Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Tchyně a snachy: Jak si spolu nastavit hranice tak, aby vám to v rodině klapalo

Určitě znáte rostlinu se špičatými a tuhými listy, které se říká tchynin jazyk. Odkazuje na poněkud stereotypní představu matky našeho manžela jako ženy s ostrým a kritickým jazykem. Jsou ale opravdu všechny tchyně takové, zamýšlí se pro časopis Marianne Iva Hadj Moussa.

Tchyni jsem si musela koupit

V průběhu života jsem měla dvě tchyně. Obě to byly fajn ženy a obě se ke mně chovaly (a jedna stále chová) moc hezky. Proto jsem nikdy moc nerozuměla vtípkům o tom, že nejlepší dárek pro tchyni je jednosměrná letenka na Mars nebo že rozdíl mezi tchyní a teroristou je ten, že s teroristou se dá vyjednávat. Ačkoli – kdybych chtěla, nějaké ty výtky si rozhodně najdu.

Mohlo by se vám líbit

Tchyně jako druhá nejdůležitější žena v životě vašeho muže. Jak s ní žít v míru a pohodě?

Ať už je máma našeho muže milionová, nebo spíš za všechny prachy, zůstává hned po nás druhou nejdůležitější ženou v jeho životě. A i když jste si nebrala ji, ale jeho, stín tchyně za ním bude už napořád. Jak s ním žít v míru a pohodě?
marianne.cz

Například u své současné tchyně jsem se zhruba první dva roky nemohla zbavit pocitu, že „ta přede mnou“ byla mnohem lepší než já. Tchyně o manželově ex často mluvila, snad až příliš často… Jednoho dne jsem se rozhodla, že si svou tchyni tak trochu koupím. Sehnala jsem jí z útulku kočku, po které dlouho toužila. Nikomu nechci radit, aby si získával přízeň tímto způsobem, ale opravdu to zafungovalo! Dokonce jsme spolu sepsaly knihu jejích vzpomínek (myslím vzpomínek tchyně, nikoli kočky).

Některé tchyně neznají hranice

Z vyprávění však vím, že ne se všemi matkami našich manželů je to takhle snadné. Například tchyně jedné z mých nejlepších kamarádek je opravdu laskavá žena – tak laskavá, že téměř každý den dochází do kamarádčiny domácnosti. Tu zalije kytky, tu utře prach, trochu poklidí, vyžehlí, než se mladí vrátí z práce a vnuk ze školy. Pak až do večera sedí u kuchyňského stolu, popíjí kávu a říká: „Mě si nevšímejte.“ Možná vám to svým způsobem může připadat jako vítaná pomoc – kdo by nechtěl po náročném dni v práci přijít do naklizeného bytu? Navíc to dotyčná dělá nejspíš proto, že je osamělá a potřebuje společnost. Kamarádka to však (podle mého názoru zcela pochopitelně) vnímá jako brutální narušení soukromí. Další známé si stěžují, že jim tchyně mluví do výchovy a neustále jim přeposílá články o tom, jak dětem škodí liberální zacházení.

Mohlo by se vám líbit

Pilíře výchovy? Upřímnost, schopnost vyjednávat a snaha o porozumění

Když si do vyhledávače zadáte dotaz: Jak vychovat dítě, vyjede vám asi čtvrt milionu odkazů, to znamená stejný počet různých přístupů. Jak se v tom vyznat? Proč a kdy se spolehnout na intuici? A jakých chyb se jako rodiče nejčastěji dopouštíme?
marianne.cz

Vzájemný respekt je klíčový

Jaké jsou vlastně příčiny těch nejčastějších konfliktů, které se ve vztahu snacha–tchyně objevují? Podle psychoterapeutky Moniky Zajíčkové z organizace Zemědary je to hlavně boj o moc a nevyžádané rady, ale také nedůvěra ve schopnosti jak „mladých“, tak „starých“. „Tchyně může novou rodinu vnímat jako příležitost předat své know-how. Mladé manželky a matky ale často žádné rady nepotřebují. Chodí na různé workshopy, čtou články na internetu, probírají to s kamarádkami, sledují trendy. Očekávání obou stran se tedy mohou dost zásadně míjet,“ vysvětluje Monika Zajíčková.

Největší napětí přitom vytvářejí jak generační stereotypy, tak odlišný komunikační styl a z něho plynoucí neporozumění. Některé tchyně také na manželku svého syna kladou nepřiměřené nároky, například co se týká domácnosti nebo vaření.

Mohlo by se vám líbit

Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

V dnešní době se často řeší vztah mezi dětmi a rodiči. Výchovu a psychický vývoj dítěte však mohou ovlivnit i prarodiče. K tématu vztahu mezi babičkou, dědou a vnoučetem se pro web Marianne vyjádřila psycholožka Umay Wolf.
marianne.cz

Pokud konflikty, nedorozumění a nepochopení s vaší tchyní neberou konce, je nezbytné nastavit si hranice. „Oběma stranám pomůže obeznámit se s očekáváním druhé strany. Některé ženy například od tchyně očekávají, že jim bude hlídat děti, kdykoli budou potřebovat. Ale co když se tchyně konečně chystá obeplout svět nebo dostudovat obor, o kterém vždy snila? Automaticky od ní vyžadovat babičkovskou pomoc není fér,“ upozorňuje Monika Zajíčková.

Na druhou stranu mají mnohé tchyně na své snachy nepřiměřené nároky. I z vlastní zkušenosti vím, že některé z nich vás stůj co stůj chtějí naučit vařit synkovo oblíbené jídlo, aniž jste jim dala jakkoli najevo, že po tom toužíte, a synovi-manželovi je to taky jedno, protože si už dávno oblíbil jídla jiná. „Pokud mě o něco takového manželka mého syna nepožádá sama, neměla bych na tom trvat a pak se zlobit, že nemá zájem,“ říká Monika Zajíčková. Stejné je to i s pomocí: „Klidně se snachy zeptejte, jestli nechce s něčím pomoct, ale když odmítne, respektujte to.“

Mohlo by se vám líbit

Jaká jste matka podle svého znamení zvěrokruhu: Lvice vedou své děti k odvaze, Vodnářky mají zájem o alternativní směry

Datum narození a znamení horoskopu má na naše životy vliv ve všech ohledech – od práce, přes mezilidské vztahy, komunikaci, zdraví až po rodičovství. Ano, je to opravdu tak, i na to, jací jste rodiče, má vliv vaše znamení zvěrokruhu. Zjistěte, co říkají charakteristiky o vás nebo třeba o vaší mamince.
marianne.cz

Když se vám něco nelíbí, řekněte to

Některé ženy zvažují, zda do sporu s tchyní „zatáhnout“ manžela, aby se jich zastal a vyjasnil to se svou maminkou za ni. Psychoterapeutka Monika Zajíčková se ale domnívá, že to není dobrý nápad. Výjimkou jsou možná jen případy, kdy selhalo všechno ostatní. „Muž by měl vědět, kde je jeho místo a za koho teď bojuje – za svou ženu a svou novou rodinu. Už to není chlapec, ale dospělý člověk. Má ustát své volby a převzít za ně odpovědnost. Nejlépe asertivně a jasně.“

Ve sporech snachy a tchyně platí stejné pravidlo jako v jiných konfliktních situacích: klíčem k úspěchu je komunikace. „Když máte něco na srdci, tak to řekněte. Reagujte na to, co se vám nelíbí. Tím, že nic neřeknete a děláte jako že nic, přispíváte k tomu, aby se nežádoucí chování dělo dál.“ Je vlastně nutné, aby nás tchyně měla ráda – a my ji? „Myslím si, že pokusit se o vzájemně příjemný vztah je fajn jak pro snachu a její tchyni, tak i pro syna a děti, respektive vnoučata. Kdo by nechtěl rodinu, ve které se všichni mají rádi? Ale pozor, podmínkou to není. Určitě ne za cenu ztráty identity a nepřiměřeného přizpůsobování – a to platí pro obě ženy,“ radí Zajíčková.

Mohlo by se vám líbit

Petra Wűnschová o násilí na dětech: Tělesné tresty ničí důvěru i zdravé vztahy s rodiči

Bít či nebít, to je, oč u nás stále běží. Česká republika patří mezi poslední země v EU, jež výslovně neodmítají všechny formy tělesného trestání dětí. K lepší ochraně dětí před násilím v rodinách, které je pro mnohé stále považováno za normální, by mohla přispět novela zákona. Je na čase si uvědomit, že děti lze vychovávat lépe – bez bití, ponižování a strachu. Svůj názor na toto téma sdělila Marianne.cz ředitelka Centra LOCIKA Petra Wünschová.
marianne.cz

Jaká je ideální tchyně?

Je otázkou času, kdy se i já stanu tchyní. Bude to za pět let? Za deset? A jaká asi budu? Zařekla jsem se, že své snaše nikdy nebudu mluvit do života, domácnosti nebo výchovy dětí. Kdo ale ví, jestli to opravdu dodržím? A jaká je vlastně ideální tchyně? „Dobrá tchyně – a matka – důvěřuje svému synovi a respektuje jeho životní volbu,“ míní psychoterapeutka Monika Zajíčková. Dodává, že pokud chcete být dobrou tchyní, aktivně se o manželku svého syna zajímejte: o to, co ji baví, co ji trápí, o její představy o životě. Můžete nabízet pomoc s domácností či vnoučaty, ale respektujte, pokud odmítne.

„A co je také důležité – nebojujte ani o moc a kontrolu, ani o péči o syna. Dávejte věcem čas a nedělejte rychlé závěry. Neporovnávejte snachu se sebou ani s jinými ženami. A toleranci a respekt nevyžadujte, ale sama je poskytujte.“

Článek vyšel v časopisu Marianne, redakčně upraveno

Mohlo by se vám líbit

Ve výchově je důležité, aby byl rodič v souladu sám se sebou, říká psycholožka Pavla Koucká

„Je přirozené, že jako rodiče ve výchově občas tápeme. Ale i naše nejistota by měla mít nějaké hranice,” říká psycholožka Pavla Koucká, která se zabývá především rozvojem osobnosti, výchovou a péčí. Je autorkou několika knih, například Zdravý rozum ve výchově, Uvolněné rodičovství nebo Odolné dítě.
marianne.cz

Článek vyšel pod původním titulkem Tchyně a snachy: Nastavte si hranice v časopisu Marianne číslo 11/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Vybrala sis správně, dcero moje? Jak se svými dětmi (ne)mluvit o jejich partnerech

Vybrala sis správně, dcero moje? Jak se svými dětmi (ne)mluvit o jejich partnerech

Rodina a děti
Náš syn je holka: Jak podpořit dítě při změně pohlaví? Být transgender není trend ani volba, lidé zažívají šikanu

Náš syn je holka: Jak podpořit dítě při změně pohlaví? Být transgender není trend ani volba, lidé zažívají šikanu

Rodina a děti
Buďte empatičtí, ale i asertivní: Terapeutka Petra Jonášová radí, jak se vyhnout vánočním hádkám s příbuznými

Buďte empatičtí, ale i asertivní: Terapeutka Petra Jonášová radí, jak se vyhnout vánočním hádkám s příbuznými

Rodina a děti
Jak mluvit s dětmi o Ježíškovi, aniž byste ohrozili jejich důvěru? Terapeutka Wojtovičová radí, jak na to

Jak mluvit s dětmi o Ježíškovi, aniž byste ohrozili jejich důvěru? Terapeutka Wojtovičová radí, jak na to

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit