A vedle přístupu rodičů je tu také ten podstatný fakt, že každý člověk, tedy i dítě, vnímá svět odlišně...je středem svého vlastního vesmíru. Přemýšlejte o tom. Vše, co vnímáte, je chápáno vašimi smysly a filtrováno vašimi přesvědčeními. Vidíte někoho něco dělat a vyprávíte si v hlavě příběh o tom, co dělá, a možná i o tom, proč to dělá. Ale příběhy, které vymýšlíte, jsou založeny na vašich představách o životě, druhém člověku a vašem vztahu k němu a ke světu. Jednoduše se na tu realitu díváte prostřednictvím svých vlastních znalostí, pohledu na svět, osobností a zkušeností.
Se svými sourozenci se tak můžete shodnout na faktických událostech, jakože jste každou neděli měli společný oběd, v létě jste jezdili na prázdniny k prarodičům nebo že jste na dovolené v Chorvatsku zažili šílenou bouřku. Ale s největší pravděpodobností na ně budete vzpomínat všichni jinak, jelikož jste to se sourozenci vnímali každý po svém.
Někdo si tak bude pamatovat to nehezké, někdo jen to pěkné, protože to špatné vytěsnil, a v některých případech se tyto vzpomínky i protnou. Je ovšem potřeba myslet na to, že člověk neovlivňuje, co si pamatuje a jak. Nelze mu tak zazlívat, že něco vytěsnil. Ale pokud vás nějaká temná vzpomínka na dětství trápí, můžete ji předložit své rodině s tímto vysvětlením a možná dojdete k nějakému objasnění. Je totiž dost možné, že to vaši sourozenci, nebo rodiče, jednoduše vnímali celé jinak.