Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Vzdalování se mezi dětmi v pubertě a jejich rodiči. Jak mu zabránit?

Děti v pubertě se mohou stáhnout do sebe, přestat se rodičům svěřovat a domácnost se snadno může proměnit v prostor věčných hádek, nastavování pravidel a jejich neustálé porušování. Podle psychologů a nedávných studií, které vytvořili, přitom stačí následovat tři jednoduché kroky, díky kterým si můžete se svými dětmi udržet blízkost, mít náhled do jejich života a zároveň jim dopřát osamostatnění, které potřebují.

Tereza Čaladi | 6. 09. 2023

Když jsou děti malé, často se obrací na rodiče kdykoliv, když je něco trápí. Ať už to je to, že si rozbily koleno, nebo jim někdo řekl něco, co se jim nelíbilo. Časem ovšem nastane puberta, a ta je obdobím, kdy si formují svou vlastní osobnost a obvykle se začínají ve chvílích útrap obracet spíše na své vrstevníky než na své rodiče. K tomu dochází podle serveru Psychology Today zejména ze strachu z úsudku a častým neshodám, které rodiče s dětmi v pubertě mají. Zatímco u kamarádů stejného věku se jim obvykle dostane nějakého pochopení.

Komunikace s dětmi v rozkvětu není snadná. Hledají se a to s sebou nese mnohdy spousty přešlapů, jak už to u puberťáků bývá. Je tak potřeba jim stanovovat nějaké hranice. Ale rodina by stále měla zůstávat místem bezpečí a útěchy. Napjaté vztahy mezi rodiči a dětmi mohou vést podle výše zmíněného psychologického serveru akorát k následujícímu:

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve světě svých pubertálních potomků?

Děti v pubertě se začínají chystat na dospělý život, a tak se začínají osamostatňovat a rozvíjet svou vlastní identitu. Mají tedy své zájmy, styl i řeč. Zjistěte, jak dobře je znáte.
marianne.cz

3 věci, díky kterým si udržíte s dětmi blízký vztah i během jejich puberty

Komunikace je základem úspěchu a v tomto případě je pro prosperující komunikaci zásadní vytvořit přijímací a otevřený prostor. Tomu může podle vzniklých psychologických studií na toto téma pomoci následující.

1. Omezte chaos v domácnosti a naplánujte si rodinné chvíle

To, že během dospívání dětí nastávají v rodině trochu zmatky, je docela normální. Měly by ale zůstat stále nastavené nějaké hranice, které děti, i když se stávají pomalu dospělými, stále potřebují. Studie z letošního roku publikovaná v akademickém časopise Journal of Family Psychology odhalila problémy, kterým čelí domácnosti ponořené do chaosu. Za zásadní zjištění považuje potíže při navazování smysluplných rozhovorů mezi rodiči a dětmi.

Výzkum podtrhuje důležitost konzistence a rutiny v rodinném prostředí jako prostředku k usnadnění bezproblémových a plodných konverzací, což v konečném důsledku podporuje rozvoj hlubšího spojení. Zde je několik věcí, které s tím mohou pomoci:

  • společné večeře, snídaně a o víkendu obědy

  • určení opakujícího se „rodinného dne“ každých několik týdnů

  • vědomé věnování si kvalitního času pro interakce každý den

Tyto strategie mají za cíl vytvořit stabilní a předvídatelné rodinné prostředí, které prokazatelně podporuje efektivní komunikaci a posiluje pouto mezi rodičem a dítětem.

2. Buďte autoritativní rodiče, ne autoriřáští

Neexistuje návod na dokonalé rodičovství, ale pokud by si člověk měl vybrat mezi autoritativním a autoritářským, měl by určitě zvolit to první.

  • Autoritativní rodičovství: Tento styl rodičovství ztělesňuje postoj, který upřednostňuje strukturu, ale zároveň podporuje autonomii.

  • Autoritářské rodičovství: Tento styl rodičovství vykazuje rigidní a kontrolní chování, zdůrazňující dominanci a prosazování pravidel.

V autoritativním rodičovství rodiče zkrátka vyvažují autoritu s vřelostí, porozuměním a promyšleným stanovením hranic, pěstují prostředí, které podporuje emocionální pohodu jejich dětí a podporuje kulturu otevřené komunikace. Studie z roku 2018 publikovaná v Journal of Child and Family Studies zdůrazňuje příznivé výsledky spojené s tímto stylem rodičovstvíMezi ně patří:

  • Rodiče pomáhají svým dětem dosáhnout citové nezávislosti.

  • Dávají jim svobodu vyjádřit své myšlenky a sdílet své zkušenosti.

  • V dětech se rozvíjí pocit bezpečí a emocionální odolnosti.

  • Děti se učí zdravému sebevyjádření.

3. Pěstujte v sobě důvěru a trpělivost

Děti v pubertě dokáží chvílemi rodiče pěkně rozčílit, namísto impulzivních reakcí a přílišného sledování na každém kroku je ale daleko efektivnější se nadechnou, vydechnou a zkusit s dětmi věci vykomunikovat. Tato zdrženlivost podle terapeutky Jourdan Travers nejen podporuje atmosféru důvěry, ale také připravuje dětem cestu k tomu, aby se svěřily s citlivými osobními informacemi, a umožňuje rodičům, aby je účinně vedli a zajistili jim psychickou pohodu.

Mohlo by se vám líbit

Jak přežít pubertů dětí?

S psychoterapeutkou Ráchel Bícovou jsme si povídaly o tom, jak můžeme jako rodiče pomoci tomu, abychom dospívání přežili se ctí: my i naše děti.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Děti a vysvědčení: Jak podpořit dítě, aby nemělo strach ho doma ukázat? Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly

Děti a vysvědčení: Jak podpořit dítě, aby nemělo strach ho doma ukázat? Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů