Jak to probíhalo?
V lednu 2021 jsme se pustily do plánování a přípravy kampaně, tak abychom ji mohly spustit na Valentýna 2021. I díky dvěma skvělým právničkám Markétě Řádkové a Lucii Ottinger, se kterými jsme od začátku spolupracovaly, se nám podařilo dát dohromady tým lidí, kteří za měsíc připravili stránku kampaně, petici, FAQs o nové definici a naplánovat a uskutečnit akci před poslaneckou sněmovnou. Tam jsme v mrazu 12. února rozdávali papírové karafiáty a letáčky s cílem naší kampaně všem kolemjdoucím poslancům a poslankyním.
Název kampaně jsme vymýšlely jednu neděli před začátkem kampaně v noci, protože jindy na to nebyl čas. Tehdy jsme se rozešly s tím, že “Chce to souhlas” je dobré, ale že třeba vymyslíme ještě něco lepšího. Nevymyslely a nakonec se ten název všem zaryl pod kůži.
Hned po startu kampaně jsme se i začaly scházet s politiky a političkami. První se s námi sešla Markéta Pekarová-Adamová a i když jsme tehdy ještě moc argumentů pro novou definici neměly, tak se jí naše kampaň líbila.
Ale jen schůzky nestačily. Intenzivně jsme s právničkami a právníky řešili, jak nová definice může vypadat.
Objeli jsme krajská města s naší kampaní a na náměstí jsme dovezli postel, u které lidi mohli debatovat o sexuálním násilí a podepsat naši petici za novou definici.
Také jsme uspořádali výstavu oblečení, které měli na sobě přeživší znásilnění, abychom ukázali, že je opravdu jedno, jak byla oběť oblečená.
Ale nejvíce našich snah se soustředilo na Poslaneckou sněmovnu a Senát. Uspořádali jsme několik kulatých stolů k nové definici znásilnění a dovezli odborníky a odbornice ze zahraničí.
Před Sněmovnu jsme se v únoru vydaly ještě dvakrát, vždy k výročí vzniku naší kampaně. Jen letos jsme už nemusely, protože náprava byla ve Sněmovně již odhlasována.