Máme se srovnávat s ostatními rodiči, nebo se více spoléhat na svou intuici a vycházet z toho, co je přirozené naší osobnosti?
Myslím si, že hledat inspiraci u ostatních rodičů je velmi přínosné a obohacující. Víc hlav víc ví a nikdy není dobře být na všechno sám. Možnost sdílení pozitivních zkušeností je velmi důležitá. Z výzkumů už víme, že naše pozitivní chování k dětem může ovlivnit i chování našich kamarádů nebo sousedů. Speciálně pro maminky na mateřské vidím možnost sdílení jako extrémně důležitou. Myslím, že dnešní model, kdy je maminka většinu dne sama s dítětem doma, není příliš přirozený a rodinnému životu neprospívá. V minulosti to tak nebývalo, vždycky byli doma prarodiče nebo někdo blízký. Vždy bylo s kým si popovídat, komu dát miminko na chvíli pochovat. Dnes to máme těžší, především pokud bydlíme ve městě v bytě.
K přirozenosti a intuici bych chtěla říct, že každý si nakonec z nabízených strategií nebo metod výchovy podle Triple P vybere to, co je mu blízké, to co vyhovuje jeho povaze a co na jeho děti nejlépe funguje. Důležité je, ukazovat rodičům možnosti, způsoby a přístupy, které jsou ověřené výzkumem a víme, že fungují. A vůbec nejdůležitější je, aby to pak rodiče opravdu vyzkoušeli a použili v praxi. Naším úkolem je rozšiřovat povědomí o programu Triple P v ČR a zpřístupnit ho co největšímu počtu rodičů. Ukazujeme jim jednotlivé rodičovské strategie a metody a oni si z nich vyberou ty, které právě v jejich rodině nejlépe fungují.
Je v pořádku dětem ukazovat, že i jako rodiče se můžeme dopustit chyb? Nehrozí nebezpečí, že nás dítě bude vnímat jako slabé a bez autority? A pokud máme pocit, že jsme udělali chybu, máme se dětem omluvit?
Jsme jenom lidé a to, že děláme chyby, je součástí našeho života. Je důležité jít vlastním dětem příkladem i v tom, že si chybu umíme přiznat a omluvit se - rodičovský příklad je totiž to první, z čeho se dítě učí. Pokud udělám něco špatně, omluvím se, ať jsem rodič nebo dítě, v tom jsme na tom všichni stejně, stejná pravidla by měla platit pro všechny. Tak si rodič získá autoritu přirozeně a bez vynucení. Pro představu si stačí zavřít oči a vzpomenout si, jak jste se cítili, když vám někdo něco dělal a neomluvil se. A jaký v tom byl rozdíl, když se tento člověk omluvil. Vyřešilo se to lépe? Usmířili jste se? Toto je cesta, jak o podobných věcech učíme přemýšlet rodiče v našich kurzech. Na druhou stranu, někdy si můžeme každé šlápnutí vedle dlouho vyčítat a připadat si kvůli němu neschopní nebo špatní. K Triple P patří, že žádné chyby ani překročení pravidel by neměly vést k dlouhodobě nepříjemné atmosféře v rodině. Když se něco nepovede, má to své přirozené následky a jde se dál. Neexistují ani dokonalí rodiče, ani dokonalé děti. Je dobré být laskaví a vděční. Umět ocenit to, co se daří, a mít realistická očekávání od dětí i od sebe samých.