V knížce Kde jsi, když nejsi je poměrně dost vulgarismů. Máte spočítáno kolik?
Používala jsem je hlavně u postavy Jakuba, v jeho přímé řeči. Psaní dialogů, které ze sebe sypal, aniž by nad tím přemýšlel, jsem si hodně užívala. Mimo přímou řeč jsem se snažila sprostá slova nedávat, protože vím, že tam nepatří. Zároveň je pravda, že mám posunuté hranice v tom, co lidé vnímají jako vulgarismus a jak nazývají některé věci ohledně sexu. Já to mám prostě jinak. Mám ráda češtinu v celé její bohatosti a občas mám pocit, že k vyjádření nějaké emoce potřebuju určité slovo – byť třeba vulgární. Protože kdybych ho nahradila něčím jiným, tak se daná emoce nebo atmosféra z dialogu vytratí.
Netradiční je také to, že jednotlivé kapitoly jsou na přeskáčku. Byl to váš původní záměr?
Úplně nebyl. Knížku jsem začala psát s tím, že si odpočinu od těžkých témat a napíšu romantický příběh s velmi jednoduchou zápletkou, v níž se holka zamiluje do kluka, který je o několik let mladší. Chtěla jsem hezký, silný příběh o lásce a sexu. Pak se mi to ale začalo dramatizovat. U třetí kapitoly mi došlo, že tenhle příběh nedokážu psát chronologicky. Vyprávění v chaosu vlastně odráží to, jak Dáša přemýšlí nad věcmi. I já, když jsem procházela rozchodem, jsem měla dny, kdy jsem si s úsměvem vzpomněla na rodinnou dovolenou, ale pak jsem zase musela skočit zpátky do reality a řešit aktuální hádku. Život se pak odehrává v takových střípcích a alespoň v mojí hlavě není realita časově správně posloupná.
Příběh je o dvou extrémech. O uhlazeném manželském životě na straně jedné a naprosté svobodě na straně druhé.
Příběh je hlavně o tom, že v některém životním momentě zjistíme, že na daném místě už nemůžeme dál stát. Nevíme, kam se pohnout, kam jít, a ani nemáme jistotu, že nám jinde bude lépe. Jenom víme, že se musíme pohnout z místa. Několikrát jsem i u sebe zažila, že když si člověk včas v hlavě neurovná, aby odešel nebo něco změnil, pak mu to tělo začne dávat najevo. Bolí vás hlava nebo máte křeče v břiše. Je mnoho lidí, kteří ani v takovou chvíli nic neudělají, a vlastně se sebezničují.