Chápu správně, že dcera bydlí s vámi?
Ano. Před covidem se rozešla s přítelem, se kterým chodila šest let, a během pandemie si stěžovala, že nemůže najít ten správný vztah, ale teď se zdá, že je všechno na dobré cestě. Zatím ale bydlí se mnou, za což jsem ráda, protože se stará o celou tu menažerii. A hlavně máme hezký vztah.
David se narodil, když byly Lindě čtyři roky. To zní jako ideální věkový rozdíl.
To jsem si taky myslela, ale když jsem pak měla doma miminko, zjistila jsem, že Linda je fakt ještě malá. Čtyřleté dítě se ještě samo neobslouží a hodně vás potřebuje. Nejvíc jsem si to uvědomovala, když byl Meky pryč a já byla sama na děti i psa. To bylo dost náročné. Ale pomáhala mi maminka a pomáhá dodnes. Nebydlí s námi, ale každý druhý den s ní buď já, nebo Linda chodíme na oběd. Mamince je osmdesát a je to čilá dáma, pořád ještě dělá účetnictví.
Vaše babička bydlela v Lucerně. Netušila jsem, že v té budově byly i byty.
Jasně, nad Lucernou byly normálně byty. Teď už ne, ta část se rekonstruuje. Děda pracoval pro pana Havla a služební byt mu zůstal, i když Havlovým Lucernu sebrali. Já tam pak chodívala za babičkou a od roku 1993 do roku 2003 jsme tam bydleli.
Jak vzpomínáte na dětství?
Vůbec nejsem vzpomínací a nostalgický typ. Do dětství se nevracím, přestože jsem ho měla skvělé. Prožila jsem ho na Janáčkově nábřeží, to je bezvadné místo, měla jsem to kousek na Kampu, Střelecký ostrov i Petřín. Jsem jedináček, což mě mrzí, vždycky jsem chtěla sourozence, ale bohužel na to nedošlo. Zase ale má člověk jako jedináček tu výhodu, že si ve všem poradí sám, je na to zvyklý, a taky se nebojí být sám. Rodiče byli navíc hodně vytížení, táta byl právník, máma středoškolská profesorka. Takže jsem toho měla doma hodně na starost, včetně venčení psa. Na dětství sice vzpomínám ráda, ale nemám to nastavené tak, jak to měl Meky, který mě vodil po Bratislavě a vyprávěl mi, co kde zažil. Jistě, když jdu okolo, vzpomenu si, že jsem tam bydlela. Na rohu je Café Savoy, kde mívám často schůzky, mimochodem před revolucí tam bývalo agitační středisko. Ale nevracím se. Nejsem nostalgik, ani v nejmenším. Řeknu vám příhodu, která to hezky dokládá. Meky si pamatoval, že jsem jako holka poslouchala Smokie, a k výročí mi to cédéčko koupil. A já jsem ho vzala, zastrčila do knihovny a už jsem ho nikdy nevytáhla. On se smál, ale zároveň říkal, že mu to pomáhá. Že nezůstávám v minulosti, ale dívám se dopředu.
Co tedy byl ten správný dárek, který jen tak neodložíte?
Ty mám na sobě, správně se mi díváte na prstýnky. Tenhle jsem dostala ke třicetinám, tenhle ke čtyřicetinám, tady ten k padesátinám a ten poslední k Vánocům. Plus náušnice. Meky jednou v Londýně zjistil, že se mi líbí šperky s výraznými kameny od jisté italské značky, a tak mi je postupně kupoval. Šel na jistotu.
A co byla vaše jistota, když jste chtěla obdarovat jeho?
To bylo mnohem horší, protože on si všechno, co chtěl, koupil sám. Musela jsem vymýšlet kreativní dárky. Anebo knížky, ty měl moc rád. Když vyšla nová encyklopedie, věděla jsem, že se nespletu.
Tím se dostáváme ke knížce Katherine, kterou jste napsali s hudebním publicistou Honzou Vedralem. Jak se zrodila?
Honza už předtím napsal knížku o Mekym, jmenuje se Zblízka a vyšla v roce 2016. Jenže s Mekym se moc nešlo bavit o čemkoli jiném než o muzice, takže to byla víceméně muzikantská knížka. Když pak přišla nabídka napsat knihu o našem společném životě, přirozeně jsem oslovila Honzu. Má ten dar, že dokáže z rozvětveného vyprávění vypíchnout podstatu. Tohle je ovšem víc „ženská“ kniha, a tak to pro něj bylo náročné, jelikož se musel vcítit do ženské mentality. I když u mě je to poměrně jednoduché, protože nejsem romantický člověk. Emoce tam ale samozřejmě jsou taky a Honza je umí vyhmátnout. Ale napojil se na mou racionální povahu natolik, že když to čtu, mám pocit, jako bych to psala já sama.
Měli jste při rekapitulování nějakou „chronologickou pomůcku“?
Vzala jsem si na pomoc Mekyho alba a krabici fotek z rodinných dovolených. Spoustu jsme jich pak oskenovali do knihy. I když já se tedy nerada fotím, a dokud Meky žil, prakticky k tomu nedocházelo, dokonce jsem dlouho byla za paní Columbovou. Nejsem předváděcí typ a tohle mě vždycky stresovalo. Když se dnes fotím nebo dávám rozhovor, není to proto, že bych chtěla být v centru pozornosti. Mekyho práce ale musí být prezentovaná a David je nemluvný, navíc žije v Londýně, takže je to od začátku na mně. Někdy je to těžké, speciálně z knihy mám ale fakt radost, protože ukazuje Mekyho nejen jako muzikanta, ale hlavně jako člověka, a to mýma očima. A to je samozřejmě něco trochu jiného než obecná představa. Celé to začíná naším seznámením a je to vyloženě o našem vztahu a společném životě. Ostatně na obálce je naše svatební fotka.