Máte velkou rodinu. Jak často se vám povede sejít se pohromadě, když děti jsou na Moravě a vy v Praze?
Nejstarší syn má svoji rodinu, s tím se vidím docela často, protože hraje s mými kapelami. Pomáhá mi se spoustou věcí. No a s těmi prostředními kluky se teď vidím míň, ti studují v Brně, ale jednoho sunu do Prahy. Výjimečně tu jsou o víkendu. Spíš za nimi se ženou jezdíme na víkendy do Mikulova. Máme to takové rozkročené mezi Moravu a Čechy.
Co z Mikulova vám v Praze nejvíce chybí?
Když ráno otevřete dveře a podíváte se na Svatý Kopeček, tak se nemusíte koukat ani na teploměr, ani do mobilu, jaké je počasí – hned to vidíte. Je to taková luxusní chaloupka, máte tam všechno, ale musíte se o to starat, to je ta nevýhoda. Ten pozemek je dlouhý, je tam vinohrad, stromy, jsou tam záhony, které se zalévají, to všechno vyžaduje nějaký čas. Ta vzdálenost, když to nevyužíváte, je na víkendy dlouhá.
To je pak na ten vrtulník, ne?
To byl taky původní záměr, proč jsem si ty papíry udělal. A taky jsem měl takovou romantickou úvahu, že budu lítat na koncerty, ale to je spíš blbost, protože k tomu si musíte sehnat ještě něco, kam ten vrtulník dáte, a někoho, kdo vám ho bude v noci hlídat. Kdybych ten dům měl do hodiny od Prahy, tak bych si ho nechal. Takže se asi budu poohlížet po něčem, co je blíž.
A co váš vinohrad, o ten se staráte?
Ten patří k tomu a stará se o něj Dominika Černohorská z vinařství Plenér. Těším se na letošní víno, bude takové nahořklé. Ona říkala, že vůbec nemá cenu to sortovat podle odrůd, je to všechno možné.
Myslíte cuvée?
To je hodně velký cuvée. (smích) Je to starší metoda, říká se tomu Ryšák a dělá se to u nás na Moravě už dlouho.
Jak moc se na výrobě vína podílíte?
Sbíral jsem to s nimi, byl jsem u lisu, kde se hrozny oddělují od stopek, pomáhal jsem jim a pak jsem to byl párkrát ochutnat. Připadá mi to trochu romantické, je to hodně práce a děje se to ve sklepech, které mají historii – ty na Pálavě jsou minimálně ze 17. století. Je mi to sympatické.
Co vás ve vinařském světě nejvíce překvapilo?
Každý rok je víno jiné. Třeba je zrovna hezké léto, viděno očima vinohradníka, a v září začne pršet. Mají to za týden, dva sklízet, prší, je vlhko, chytne to nějakou plíseň, všichni kolem toho běhají. O biovinařích se z legrace říká, že stříkají jenom v noci, aby to nikdo neviděl, všichni kolem toho šílejí, aby jim to neshnilo. A příští rok je to zase úplně jinak, zase se něco děje třeba na jaře.
Jaké víno máte rád? Které vás v poslední době oslovilo?
Mám rád přirozeně kvašená vína. To, co všichni většinou pijeme, jsou vína, kam se dávají umělé kvasinky, říká se tomu řízené kvašení. Ne že by se o to nemuseli vůbec starat, ale je to prostě jiná technologie a mým chuťovým pohárkům vyhovuje ta starší metoda, kdy to tam naházíte a musíte kontrolovat, kdy je to hotové, aby vám to nezkyslo. To mi přijde větší vzrůšo než ta průmyslová výroba.