3 komunikační chyby, které rodiče často dělají
Rodiče se obvykle snaží radit svým dětem s nejlepším vědomím a svědomím. Ale pokud často posloucháte věty typu „vůbec mi nerozumíš“, „nechci poslouchat ty tvoje řeči“ nebo „jsem teď úplně sama“, možná se nejedná pouze o pubertální výstřelky, ale to, že vaše děti potřebují trochu jiný způsob komunikace, aby se cítily, že jsou pochopeny. Komunikace je zkrátka klíčem ke všemu a může být i důvodem, proč se vám vaši puberťáci nechtějí svěřovat a mají pocit, že jste si tak trochu cizí. Podle rodinné terapeutky Adély Šauerové, která působí v Hnízdě zdraví u MUDr. Jana Hnízdila a ve Slaném ve své soukromé praxi, k tomu často vedou konkrétně následující chyby, které rodiče v komunikaci dělají:
Nedostatečné naslouchání
„Rodiče někdy říkají: jsem tady pro tebe, můžeš se na mě vždycky obrátit. Ale realita může být taková, že když dítě skutečně něco potřebuje, rodič nemá čas nebo neprojevuje zájem. Tedy když se mu dítě svěřuje, je myšlenkami jinde, například sleduje telefon, a dítě to vnímá. Tento rozpor mezi slovy a skutečností může dítě odrazovat od sdílení svých problémů a potřeb s rodiči, protože má pocit, že to pro ně není podstatné nebo že nebudou ochotni naslouchat. Je důležité, aby rodiče aktivně projevovali svou dostupnost a zájem o potřeby a pocity svých dětí, aby se vytvořilo prostředí důvěry a otevřenosti v jejich vztahu,“ popisuje Šauerová.
Skákán do řeči
Dále je podle terapeutky nevhodné skákat dětem do řeči. Rodiče by si měli děti vyslechnout a případně se ptát i na jejich emoce, například: „Jak ti v té chvíli bylo? Umím si představit, že to muselo být velmi těžké.“
Příliš kritiky a poučování
Nakonec by rodič neměl děti hned hodnotit, kritizovat, sankciovat či zesměšňovat jejich názor. „Rodič by měl být empatický a respektovat dětské pocity a myšlenky jako platné a důležité. Komunikace založená na respektu a porozumění může posílit vztahy mezi rodiči a dětmi a přispět k emocionální pohodě celé rodiny,“ tvrdí námi oslovená odbornice.