Žít v optimismu neznamená popírat realitu
Ve světě, ve kterém jsou lidé každý den bombardování špatnými zprávami, může být těžké se špatné náladě vyhnout. Je ale důležité si uvědomit, že pokud se my jako rodiče neustále obáváme budoucnosti, naše děti budou více úzkostné a ve stresu. „Je to jeden z důvodů, proč u našich dětí vidíme tak obrovskou krizi duševního zdraví,” domnívá se psycholožka.
Realita, které čelíme, může být opravdu tvrdá a v mnoha ohledech nelítostná. To, že budete svět vidět v ne tolik černých barvách, ale neznamená, že se máme stát nerealistickými a slepými k mnoha skutečným problémům světa. Učit se vypínat zprávy a dávat si detox od sociálních médií však není popírání. „Jde o to, abychom uměli rozpoznat, kdy určité chování zvyšuje naši úzkost. A naučit se s tím pracovat.”
Je žádoucí být k dětem otevření a o nástrahách světa si s nimi povídat. Uznat všechny obavy a strachy, ale zároveň děti nepodporovat ve vizích katastrofických scénářů. Můžete také inspirovat t děti, že mohou drobnými činy život ve své komunitě, například formou dobrovolnictví. „Pomozte svým dětem zažít zkušenost, že mohou něco změnit,” doporučuje Borba.
Závěr? Pokud chcete vychovat úspěšné a sebejisté děti, začnete zkoumáním svých vlastních návyků. Pokud vás pravidelně rozčilují zprávy, přepněte ze zpravodajské stanice na přírodopisný dokument o životě plameňáků. Nebo televizi vypněte úplně. Kontrolujte si čas, který strávíte na sociálních médiích. A když už na nich jste, zkuste udělat malou výzvu: sdílejte nějaký čas jenom dobré zprávy. Nezůstávejte ve spirále těch negativních. Začít můžete ještě dnes.