho měsíců dopředu, učíme se nový jazyk, pokud jím ještě nemluvíme. A ono vám to nedá, stále o tom městě chcete číst a dozvídat se nové informace. Když tam přijedu, tak mám dvacet průvodců, a z toho už mám půlku přečtenou. Mám knihy o architektuře, historii i životním stylu daného místa. Člověk se snaží městu porozumět, proniknout do něho. Pak zjišťujete, že všechno funguje třeba i jinak, že některé informace byly v průvodcích špatně. Nejvíc se ale člověk dozví od místních lidí. Pro mě je ale i důležité, abych poznala nejen domácí, ale také českou krajanskou komunitu. Velmi zajímaví lidé byli třeba ve Washingtonu, kde byla Jana Kánská, dcera Milady Horákové, Arnošt Lustig, nebo Barbara Podoski, válečná veteránka. V New Yorku třeba generál Miloš Knorr, se kterým jsem tančila, ve Vídni zase mnoho chartistů, kteří byli vystěhovaní v rámci akce Asanace, ale i v Tokiu a Římě jsou zajímaví krajané.
A co gastronomie? Vaříte, podle toho, na jakém místě žijete, nebo jíte hezky česky?
Nevaříme hezky česky ani v Čechách, máme rádi jídla ze všech koutů světa. Obvykle se vaše chutě přizpůsobí tomu, kde žijete. Například v Japonsku opravdu jíte japonsky. Máte chuť jíst to, co lidé kolem vás a pokud vaše město leží u moře je volba jasná.
O cizincích panuje mnoho stereotypů. Říká se, že Japonci jsou uzavření, Italové extroverti. Můžete to potvrdit?
Vlastně ano, i když bych nerada zobecňovala. Japonci jsou velmi slušní, ale musíte si dávat pozor, abyste je neurazili. K cizincům jsou velmi tolerantní, ale trochu se před nimi schovávají, stydí se. Alespoň taková byla moje zkušenost. Také jsme ale v Japonsku potkali skvělé lidi. Můj muž tam dělal aikido, získal černý pásek, a při intenzívním tréninku se seznámil se zajímavými Japonci, kteří byli otevření a přátelští. Já zase na tančení potkala Japonky, které byly nejdřív zděšené, že jsem se k nim přidala. Dokonce mi první den záhadně zmizel klíček od skříňky v šatně, takže jsem musela zaplatit pořádnou pokutu. Časem mne ale akceptovaly a když jsem se s nimi loučila, brečely. Ráda na ně vzpomínám. S Italy to není tak komplikované, celkem se sžíváme bez problémů.
Jak stěhování vnímají vaše děti?
Někdy nadávají, ale vím, že pak danou zemi ocení. A mnohem více ji ocení ve chvíli, kdy odjedou. Pak jim chybí. Někdy jim ale přijde, že život v Čechách by byl snazší, že to mají příliš komplikované. Zároveň si ale svůj život v Čechách udržují, mají zde hodně přátel a také mají mnoho přátel v cizině. Díky sociálním sítím jsou v kontaktu s lidmi z Tokia i třeba z New Yorku a mít známé v tak širokém světě jim přijde úplně normální.
Píšete knížky doma, nebo venku? Třeba v kavárně?
Jsem přizpůsobivá a celkem nenáročná, takže nemusím mít naprosté ticho a určité uspořádání k tomu, abych mohla pracovat. Prostě si sednu a píšu. Ráda chodím psát do kaváren, dokonce se mi v knize objevilo několik rozhovorů, které ke mně dolétly od vedlejšího kavárenského stolku, ale v Římě je kávová kultura úplně jiná. Tam si dáte espresso na stojáka u baru.