Když se vrátím k nové knize. Máte problém s nastavováním si hranic? Na jedné straně chcete pomáhat ostatním, ale na straně druhé nemůžete být 24/7 k dispozici.
Paradoxně, když je člověk odpočatý, hranice udrží mnohem snadněji, než když je unavený, má hlad, má nějaké osobní potíže. V tu chvíli jsem měkkosrdcatá a slíbím všechno všem. A když už něco slíbím, tak to dodržím. Tohle je ale nezdravé nastavení. Dřív jsem to považovala za něco, co je k obdivu. Dneska vím, že to není žádné hrdinství. Není to způsob života, kterým bych chtěla žít. Musím být na sebe přísná v tom, co všechno jsem schopna zvládnout, a také si umět přiznat, že nejsem robot.
Někteří lidé ale považují faráře za dokonalé bytosti.
Někteří kolegové, kteří bydlí na faře, si dokonce museli pořídit vypínátko zvonku, aby jim aspoň během noci nezvonil. Máme tendenci považovat náš svět za ateistický, ale když na to přijde, tak poslední místo, kam lidi jdou, když už byli u astrologa, u psychologa, u psychiatra, u sousedky, tak ještě zbývá farář. Jsme poslední možnost, kterou lidé ještě vyzkouší. A to, s jakou nadějí se na nás obrací, je něco, co čeho si vážím, nechci je zranit svým odmítnutím. Jenom mám někdy pocit, že někteří lidé toho využívají. Možná využívají toho, že jsme k dispozici v podstatě hned, bezplatně. Na psychologa by čekali měsíc, na faráře stačí zazvonit a očekává se, že vyslechne, zařídí a pán Bůh do tří dnů vykoná zázrak. Takhle věci ale nefungují.
Navíc jsou lidé, kteří chtějí mluvit výhradně s vámi.
Tím, že jsem ve službě deset let a jsem občas někde v médiích vidět, lidé ke mně získají důvěru. Mají pocit, že mě znají, a o to víc se na mě obrací. Jsem ale citlivá na to, když někdo řekne, že bude mluvit jenom se mnou a s nikým jiným. Mám okolo sebe mnoho laskavých a moudrých kolegů farářů a farářek, moc ráda pomohu najít příchozím kontakt na duchovního v místě jejich domova.
Můžete si vůbec vzít třeba třítýdenní dovolenou?
Třítýdenní dovolenou jsem za svůj život nikdy neměla, a to pracuji asi od 19 let. Letos jsem ale měla dvoutýdenní dovolenou a je pravda, že práce neuteče. Moje kolegyně, paní farářka, za mě převezme bohoslužby, ale rozhovory, přípravy ke křtu, přípravy ke svatbám, to je něco, co na faráře počká. Vzít si dovolenou ale taky znamená, že člověku v duchovním i osobním životě může utéct něco, co pak už nikdy nedožene. V roce 2021 jsem odjela na zasedání Světové rady církví a během té doby zemřel jeden velmi blízký farník. Dodneška jsem se nesmířila s tím, že jsem nebyla nablízku a nemohla jsem vykonat obřad rozloučení.
Máte se svými farníky blízké vztahy?
Já tu práci, službu, beru osobně. Možná je to nezdravé, ale příběhy lidí, které znám léta, mě zajímají, doprovázíme se vlastně vzájemně. To, že je člověk farář neznamená, že se nemá co učit od okolí.
Stane se vám někdy, že nemáte chuť jít do práce?
Trochu se ostýchám to říct, ale mně se ráno dost často nechce vstávat do práce. Když už v ní ale jsem, tak se mi zase nechce z práce. Farářská služba je relativně zodpovědná, a také je to určitý výkon. Během bohoslužby hodinu zpíváte, pohovoříte na dané téma a ještě se nesmíte zapomenout pomodlit za konkrétní osoby. Ale služba zdaleka není jen o bohoslužbě, je to celé spektrum činností, od velmi praktických, až po chvíle modliteb s lidmi, kteří přicházejí. Někdy je to těžké, všechna bolest a trápení, ale vnímám úlevu, když do toho příběhu pozveme Boha. Když jsem hodně unavená, představuju si, že čtu celé hodiny na faře knížky a piju jeden čaj za druhým, pak kostel zamknu a jdu pěšky domů. Ale nikdy se to nestalo. Farářování je hodně o tom, že jsme k dispozici.
Jde říci, kde se cítíte příjemněji? V kapličce ve Strašnicích, nebo v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí?
Kostel sv. Mikuláše je místo, které je krásné, ale někdy mi přijde, že jsem za Stolem Páně trochu daleko od lidí. Ve Strašnicích rozpoznám barvu očí těch, kteří sedí v lavicích. Když jdu kázat, mám lidi opravdu blízko. Ve velkém kostele máte dobré zázemí, kolegy zvukaře, paní sekretářku, která všechno ví a dokáže opravdu zázraky na počkání, ale dokonalé zázemí nedokáže nahradit blízkost, kterou potřebujeme a po které toužíme.
Během StarDance se zájem o vaše bohoslužby předpokládám zvýšil?
Ano, v průběhu StarDance jsem měla pocit, že před kostelem vyklopí autobus lidi a oni se nahrnou do kostela. Fotí, natáčí, zajímá je, jestli mám nalakované nehty a ptají se, jaké oblečení mám pod talárem. To mě zlobilo a otravovalo, ale na druhou stanu je to pochopitelné. Navíc mnozí zůstali a je to velká radost. Naše duchovní rodina je zase o kousek větší.