Plakejte a zlobte se
Dát průchod svým emocím a neovládat se je dětinské. Opravdu? Naopak: vyplavit ze sebe vše negativní, co se v nás nastřádalo, je očistné, a když netrpí duše, bývá v pořádku i tělo. A naopak. Z čeho myslíte, že máme všechna ta bolavá záda, migrény a rozbouřené žlučníky? Psychosomatika je prevít a funguje lépe než váš nový iPhone. Takže pokud máte tu potřebu – vyřvěte se, vyvztekejte se, pobrečte si, klidně někde o samotě, ale pusťte to ze sebe. Jako ten prcek, co mu zrovna nedali čokoládu. Bez pocitu viny, protože víte co? I vy můžete!
Mazlete se
O co by se nám žilo lépe, kdybychom k sobě místo hádek a náročných vysvětlování vztáhli ruce a řekli si o pořádné pomazlení. Když se na vás dítě usměje tím svým bezelstným, ozbrojujícím způsobem, zmizí všechny smutky a špatné nálady. Prostě se na ně nemůžete zlobit. Obejmete ho a utěšíte. Zkuste si představit, že bychom žili na planetě, kde se lidé k sobě takhle chovají bez ohledu na to, kolik jim je. Hezká představa, že? Jak známo, při objímání i smíchu se začne do krve vyplavovat oxytocin, „hormon lásky“, který dokáže zlepšit náladu, navodit pocit důvěry a bezpečí, a dokonce zmírňuje bolest. A čím víc ho máme, tím je nám lépe. Takže dospěláci, šup šup: líbat se, hladit, usmívat… Je to ten nejlepší lék na bolístky světa.
Řekněte si o pomoc
„Počkej, udělám to raději sama.“ A proč vlastně? Zejména my ženy jsme v tohle ohledu přebornice. Ať už jsou důvody jakékoli, máme tendenci si toho nabrat o poznání víc, než uneseme. Staráme se, platíme, obětujeme se. A výsledek? Darmo mluvit. Buď si toho nikdo nevšimne, nebo to považují za samozřejmost. Děti jsou ale na rozdíl od nás zdravě sobecké, a když potřebují, o pomoc si řeknou. Z podstaty staví sebe sama na první místo, což je další vlastnost hodná následování. Možná ta nejdůležitější.
Zkuste to znovu
Jestli dětem můžeme něco závidět, tak je to jejich superschopnost hodit vše za hlavu a začít znovu s čistým štítem. To my jsme jiní kabrňáci. Všechny bolístky v sobě nosíme dlouhé týdny a mnohdy se v nich až sebemrskačsky rochníme. Pozorovali jste někdy malé dítě, jak se s obrovským zájmem dívá na vše kolem sebe? Žije tady a teď a žádné příručky o kráse okamžiku k tomu nepotřebuje. Všechno jej zajímá, baví a těší. Váš úsměv, list, který letí okolo… Zdá se vám to infantilní? Nemyslím si. Kdybychom jen část vjemů kolem sebe dokázali přijímat tímto způsobem i v dospělosti, zdál by se nám okolní svět mnohem přitažlivějším místem. Zkuste si někdy takové malé cvičení. Naordinujte si deset minut, kdy se na svět zkusíte dívat očima dítěte. Při procházce nebo jen tak při sezení v parku či na zahradě. A pak si sami pro sebe tu chvilku vyhodnoťte. Lepší, že?