1. Příliš dítě chráníte
Je přirozené, že své dítě chráníte před těžkostmi a nesnázemi světa. To však může sebedůvěře škodit. Vyvarovat se překážek totiž zamezuje vytváření vlastní kompetence. Je proto chybné omezovat příležitosti, díky nimž dítě může zkoumat svět, učit se i dělat chyby, které jsou pro jeho vývoj nezbytné. Přehnaná ochrana ze strany rodičů může vést k pocitům úzkosti a nejistoty, protože dítě se necítí připraveno, aby světu čelilo samo za sebe. Jako rodiče byste proto měli najít rovnováhu mezi potřebou své děti chránit, a mezi tím, abyste jim umožnili riskovat, čelit výzvám, poučit se z omylů a získat pocit vlastní dostatečnosti a samostatnosti.
2. Vyvoláváte pocit viny
„Uvědomuješ si, co si provedl své sestře? Ty jsi jí poničil hrad z písku? Jak se asi teď chudinka cítí, nevidíš, že pláče?” Je v pořádku upozornit děti na chování, které nepovažujete za správné, ale nenuťte je, aby se cítily provinile. Nepřiměřené citové vydírání a používání pocitu viny vaše dítě znejisťuje.
3. Kritizujete příliš tvrdě
Možná vám přijde, že kritizovat dítě je potřeba a že se to od vás jako rodiče očekává. Přehnaná kritika je však dítětem vnímána jako velmi emocionálně náročná, zvláště pokud je provedena drsným či ponižujícím způsobem. Hyperkritické komentáře a finální soudy („Ty se to prostě nejsi schopná naučit!”) mohou nahlodat sebevědomí a narušit pocit sebehodnoty. A kromě toho mohou vést ke snížení motivace a nedostatku důvěry ve vlastní schopnosti.
4. Jste sarkastičtí
Mnoho rodičů používá při komunikaci s dítětem jízlivé poznámky. Dítě není dospělý člověk a častokrát neumí sarkasmus rozlišit od vážně míněných věcí. Prohlubuje to tak pocit jeho nejistoty a zmatení. Vaše, třeba i z legrace myšlené poznámky, například na vzhled či postavu, mohou vaše dítě velmi zraňovat. Kolik uštěpačných poznámek táty a mámy, které vám byly nepříjemné, si z dětství pamatujete vy? Já třeba tuhle: „No jo, naše Ivuše, ta by nejradši snědla celej špajz.”
5. Křičíte a trestáte
Podle Jeffreyho Bernstein nic nesnižuje sebevědomí dítěte tolik, jako agrese ze strany rodičů. Pokud na své dítě křičíte, nebo ho dokonce udeříte, znamená to, že jste selhali při ovládání vlastního vzteku. Jakou životní lekci se má z vašeho chování naučit? Že konflikty se řeší právě takto? Zároveň ale existuje jen velmi málo rodičů, kterým by sem tam "neujely nervy" a nezvýšili na dceru či syna hlas. Je však dobré si uvědomit, že nezvládnutím vlastních emocí nevedete potomka ke konstruktivnímu řešení problémů a budování sebeúcty.
6. Připomínáte minulé chyby
Nemá smysl se "pitvat" v minulosti. Jakmile je problém či konflikt vyřešen, je zbytečné ho zmiňovat. Děti by měly mít možnost začít znovu s čistým štítem. Rodiče, kteří neustále své děti upozorňují na chyby, které už se staly, je učí držet v sobě negativní emoce po dlouhou dobu. Dítě má být podporováno v pozitivním myšlení i tak, že bude s důvěrou myslet na budoucnost – namísto toho, aby se jí bálo.