Jestli nebudeš jíst, půjdeš za paní doktorkou!
Máte-li pocit, že potomek nejí tak, jak by měl, konzultací s dětskou lékařkou určitě nic nezkazíte. Pokud navíc vaše dítě za poslední měsíce výrazně zhublo (nebo naopak přibralo), pokud při jídle zvrací, kašle nebo se dokonce dusí, není na co čekat. Jinak ale dětem návštěvou ordinace nevyhrožujte. Mnoho zoufalých rodičů říká svým dcerám a synům věci jako: „Jestli nesníš večeři, půjdeme za paní doktorkou. Ta už to do tebe to jídlo nějak dostane!”
Řekněte sami, dostali byste po takové výhrůžce chuť na něco dobrého k snědku, nebo by se vám žaludek stáhnul úzkostí?
5 tipů pro rodiče nejedlíků:
1. Dbejte na rituály. Dětem svědčí řád. Snažte se proto, aby se u vás jedlo vždy v určitou hodinu u pěkně prostřeného stolu. A v ideálním případě bez zapnuté televize či tabletu.
2. Na talířek či do misky dávejte menší porce. Dítě si případně přidá, ale nebude už zpočátku vyděšeno tou horou jídla, se kterou by se mělo potýkat. Snažte se o zpestření jídelníčku, ale nové věc dětem nenuťte. Trpělivě nabízejte. Pokud dítě nechce ochutnat hráškovou polévku dnes, neznamená to, že si ji neoblíbí za měsíc či dva. Neslibujte odměny, ani nevyhrožujte potrestáním, když dítě jídlo nesní.
3. Nedělejte z jídla drama a téma celé domácnosti. Nestěžujte si hned po příchodu z práce tatínkovi, že dítě opět nejedlo, ani to netelefonujte babičce.
4. U jídla se nehádejte a nezvyšujte hlas. Pokud je atmosféra u stolu vyhrocená, dítě si může stolování spojit s nepříjemnou atmosférou.
5. Nenuťte dítě sedět u stolu delší dobu, než je doba večeře. Pokud jídlo nesní, sdělte mu, že čas oběda skončil a svačina bude až odpoledne.