Pracujete v PR sektoru. Je těžké přepnout z „pracovního nastavení“ do spisovatelského módu?
Nemám s tím problém, protože hlava je tak nastavená. Jsou to dva odlišné světy. Na druhou stranu pracuji v PR oddělení na Fakultě stavební ČVUT, a tak jsem z pracovního modu zvyklá být přesná a výstižná a o to se snažím i při psaní knih.
Jak kolegové reagují na to, že píšete knihy?
Jsou to celkem nadšení čtenáři. Přijdou s knížkou, ptají se… A já jsem na druhou stranu velmi vděčná, že je můžu třeba poprosit o konzultaci a oni vědí, že to je do knihy. I proto se mi postava stavebního inženýra, kterou najdete v Čekání na spoušť, psala moc dobře.
Jak jste se vlastně dostala k psaní knih?
Jsem holka z venkova, pocházím z malé vesničky nad Náchodem, a psát jsem chtěla vždycky. Už v osmi letech jsem říkala, že budu spisovatelka, ale v tu dobu, v hlubokém socialismu, na to všichni hleděli velmi zvláštně. Zároveň mi nikdo nedokázal poradit, že můžu jít třeba na scenáristiku na FAMU. A tak jsem šla studovat novinařinu. Vždycky jsem nějakým způsobem psala, jenom jsem nebyla schopna rukopisy dokončit.
Kdy přišel zlom?
Před dvanácti lety jsem objevila web, který se jmenuje Příběhy na padesát slov, a byla jsem fascinovaná. Tak jsem to zkusila a po pár neúspěších mě to začalo bavit. Navíc šlo o formát, který jsem konečně dokázala dopsat. Následně díky tomu vyšla má první kniha Koho vypijou lišky. Tenkrát jsem se tak rozepsala, že jsem se do možností webu nevešla. V náhlém přívalu odvahy jsem rukopis poslala do knižního nakladatelství Host a za čtrnáct dnů přišla odpověď, že je rukopis zajímá.
Následovala kniha Místa ve tmě. Jak se vám psala?
Dlouho jsem hledala, jakým způsobem psát dál. Učila jsem se psát delší formáty, dopsat je a najít svou cestu jazyka a vyprávění. Když jsem napsala prvních šest povídek, poslala jsem je do nakladatelství s tím, že je to něco úplně jiného než Lišky. Odezva byla rychlá – líbí se nám to, chceme to, ale je toho málo, tak piš. Pak jsem dopsala dalších šest povídek, a tak v roce 2018 vyšly Místa ve tmě. Jedná se o volně provázané povídky o ženách a lásce a o tom, jak slovo láska může být zneužito a co všechno jsou ženy pro pojem láska, a to, co si myslí, že je láska, schopny udělat a obětovat. Předem upozorňuji, že povídky rozhodně nejsou milostné a romantické.
Nejnovější knížku Čekání na spoušť jste vydala tři roky po knize Místa ve tmě. Dávala jste si spisovatelský oddych?
Chvilku jsem si od psaní odpočinula, protože hlava byla unavená a vyčerpaná. Mezi knížkami jsem si dala pár měsíců pauzu, ale mezitím se mi v hlavě rozvinul další příběh.
Za knihu Místa ve tmě jste získala hlavní cenu Nadace Českého literárního fondu. Bylo pro vás ocenění spíše motivací do další práce, nebo určitou zátěží?
Nemyslím, že motivací a vlastně ani zátěží. Píšu sama za sebe tak, abych z textu měla dobrý pocit. Abych psala to, co mám v sobě, v hlavě, abych mluvila jazykem, jakým chci mluvit a abych se mohla postavit za to, co píšu. To je pro mě gró. Pokaždé chci, aby čtenář přemýšlel a aby mu v hlavě zůstal nějaký vjem a propojil si ho s tím, co už zná. Aby se ho nějaký moment z textu dotknul. Chci, aby čtenář s postavami žil.
S tím souhlasím, protože na konci první povídky s názvem Zuzana jsem měla husí kůži. Dostala jste od čtenářů podobné reakce, nebo jsem jediná?
K Zuzaně ano, tam jsou reakce podobné. Poté čtenáři hodně reagují na příběh Ivety z pohřebního ústavu a určitě i na Josefův dopis, který vlastně neexistuje…ale víc říkat nebudu, abych neprozradila děj dopředu.
Jakou knihu máte momentálně rozečtenou?
Snažím se načítat knihy k tomu, co bych chtěla psát dál. Jde o odborné publikace.
Naznačíte, o čem nová kniha bude?
Ráda bych propojila dva příběhy, z nichž jeden se odehrává v minulosti a prolíná se současností. A možná si s sebou vezmu některé postavy z předešlých knih. Ale zatím nechci být konkrétnější.