Byla jste rebelka!
To jo. Hned v první třídě jsem byla po škole. Dělala jsem hrozný věci, rvala jsem se s kluky, pořád jsem někomu něco brala, i když zpětně nechápu proč. Nedávno jsem byla s kamarádkami na chalupě a vyprávěla jsem jim to. Měly jsme s sebou pět malých kluků, můj Ben něco provedl, tak přišla řeč na to, jak je vzdorovitý a kde se v něm ta tvrdohlavost bere. Vyprávěla jsem kamarádkám svoje historky z dětství, ony na mě koukaly a pak řekly – proč se pořád divíš, co to máš za dítě? Vždyť to je úplná kopie tebe! A já jsem si uvědomila, že mají pravdu. Ty „nejhorší“ vlastnosti, které jsou pro rodiče náročné, má opravdu po mně, pořád o něčem vyjednáváme a tak. Ale vlastně si myslím, že mít vyřídilku je do života dobré. Ben chce všechno řešit sám a o všem si rozhodovat. To mladší Vincíček je odmalička úplně jiný, až jsem z toho byla v šoku. Řekneme mu – Vincí, pojď spát, a on si vezme deku a dudlík a jde spát. Skoro všechno udělá na první dobrou, zatímco s Benem je všechno na dlouho. Je to náš učitel trpělivosti. Vincent v sobě má pečlivost, rozvážnost, a hlavně klid. Je to uklidňovač, všichni se k němu chodíme uklidňovat. A teď už zkoušíme školku.
Ve dvou letech?
Ano, jen na pár dní v týdnu. Má chůvu, takže nejde o to, že by tam musel chodit, ale strašně rád si hraje s dětmi, tak to zkoušíme, aby měl zpestření a děti kolem sebe. Ale je malinký, takže nic nelámeme přes koleno.
S manželem jste se seznámila ještě jako teenagerka, že?
Ano, potkala jsem ho v šestnácti, ale to jsme se v podstatě jen tak míjeli v práci. Tehdy pro mě byl dospělý, který mě nezajímal, a ani já ho nezajímala. Když jsme se znovu potkali asi o pět let později, už jsme měli pocit, že k sobě máme velmi blízko. A od té doby jsme spolu, už je to jedenáct let. A jasně, je to práce. Vztah prochází různými fázemi, zvlášť pokud máte děti. Ty na pár let odvedou pozornost jinam, ale jak rostou a stávají se z nich samostatnější bytosti, zase se k sobě víc vracíte jako partneři. Svou roli ale hraje i věkový rozdíl, protože já stárnu jinak než Petr, který je starší o deset let – nebo jedenáct, nebo dvanáct? Teď si nejsem jistá.
Není to důkaz, že to není zas tak důležité?
To máte pravdu! Je ale fakt, že potřeby se proměňují. Ve dvaceti si s třicetiletým rozumíte jinak než ve třiceti s čtyřicetiletým, je to úplně na jiných frekvencích. A v každé životní etapě se to učíte znovu. Když už máte pocit, že tomu rozumíte, zase to přeskočí někam, kde jste opět na začátku. A musíte se s tím naučit žít a seznamovat se s tím, co vám vadí a co vám vyhovuje, a do toho si říkáte – takhle to už bude napořád? A musíte sama sebe ptát, jestli to za to stojí. Nám to za to pořád stojí. Mně určitě.
Jak to vypadá, když zjistíte, že zase nastala nová fáze? Trávíte s manželem hodně času tím, že si povídáte?
Samozřejmě. Jsem absolutně zastáncem toho, komunikovat. Mám kolem sebe spoustu lidí, kterým partnerství nebo rodičovství troskotá na tom, že si jenom nedokážou vyjasnit různá nedorozumění. Neumějí si vzájemně říct to, co považují za důležité, dohodnout se. A to my dokážeme, tohle se nám nestává. Ale taky vedle sebe dokážeme hodně mlčet. Můj muž není zrovna ukecaný, proto si ostatně vzal mě. Aby to vyvážil. A mě ten jeho klid taky hodně vyvažuje. Kdybych vedle sebe měla někoho podobně komunikativního, jako jsem já, asi by mi za chvíli praskla hlava. Manžel mě uklidňuje svým klidem. Kotví mě na zemi.