Chodili jste neustále vedle sebe, nebo jste se někdy rozdělili a šli vlastním tempem?
Neee, není to idylická procházka ruku v ruce vstříc slunci. Šli jsme sice spolu, ale o pár metrů za sebou. Každý si přemýšlel o tom svém. Řešil si svůj život. Občas jsme si povídali, jedli spolu, dělali si piknik, ulehali spolu, ale na pouti potřebuje každý prostor věnovat se svým myšlenkám. Poslouchali jsme každý svou hudbu, svoje podcasty, občas jsme si řekli, co se nám honí hlavou… Prostě, byli jsme tam dohromady i zvlášť.
Jak se na poutní cestě řeší partnerská neshoda?
No, to si samozřejmě přečtěte v naší společné knize Santiago, má lásko! Jasně, že je na pouti více tření než v normálním životě. Z únavy jsou neshody hned. Není kam utéct. Jeden něco plácne, druhého se to dotkne a je to. Pouť v páru je tedy škola tolerance a trpělivosti. Není snadné být tolerantní, když se sám necítíte. Chce pauzu, když vy ne? Má hlad, když vy ne? Má opačný názor než vy? Jedna zkouška vaší osobnosti za druhou… Ale ta radost, když obstojíte, je nesmírná.
Zastihl vás během cesty nějaký zdravotní problém? Pokud ano, jak jste ho řešili?
Šla jsem pouť do Santiaga už potřetí, takže většinu věcí umím eliminovat. Moje tělo moc netrpí na puchýře ani bolesti nohou. Jediné, co mě dokáže spolehlivě potrápit, je žaludek. Mám alergii na česnek a těžší vařené jídlo mi dokáže zkomplikovat den. Proto jsem nesmírně opatrná na to, co na cestě jím. Jídlo musí být kvalitní motor. Pomoci a neobtěžovat.
Můj muž měl zase problémy se zpracováním hořčíku a klasické poutnické ranní bolesti nohou. Ono trvá pár kilometrů, než nohy rozchodíte a zase se dostanete do tempa. Já s tím problémy nemám, a to také druhému moc nepřidá. (smích)