Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Za vzestupem psychických potíží dětí může stát i pesimismus rodičů

Pokud chcete vychovat úspěšné děti, projevujte více optimismu. Vyplývá to ze závěrů studie Chicagské univerzity ve spolupráci s The Wall Street Journal.

Iva Hadj Moussa | 6. 06. 2023

Podle této studie celých 78 % oslovených Američanů nevěří, že život generace jejich dětí bude lepší, než byl pro ně. A vlastně není divu. Denně jsme vystaveni neradostným zprávám: ať už se týkají ekonomické situace, zhoršující se klimatické krize, nedůvěry v politiku.

Mohlo by se vám líbit

Proč je pro dítě důležité mít babičku (a dědu)

Prarodiče hrají v našich životech důležitou roli. A o dětství to platí dvojnásob. Proč by naše děti měly trávit s babičkami a dědečky co nejvíce času.
marianne.cz

Ani u nás si při pohledu na denní zprávy nemůžeme výskat. Novináři jsou si dobře vědomi toho, že burcující a šokující titulky prodávají líp než ty střídmé. Umírněnost se častokrát projeví až v samotném textu, ale přiznejme si: kolika z nás stačí k utvoření názoru přečtení pouhého titulku a perexu? Často se objevují slova o tragickém směřování země, inflaci, která "drtí" různé skupiny lidí. Pokud zrovna prší dost, na hlavní stránky noviny se to nedostane. Pokud prší málo, okamžitě jsme upozorněni, že hrozí katastrofální sucha. Když se loni na jaře a v létě řešil nedostatek ne-ruského plynu, média nám denně přinášela proroctví o tom, že opět hrozí zavřené školy a mrznoucí studenti na kolejích. Jakmile bylo plynu dost, pozval se odborník, který vyslovil názor, že letos to možná zvládneme, ale další sezónu už by to mohl být velký problém… A o zprávách v době pandemie a již legendárních mrazácích plných mrtvol raději pomlčme. Pokud bychom si měli vytvořit obrázek o stavu naší země a společnosti z novinových článků, museli bychom chtě nechtě nabýt přesvědčení, že v naše země je zcela v rozkladu a nefunguje tu prakticky nic: soudy, zdravotnictví, školství, ochrana životního prostředí, sociální služby. A vyhlídky jsou velmi, velmi špatné.

Co to může znamenat pro děti, které vychováváme? Psycholožka a expertka na vzdělávání Michele Borba, jejíž názory prezentoval web cnbc.com, je přesvědčena o tom, že pokud jako rodiče vnímáme svět jako špatný a bez perspektivy (přičemž média hrají v tomto přesvědčení velkou roli), pravděpodobně budeme tyto naše negativní postoje přelévat na naše děti.

Mohlo by se vám líbit

Chcete mít šťastné dítě? Nechte ho zažívat negativní emoce

Klíčem k výchově šťastného dítěte je umožnit mu být nešťastným. To jsou závěry dětské psycholožky Tovah Kleinová z Kolumbijské univerzity. Proč si stojí za tímto zdánlivě paradoxním výrokem?
marianne.cz

Aby děti prospívaly, potřebují optimismus

„Pesimismus by se mohl snadno stát sebenaplňujícím se proroctvím,” říká expertka. „Ve výchově dětí je náš postoj ke světu velmi nakažlivý. Optimistický pohled může dětem pomoci prospívat, zatímco všudypřítomný pesimismus může způsobit, že děti ztratí zájem a naději.”

Pokud je naladění naší mysli spíše optimistické, překážky vnímáme spíše jako výzvy, které je možné překonat, a nikoliv jako důvod, proč o nich utéct nebo se před nimi schovat. Díky našemu celkovému pozitivnějšímu výhledu do budoucnosti naše děti pravděpodobně lépe zvládnou životní vzestupy i pády, aniž by ztratily naději na dosažení štěstí, úspěchu a spokojenosti.

Mohlo by se vám líbit

Jaký vliv mají na odolnost dětí jejich rodiče?

Nejdříve je třeba si říct, že každý jsme od přírody jiný. Máme jiné nadání i psychickou výbavu. Základem je, abychom nejdříve respektovali svou vlastní přirozenost i přirozenost svého dítěte. Někdo si je od narození jistý sám sebou a odolný vůči stresu, jiný naopak nejistý a potřebuje naši pomoc. Terapeutky Kristiny Baudyšové jsme se zeptali, jak na to.
marianne.cz

Žít v optimismu neznamená popírat realitu

Ve světě, ve kterém jsou lidé každý den bombardování špatnými zprávami, může být těžké se špatné náladě vyhnout. Je ale důležité si uvědomit, že pokud se my jako rodiče neustále obáváme budoucnosti, naše děti budou více úzkostné a ve stresu. „Je to jeden z důvodů, proč u našich dětí vidíme tak obrovskou krizi duševního zdraví,” domnívá se psycholožka.

Realita, které čelíme, může být opravdu tvrdá a v mnoha ohledech nelítostná. To, že budete svět vidět v ne tolik černých barvách, ale neznamená, že se máme stát nerealistickými a slepými k mnoha skutečným problémům světa. Učit se vypínat zprávy a dávat si detox od sociálních médií však není popírání. „Jde o to, abychom uměli rozpoznat, kdy určité chování zvyšuje naši úzkost. A naučit se s tím pracovat.”

Je žádoucí být k dětem otevření a o nástrahách světa si s nimi povídat. Uznat všechny obavy a strachy, ale zároveň děti nepodporovat ve vizích katastrofických scénářů. Můžete také inspirovat t děti, že mohou drobnými činy život ve své komunitě, například formou dobrovolnictví. „Pomozte svým dětem zažít zkušenost, že mohou něco změnit,” doporučuje Borba.

Závěr? Pokud chcete vychovat úspěšné a sebejisté děti, začnete zkoumáním svých vlastních návyků. Pokud vás pravidelně rozčilují zprávy, přepněte ze zpravodajské stanice na přírodopisný dokument o životě plameňáků. Nebo televizi vypněte úplně. Kontrolujte si čas, který strávíte na sociálních médiích. A když už na nich jste, zkuste udělat malou výzvu: sdílejte nějaký čas jenom dobré zprávy. Nezůstávejte ve spirále těch negativních. Začít můžete ještě dnes.

Mohlo by se vám líbit

Dětí s opožděním řeči přibývá. Jak rozmluvit "nemluvky"?

„To, že dítě málo nebo špatně mluví, může mít celou řadu důvodů. Čím dříve je jakékoliv vývojové zpoždění podchyceno, tím lepší je šance na nápravu,” říká speciální pedagožka Marina Šimanová, která je vedoucí speciálně pedagogické a rodinné poradny Pohodová rodina. 
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Rodina a děti
Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit