Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Teenageři a sociální média: 4 tipy pro rodiče

Zamezit dětem a dospívajícím přístup na sociální sítě je prakticky nemožné. Můžeme ale podniknout základní opatření, aby dopady na duševní zdraví dětí byly co nejmenší.

Iva Hadj Moussa | 14. 08. 2023

Ačkoliv o negativních dopadech používání sociálních médií na děti a dospívající se mezi odborníky stále vedou diskuze, většina z nich se shoduje v tom, že nadměrný čas strávený v online prostředí může vést k pocitům osamělosti, nízké sebeúctě a úzkosti. Časté přepínání mezi obsahem na sociálních médiích navíc může snižovat schopnost soustředit se na jednu činnost. Kromě toho se mluví také o poruše sebeobrazu v souvislosti s ukazováním vyretušované krásy nebo úspěchů. Dále také může závislost na sociálních médiích vést k oslabení schopnosti komunikovat a vytvářet si skutečně kvalitní, plnohodnotné vztahy.

„Pokud je vaše dítě v interekci se sociálními médii, měli byste mít přehled o tom, jak a k čemu je vlastně používá,“ říká Stacy Doumas, vedoucí oddělení dětské a adolescentní psychiatrie Jarsey University. Její postřehy uvedl server cnbc.com. Minimální věk, kdy si lze vytvořit účet na hlavních sociálních platformách, jako je Instagram, TikTok a Snapchat, je 13 let, ale mnoho dětí umí najít způsoby, jak toto pravidlo obejít. Psychiatrička doporučuje tato čtyři pravidla, díky kterým můžete aktivitu svých dětí na sociálních sítích lépe moderovat.

Mohlo by se vám líbit

Děti v síti! Jak získat kontrolu nad sociálními sítěmi svých potomků?

U snídaně odepisují kamarádům na Messengeru, během školní přestávky lajkují příspěvky na Instagramu, odpoledne nahrávají tiktokový taneček a večer namísto filmu sledují youtubové video. I když nejmladší generace nedá na sociální sítě dopustit, jejich rodiče stojí před nelehkou otázkou. Omezit, či neomezit svým dětem přístup na sociální sítě?
marianne.cz

1. Zjistěte, jak a k čemu děti sociální média používají

Měli byste vědět, jaké aplikace děti využívají, a jaké online aktivity provozují. Je užitečné znát typ obsahu, který dítě denně konzumuje. Položte si otázku, jestli jsou příspěvky, kterým jsou děti vystaveny, násilné, nebo mají sexuální povahu, zda-li obsahují online šikanu nebo obtěžování. Zároveň si upřímně zodpovězte na otázku - jak přítomnost dítěte na sociálních médiích ovlivňuje dítě a celou rodinu. Narušuje to jeho či její spánek? Narušuje to vytváření vztahů s ostatními, trávení volného času a čas s rodinou?

2. Nastavte pravidla

Měli byste mít jasno v tom, jaká pravidla dětem nastavíte a co jim umožníte. Vytvořte časový limit neboli čas, který dítě aktivitou na sociálních médiích tráví. Takové natavení podporuje přehlednou a srozumitelnou komunikaci, dítě má jasněji v tom, co se od něj očekává, co je přijatelné a co už nikoliv. Právě tato transparentnost a předvídatelnost by měla být pevným základem pro celkovou komunikaci v rodině. Zároveň se ujistěte o tom, zda vy sami jste pro děti dobrým příkladem.

Mohlo by se vám líbit

Nová sociální síť, která pobláznila české teenagery. Mají ji i vaše děti?

Pro používání této sociální sítě potřebujete pouze své rozezpívané hlasivky…
marianne.cz

3. Mluvte spolu

Co nejčastěji se s dětmi bavte o tom, co je na sociálních sítích zaujalo, a naopak. Vysvětlujte jim, proč jsou určité věci nevhodné a nebezpečné. Dohodněte se na tom, že jakmile takové chování na sítích dítě zpozoruje, upozorní vás na něj. Dítě by mělo vědět, co je a co není v pořádku. Pokud si dítě všimne šikany a obtěžování, ideálně by vám o tom mělo říct. Zároveň byste, zvláště u teenagerů, měli respektovat soukromí dětí, a nečíst například zprávy, které píší kamarádům. Diskutujte o tom, co je zajímá a co sdílejí.

4. Podporujte offline aktivity

Zodpovězte si na otázku, jestli vaše dítě netráví tolik času na internetu proto, že se cítí osamělé. Abyste dětem pomohli vyhnout se závislosti na sociálních médiích, veďte je k aktivitám "tam venku". Naplánujte si, co budete dělat o víkendu, pomozte jim najít brigádu nebo zajímavé kroužky. Navrhněte návštěvu kina, výstavy nebo sportovní aktivitu. Snažte se, aby sociální média tvořila pouze určitou, omezenou součást jejich života. Nikoliv tu, která převládá.

Mohlo by se vám líbit

Bezpečnost dětí na internetu: Zásady a nástroje, které je pomohou chránit před predátory

Moderní technologie a internet jsou dnes v naprosté většině součástí mnoha dětských životů. Zejména u dospívajících. Nedá se, a ani není zrovna nejlepší, jim zabraňovat v jejich užívání. Rozumnější je jim vysvětlit, jak se na nich pohybovat.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit