Pokud mám správné informace, pak v dubnu 2022 vstoupí na divadelní prkna hra Šikmý kostel. Spolupracovala jste na divadelní adaptaci vaší knihy? Účastníte se divadelních zkoušek?
Letos nás čekají hned dvě divadelní premiéry – česká v divadle Petra Bezruče, ta bude 22. dubna, a polská v Těšínském divadle, která je plánována na 22. října. Na dramatizaci pro Bezruče jsem se podílela, účastnila jsem se několika úvodních zkoušek a společně s herci a tvůrčím týmem jsme si vyrazili na výlet do staré Karviné. Je to krásná práce a já můžu s radostí vykřičet do světa, že v režii Janky Ryšánek Schmiedtové se rodí skvělé představení. A úplně stejně se těším na letní spolupráci s Renatou Putzlacher a Radovanem Lipusem, s nimiž budeme připravovat představení pro polskou scénu v Českém Těšíně.
Novináři i čtenáři se ptají, kdy vyjde třetí díl Šikmého kostela. Já se vás spíše chci zeptat, zda máte v hlavě už další historickou událost, která by si zasloužila knižní zpracování?
Událostí, které by si zasloužily literární zpracování, je bezpočet. Z různých regionů dostávám podněty, čemu bych se po dopsání Šikmého kostela mohla věnovat. Já ale zatím vůbec netuším, co bude, nepřemýšlím o tom. Teď mám před sebou závěr trilogie, který bude mnohem náročnější než oba předchozí díly. Padesátá léta mi dávají zabrat už v rešerších, tak si raději ani nepředstavuju, jak náročné to bude psát.
Příběh obce Životice je velmi tragický. Co vám pomáhá ve chvíli, kdy cítíte, že jste si postavy z knihy připustila až příliš k tělu? Jak odpočíváte a nabíráte síly na další psaní?
V případě Životic nepracuji s postavami, ale se skutečnými lidmi. V době toho masakru byli dětmi. Některým z nich tatínka zastřelilo gestapo, jiným rodiče a starší sourozence odvlekli do koncentračního tábora. Sotva bych mohla to téma zpracovávat, kdybych si ho nepřipouštěla k tělu. Ani kdybych psala čistý dokument, nemohla bych se od toho oprostit. Píšu o lidech, takže si nemůžu zachovávat odstup. Když to na mě dolehne, jdu se projít. Dlouhé procházky jsou skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu. Výborně také pomáhá zajít si na pivo s přáteli. Promluvit si s dětmi. Pustit se do úklidu.
Říká se, že dějiny se opakují. Bohužel tomu nasvědčuje i aktuální situace na Ukrajině. Co nejdůležitějšího bychom si z vašich knih měli odnést, aby k opakování dějin nedošlo?
Nerada bych se stavěla do pozice jakéhosi zvěstovatele pravdy nebo ponaučení. Ale smutným faktem je, že neznalost historie je základním předpokladem toho, aby se neustále opakovala. Scénář, podle kterého proběhly předehry současného ukrajinského konfliktu, není vůbec neznámý. Právě naopak. To všechno už tady bylo. Ale bohužel hlasy těch, kteří na paralely upozorňovali, zanikly. Varování nikdo neposlouchal – ani po Gruzii v roce 2008, ani po Krymu v roce 2014. Místo abychom sílícímu zlu čelili, jen jsme se na něm stali ekonomicky závislejšími. Putin si jede svou linku už řadu let, je ve svých úmyslech naprosto konzistentní a mnohokrát to otevřeně proklamoval. A my neposlouchali, nebrali ho vážně. Někteří možná dokonce doufali, že to vážně nemyslí ani samotný Putin. Obávám se, že tohle západní strkání hlavy do písku je jednou z příčin současného dění na Ukrajině. Srdce mi krvácí, když ty hrůzy vidím a slyším o nich vyprávět. A zároveň cítím vztek, protože to třeba nemuselo dojít tak daleko.
Takže zpátky k vaší otázce. Ponaučení zní: zajímat se o historii obecně a aplikovat to poznání do současnosti. Naučit se rozpoznávat zlo v čase, kdy teprve klíčí. Když nebudeme obezřetní, vždycky se najde nějaký gauner, který naší slabosti a neznalosti zneužije.