Jdete na to diplomaticky, nebo kritizujete otevřeně?
Kolegové tvrdí, že jsem strašně zlej, já oponuju, že jsem naopak hrozně hodnej. Hlavně se snažím být maximálně konkrétní. I když se pak může stát, že osmiminutový vstup rozebíráme tři čtvrtě hodiny. Z různých úhlů – jakou měli přípravu, jak využili prostředí, co neverbální komunikace. To děláme tak, že si vysílání pustíme beze zvuku. Je to poněkud děsivé, ale užitečné. Neverbálně totiž komunikujeme strašně moc, a v televizi je to zvlášť důležité. Spousta lidí ji má puštěnou, ale dívají se jen sem tam, mezitím jdou třeba podrbat kočku.
A na co si musíte dávat pozor vy sám?
Někdy to na kolegy moc nahrnu. To je nejčastější chyba, kterou dělám. Chci toho říct tolik, že je zahltím. I teď se hlídám, abych mluvil pomaleji, než je mi přirozené. Přirozeně mluvím hodně rychle, ale vím, že je to pro toho, kdo poslouchá, nekomfortní – a tedy z mé strany neslušné.
Díky, to oceňuju. Jak si při svém vytížení hledáte čas na rodinu?
Mám tři pilíře. Nejdůležitější je rodina, pak práce a sport, kde mám i kamarády. Myslím, že člověk má stát aspoň na třech pilířích, protože když se vám jeden pokazí, což se v životě stává, pořád stojí na těch dvou. A my chodíme po dvou nohách a docela nám to jde, ne? Znám z žurnalistiky dost lidí, kteří žili jen prací, a když pak najednou skončila, byli ztracení. A to já nechci. Mám štěstí, že mám zdravou rodinu, že mám práci, ve které vidím smysl a kde mám kolegy, se kterými tam chci být, ne že musím, a že dělám sport, který mi čistí hlavu, a navíc tam potkávám kamarády, kteří mě znají od jedenácti let.
Jak často sportujete?
Snažím se čtyřikrát týdně. Jít si zaběhat, ideálně jít na vodu. Ale priorita je rodina a někdy se to kloubí těžko.
Jak to vypadá v praxi, s tak malými dětmi? (Pozn. red.: synovi budou tři roky, dcera se narodila loni)
Vstávám se synem, mezi pátou a šestou. Ráno trávíme spolu, pak jdu do práce a večer spolu chodíme spát. Když mám fyzickou kapacitu, jdu si večer ještě zaběhat, s čelovkou. Anebo pracuju, často si dělám přípravu po večerech. Ale s rodinou chci být co nejvíc. Děti jsou malé jen jednou, navíc mám úžasnou manželku, má se mnou obrovskou trpělivost. Dalším členem rodiny je kocour, pan Rozárka.
Ne kočka Rozárka, ale kocour?
Přesně tak. Je to nalezenec, asi ho někdo vyhodil jako nepovedený vánoční dárek, a přitoulal se k rodině, kde už měli smečku nalezených koček. Ta paní učí ve škole, tak se tam ptala, jestli by někdo nechtěl kotě. Je to dcera sestry mojí manželky, teď nevím – z rodinných vztahů jsem dostal trojku už ve druhé třídě, v tom se ztrácím. No a moje žena věděla, že si hrozně moc přeju kočku, z útulku. Ukázala mi fotku Rozárky a povídá – co jí říkáš? Já na to, že je krásná. A manželka – tak si pro ni dojedeme. Myslel jsem, že si dělá legraci, ale fakt jsme si ji přivezli. Jen se pak tedy ukázalo, že to není kočka, ale kocour. Nedám na pana Rozárku dopustit, je boží. V práci už mám zakázáno o něm mluvit, jsem totiž schopný o něm vyprávět dvě hodiny v kuse. A když se potkáme s paní profesorkou Zažímalovou, předsedkyní Akademie věd, hned si ukazujeme fotky koček. Má totiž úplnou smečku.
Kolik je panu Rozárkovi teď?
Na podzim mu bude osm. S kočkou má život úplně jiný rozměr, i když není to taková změna, jako když se narodí děti. To se život promění kompletně, daleko víc, než člověk čeká. I pro mě to byla velikánská změna, ale přišla v pravou chvíli. Předtím jsme s manželkou hodně cestovali po světě, a teď jsme spokojení tady s dětmi.
Kde se vám obzvlášť líbilo?
Na Novém Zélandu, strávili jsme tři týdny na jižním ostrově, v horách. Půjčili jsme si auto, spali jsme v něm a trekovali. Tímhle stylem jsme cestovali dlouho, podívali jsme se všude možně – do Malajsie, Indonésie, Kanady, na Island. Byli jsme klasičtí backpackeři, totální lowcost. Bydlení jsme hledali na místě a dopravovali jsme se, jak to šlo.
Takže dobrodružství!
Nám to tak nepřišlo. Nebyl to úplný punk, ale s cestovkou jsme necestovali nikdy. Nejsem typ na to, aby mi někdo organizoval čas. Ani když jsem byl dítě, nelíbilo se mi na táborech. Od jedenácti let jsem byl na vodě, to bylo jiné.
V čem?
Měli jsme trénink, na který jsem chtěl jít, a pak už nás nikdo neprudil ve stylu – v sedm třicet na rozcvičku. Bylo to postavené na osobní odpovědnosti, což odpovídá tomu, jak mě rodiče vychovali. Něco chceš – tak pro to něco dělej. My tě v tom podpoříme, ale je to tvoje volba – i tvoje zodpovědnost.
Asi budete děti vést podobně, že?
Snažíme se. Hlavně ať zůstanou zdravé, to je ze všeho nejdůležitější. Dlouhodobě se věnuju tématu vzácných onemocnění, protože je to nesmírně zajímavé, a přitom opomíjené téma. Právě tady ale věda obrovsky posouvá hranice možností. Navíc je obdivuhodné, jak to rodiče zvládají, ať už mluvíme o dětech s autismem, nebo dětech s nemocí motýlích křídel, s cystickou fibrózou… Vnitřní síla, kterou v sobě mají, je úžasná a neskutečná.
Když jde o děti, člověk zvládne i nemožné.
Je to tak. Na světě není nic většího než ti nejmenší. A je velká vzácnost, když jsou vztahy v rodině dobré.
Což je váš případ, o rodičích mluvíte jen hezky.
Podle pravdy! Mám báječné rodiče. Vždycky jim říkám – co jste si vychovali, to máte. To, že dnes dělám tuhle práci, je vaší výchovou. Nikdo vás v životě neovlivní víc než rodiče. Mám s nimi skvělý vztah, jsou i úžasní prarodiče. Z toho mám fakt radost, navíc vím, že kdyby se něco dělo, najdu u nich podporu a pomoc. Vždycky je jen otázka času, kdy se něco stane – nemoc, nepříjemná situace –, a je dobré, když se máte o koho opřít.
Jak krizové situace řešíte vy?
Snažím se s klidem.
Snažíte se, nebo to už máte v sobě?
Trpělivosti jsem musel naučit. Když jsem jako malý jezdil na vodě, mlátil jsem do bran. Dnes se v krizové situaci snažím nejdřív zastavit, rozdýchat to a vědomě si rozebrat, co se děje. I záchranáři radí, že když přijedete k nehodě, máte se pár vteřin zamyslet, než vyskočíte z auta. Aby vás nesestřelilo jiné, projíždějící. Těch deset sekund vám v tu chvíli připadá neskutečně dlouhých, ale je to to nejlepší, co můžete udělat. Abyste se nerozhodovala pudově. Je to stejné, jako když vás ovládne strach. Já nechci mít strach, ale respekt. Strach nám říká – nebezpečí, uteč! Kdežto respekt říká – bacha, nebezpečí, rozmysli si, kudy můžeš případně utéct. Pravda, někdy to zachází do extrémů – když jsem přišel sem do kavárny, hned jsem se díval po únikové cestě. Mám to tak už naučené.
Co děláte, když před důležitým rozhovorem cítíte nějakou indispozici?
Těsně před vysíláním provedu svůj rituál. Dělám něco děsivého – protočím panenky tak, že je vidět jen bělmo. Když jsem to udělal poprvé, režisér mi volal do ucha, jestli jsem v pohodě. Myslel, že kolabuju. Dneska už jsou kolegové zvyklí a já se tím rychle a účinně zkoncentruju. Každopádně zdraví je na prvním místě, takže když mi není dobře, intenzivně se léčím. A pracuju případně na dálku.