S ubytováváním ukrajinských rodin přišly radostné i smutné zážitky. Musí být náročné se s tím psychicky vyrovnat…
Trochu se bojím říct, že se nám tady stalo už úplně všechno, protože jsem určitě zapomněl na nějakou katastrofu, která se ještě stane. Byly to věci, které nás vůbec nenapadly, že by se mohly stát. Válka začala 24. února, 25. jsme nabídli pomoc a 27. už tady byla první rodina. Byli jsme jedni z prvních lidí, kteří se do toho takhle pustili, aniž bychom měli páru, co nás čeká. Teprve pak se v médiích začaly objevovat články s radami typu „dejte si pozor na manickou fázi a syndrom vyhoření“. Když jsem to pak četl, měl jsem pocit, že do puntíku popisují, čím jsme si tady prošli. Příběhy, které se odehrávaly u nás, byly ale hodně specifické. Za tu dobu se tady narodilo miminko, jedna paní bojovala s těžkou nemocí a následně zemřela a zůstal nám tady její syn, který je teď sirotek. Stávalo se, že někomu z „našich“ lidí zavolali z Ukrajiny, že jejich dům už nestojí. To je jedna část příběhu. Druhá je ta, v níž se snažíme hledat svůj „seznam báječných věcí“. Já tomu tak říkám podle představení, ve kterém hraju. Nacházíme radosti v drobnostech, které jsou ale moc důležité, protože těm lidem i nám pomáhají přežít. Představení Všechny báječné věci hraju už čtvrtým rokem a velmi často, a pořád je vyprodáno. A já už teď vím, jak moc je důležité, aby ho vidělo co nejvíc lidí.
Té nemocné paní jste dokonce museli přímo sdělit její vážnou diagnózu, o které do té doby vůbec nevěděla. Co vám dalo sílu to udělat?
Když jsem ji poprvé vezl do nemocnice, tak si myslela, že jen něco špatného snědla. Že dostane prášek a za dvě hodiny budeme zpátky doma. Jenže ta nemoc byla ve velmi pokročilém stadiu... A navíc si nepřála, aby se to dozvěděl její syn, se kterým tady byla, takže k tomu ještě musíte držet tajemství, se kterým třeba morálně úplně nesouhlasíte, ale respektujete to. V nemocnici nebyl překladatel, takže pan doktor sdělil diagnózu mně a řekl: „No, tak to paní nějak řekněte.“ Byl jsem z toho jako opařený, nějak jsem to odkýval, poděkoval, zavřel za sebou dveře – a tam venku čekala paní Olga a ptá se: „Tak co mi je?“ Jak říct ženě, která sem doputovala před pár týdny se synem, který nikoho jiného na světě nemá, že je to špatné, nemoc je neléčitelná a má před sebou pár týdnů života? Na ty chvíle nikdy nezapomenu.
Pocházíte z rodiny, která má pohřební službu, takže často mluvíte o tom, že jste s tématem smrti v podstatě vyrůstal. Ale na tohle jste asi připravený nemohl být…
Ne, to rozhodně ne. Za svůj život jsem viděl opravdu nespočet mrtvých těl, ale nikdy jsem neviděl člověka umírat. Na jednu stranu to byla cizí paní, na druhou stranu nás ale i za tu krátkou dobu pojily silné zážitky a věděl jsem, že jsem jediný člověk, který jí může pomoct. Někdo nám říkal: „Fakt se z toho nezblázněte, není to vaše zodpovědnost.“ Jenže ta paní ležela u nás v zámku, dával jsem jí morfinové náplasti, umělou výživu... Říkal jsem si, že jsem jako herec hrál mnohem náročnější a vypjatější věci, ale samotného mě překvapilo, jak silné chvíle to pro mě byly a jak moc mě ovlivnily.
Myslíte, že vás to v něčem posílilo?
Překvapila mě moje síla. Vždycky, když se probíraly moje role v divadle nebo na konkurzech, tak všichni říkali: „No jo, na to je Dan takovej křehkej.“ Jestli jsem si tady něco dokázal, tak sice že asi jsem cíťa, ale být citlivý neznamená být slabý. Myslím, že jsem se za půl roku stal milionkrát lepším hercem, než jsem byl předtím. Herci pracují s emocemi, měli by je vnímat, ukládat si je do podvědomí. Když ty emoce jenom předstíráte, je to vidět. Já mám teď své herecké šuplíky plné zážitků, které se v práci odráží. Myslím, že se s Matějem můžeme poplácat po ramenou, že jsme to zvládli a jsme furt ještě spolu. Protože ono to zamává i se vztahem.
Těch náročných momentů jste s Matějem už asi prožili víc, třeba jeho předvolební kampaně. Jak je snášíte?
Učíme se respektovat se a vážit si jeden druhého. Politická kampaň je náročná hlavně proto, že najednou je váš partner středobodem veřejného zájmu a je vysmívaný, ponižovaný a stresovaný. A vy ho milujete a nechcete ho vidět takhle. Ne se vším třeba souhlasíte, ale zároveň nemůžete svého partnera veřejně nepodpořit. Já si myslím, že dobrý politik musí být i dobrý člověk. A za Matěje dám ruku do ohně, vím, že to dobrý člověk je. Nemyslím si, že jsem to vždycky zvládl úplně na jedničku. Taky jsem mu za nějaké věci vyřval hlavu, někdy jsem si poplakal a museli jsme o věcech hodně mluvit. Možná jeho světu někdy dobře nerozumím, ale vím, že je to člověk, co má rovná záda a je pevný v kolenou.