3 věci, díky kterým si udržíte s dětmi blízký vztah i během jejich puberty
Komunikace je základem úspěchu a v tomto případě je pro prosperující komunikaci zásadní vytvořit přijímací a otevřený prostor. Tomu může podle vzniklých psychologických studií na toto téma pomoci následující.
1. Omezte chaos v domácnosti a naplánujte si rodinné chvíle
To, že během dospívání dětí nastávají v rodině trochu zmatky, je docela normální. Měly by ale zůstat stále nastavené nějaké hranice, které děti, i když se stávají pomalu dospělými, stále potřebují. Studie z letošního roku publikovaná v akademickém časopise Journal of Family Psychology odhalila problémy, kterým čelí domácnosti ponořené do chaosu. Za zásadní zjištění považuje potíže při navazování smysluplných rozhovorů mezi rodiči a dětmi.
Výzkum podtrhuje důležitost konzistence a rutiny v rodinném prostředí jako prostředku k usnadnění bezproblémových a plodných konverzací, což v konečném důsledku podporuje rozvoj hlubšího spojení. Zde je několik věcí, které s tím mohou pomoci:
-
společné večeře, snídaně a o víkendu obědy
-
určení opakujícího se „rodinného dne“ každých několik týdnů
Tyto strategie mají za cíl vytvořit stabilní a předvídatelné rodinné prostředí, které prokazatelně podporuje efektivní komunikaci a posiluje pouto mezi rodičem a dítětem.
2. Buďte autoritativní rodiče, ne autoriřáští
Neexistuje návod na dokonalé rodičovství, ale pokud by si člověk měl vybrat mezi autoritativním a autoritářským, měl by určitě zvolit to první.
-
Autoritativní rodičovství: Tento styl rodičovství ztělesňuje postoj, který upřednostňuje strukturu, ale zároveň podporuje autonomii.
-
Autoritářské rodičovství: Tento styl rodičovství vykazuje rigidní a kontrolní chování, zdůrazňující dominanci a prosazování pravidel.
V autoritativním rodičovství rodiče zkrátka vyvažují autoritu s vřelostí, porozuměním a promyšleným stanovením hranic, pěstují prostředí, které podporuje emocionální pohodu jejich dětí a podporuje kulturu otevřené komunikace. Studie z roku 2018 publikovaná v Journal of Child and Family Studies zdůrazňuje příznivé výsledky spojené s tímto stylem rodičovství. Mezi ně patří:
-
Dávají jim svobodu vyjádřit své myšlenky a sdílet své zkušenosti.
-
V dětech se rozvíjí pocit bezpečí a emocionální odolnosti.
-
Děti se učí zdravému sebevyjádření.
3. Pěstujte v sobě důvěru a trpělivost
Děti v pubertě dokáží chvílemi rodiče pěkně rozčílit, namísto impulzivních reakcí a přílišného sledování na každém kroku je ale daleko efektivnější se nadechnou, vydechnou a zkusit s dětmi věci vykomunikovat. Tato zdrženlivost podle terapeutky Jourdan Travers nejen podporuje atmosféru důvěry, ale také připravuje dětem cestu k tomu, aby se svěřily s citlivými osobními informacemi, a umožňuje rodičům, aby je účinně vedli a zajistili jim psychickou pohodu.