Možná to souvisí s celkovým trendem u mladých lidí, že víc dbají o své duševní zdraví…
Určitě na to dbáme víc, aby duše byla v klidu. Lidé, co jsou třeba o dvacet let starší, vůbec nepobírají a ani nevidí tu rychlost, kterou my v sobě máme. Svět je chaos a my o tom chaosu díky sociálním sítím dostáváme každou vteřinu nové zprávy. Lidský mozek, duše ani tělo na to nejsou nastavené, jsme tím vším brutálně zahlcení, takže je jasné, že je pak víc úzkostí, depresí, panických atak, nejistot, vyčerpání a vyhoření. Zároveň to ale musíme nějak chytat, protože trendy se mění strašně rychle a člověk jinak snadno zaostane. Jasně, můžete nemít sociální sítě – já nad tím, že si je zruším, přemýšlím každý den. Ale když byly volby, bylo pro mě důležité vidět, co se děje, protože se to dělo rychlostí blesku a já chtěla být v obraze. Věci ohledně války jsem ale musela na nějakou dobu úplně vypnout, protože už jsem to nezvládala. Válka v téhle době je pro každého ještě děsivější v tom, že o ní máme permanentně informace.
Pojďme změnit téma. Ví se o vás, že ve volném čase ráda pečete, před rozhovorem jsme se bavily o tom, že si stále vybíráte nějaké nové kuchyňské vybavení. Umíte si představit mít někdy vlastní podnik, jako třeba kavárnu nebo pekárnu?
Moc ne, protože vím, jaká je to řehole. Mám kamarády v gastru a i moji rodiče jsou podnikatelé – já bych se asi zbláznila. Člověk pak může dělat opravdu jenom to. A ještě se úplně necítím na to, že bych opustila herectví, pokud mě neopustí samo. Dokážu si představit, že bych byla něco jako producent: byla bych toho součástí, konzultovala, vyvíjela recepty, ale nebyla bych tam denně a neobstarávala úplně všechno. Nebo bych mohla pracovat v nějaké super pekárně nebo cukrárně, jako je třeba Kus Koláče, že bych tam chodila každý den makat rukama, ale ne moc vymýšlet nebo mít velkou zodpovědnost. To řemeslo bych dělala ráda, baví mě pracovat na receptech. Mám takovou malou brigádku pro kavárnu Bullerbyn na Vinohradech, peču pro ně sušenky. Jednou za dva týdny napeču sedmdesát sušenek, to mi mé kuchyňské touhy alespoň trochu uspokojuje.
Vy jste dokonce chodila na cukrářskou školu, ale nějak vás to tam zklamalo, že?
Zklamalo, dělala jsem ji dálkově a zjistila jsem, že se tam učí velkovýroba, což je přesně to, co mě nezajímá. Mě láká řemeslo, praxe, dostat se k někomu zajímavému a učit se přímo od něj. Kdybych chtěla být cukrářka, tak k tomu školu, jako je tahle, nepotřebuju. Mě vlastně neláká ani ta vysoká francouzská cukrařina, já bych možná spíš sebrala dvě fantastické ženy Kateřinu Winterovou a Petru Burianovou, co vyhrála první řadu Peče celá země, a objela s nimi celou republiku a sbírala staré recepty, aby se neztratily. A pak bychom je všechny upekly. Vím, že je to trend, ale zároveň je to pro mě něco naprosto intuitivního – zpracovávat lokální potraviny a lokální úrodu a čerpat z toho, co uměly naše babičky. To je taková moje vášeň, která mi opravdu dává smysl.
Šla byste do soutěže typu Peče celá země?
Šla, kdybych nebyla herečka. Jenže to bych zase už dávno pracovala někde v pekárně nebo v cukrárně a do té soutěže bych taky jít nemohla. Takže kdyby nastala třetí varianta, že bych dělala něco úplně jiného než herectví a cukrařinu, tak bych to asi zkusila. Ale takhle bych se styděla, lidi mě znají a už jsem zvyklá vystupovat za někoho jiného než za sebe. A hlavně bych vůbec nezvládla, kdyby mě celá země viděla při něčem, co se mi nepovedlo. To je něco ve mně, co nedokážu překonat. Přitom u druhých lidí neúspěch nesoudím, ale sama bych se cítila hrozně trapně.
Proč jiným odpouštíte a sobě ne?
Já jsem se herectvím hrozně změnila, nějak se ve mně přeházely principy, prohloubila se citlivost, až je to někdy trochu nesnesitelné. Možná že kdybych k herectví nepřičichla, tak by se to nestalo. Ale nechci to vůbec dávat za vinu herectví, je to i vztahy, v jakých jsem byla, mezi jakými lidmi jsem se pohybovala. Zkrátka být viděna při něčem, co mi nejde, je pro mě nepříjemné. Snášela jsem to mnohem líp třeba před pěti lety, než to snáším teď. Což je takové zpátečnické, ale třeba na tom zapracuju a zase se to zlepší. Někdy se stává, že do soutěží na jedno kolo přijde do poroty nějaký host – to by mě hodně bavilo. Nemohla bych být porotce celou dobu, protože nejsem cukrář, a zároveň bych nechtěla být moderátor, protože bych z toho měla hrozné nervy.
Zmínila jste vztahy. V jednom rozhovoru jste vloni říkala, že už jste asi tři roky bez partnera. Platí to stále?
Ano, to trvá, pořád jsem single. Já jsem hrozně ráda sama. Nikoho jsem nepotkala. Mám za to, že těmhle věcem se neporučí. Já fakt poslední tři roky strašně moc pracuju, a jak jsem prožívala psychicky špatná období, tak to prostě nešlo. Vlastně se mi ani nikdo nelíbil, nikoho jsem neviděla, nikdo mě nepřitahoval. A když tam náznak trochu byl, a kluci to byli úžasní, vždycky jsem se stáhla do sebe. Neměla jsem na to vůbec kapacitu. Teď už se to zlepšuje, ale nechci se do něčeho nutit, z randění mám docela nervy. Moje vztahy začaly většinou tak, že byl nějaký večírek, pak jsme spolu strávili tři dny a najednou jsme spolu chodili. Když je to omotané tím hávem, že je to rande, jsou tam nějaká očekávání a v tu chvíli už nejsem vůbec svá a uvolněná. Ne že bych chtěla dělat dojem, spíš mám hrůzu z toho, že ode mě někdo má nějaká očekávání. Asi mi bude líto, když budu single ještě za další tři roky, ale už vím, že nechci jít proti své intuici a do něčeho se tlačit. Věřím, že věci jsou opravdu tak, jak mají být. Dávám přednost seznamování v reálném životě a světě, seznamovací aplikace mě moc nebaví. Ale v práci potkávám stejné lidi, setkávám se se stejnými kamarády, chodím do stejných podniků, takže je těžké narazit na někoho nového. Ale tajné energie mi prozradily, že už se to blíží, tak uvidíme.