Jak se oblékají nejstylovější maminky a jejich děti?
Na blížící se oslavu Dne matek jsme vybrali nejlépe oblečené rodiče a jejich ratolesti.
elle.cz
Je lepší být nejmladším, prostředním nebo nejstarším dítětem? To je otázka, kterou si pokládají nejen sourozenci a rodiče, ale také vědci. Zdá se ale, že vědecká obec na tuto spletitou otázku konečně našla odpověď.
Zatímco prvního potomka úzkostlivě hlídáte, vaříte mu z bio zeleniny a každý den vyváříte látkové pleny, s příchodem druhého miminka začnete uctívat příkrmy ve skleničkách a jste ráda, když si z obchodu přivezete balík jednorázových plen. Rozdíl mezi výchovou prvorozeného potomka a jeho mladšího sourozence se následně podepíše i na samotném chování dítěte. Tohle tvrzení alespoň zastávají vědci, kteří přišli s osobnostními rysy, které jsou příznačné pro nejmladší, prostřední a nejstarší děti.
Vědci z University of Illinois si vzali pod drobnohled 377 000 školáků, kteří měli sourozence. Následně zjistili, že nejstarší sourozenci jsou extrovertnější, příjemnější a často i svědomitější než jejich mladší brácha či ségra. K podobnému závěru dospěla také studie Institutu pro sociální a ekonomický výzkum University of Essex, která nejstaršího sourozence popsala jako nejambicióznějšího člověka z rodiny. Vypadá to, že prvorozené děti mají v čáře života vepsaný úspěch. Také průzkum z roku 2007, který uveřejnil Insider, ukázal, že u prvorozených je o 55 % vyšší pravděpodobnost, že založí společnost nebo budou jinou formou podnikat.
V kostce to tedy znamená, že nejstarší sourozenec je extrovertní, milý, svědomitý, chytrý a organizovaný. To není špatné skóre, že?
O prostředních dětech se často mluví jako o outsiderech, kterým se nedostává pozornosti rodičů. V jistém ohledu je toto tvrzení pravdivé, avšak to neznamená, že z prostředních dětí vyrostou špatné osobnosti. "Přestože jsou prostřední děti lehce zanedbávané, v dlouhodobém hledisku z toho můžou těžit. Stávají se samostatnějšími, myslí mimo krabici, necítí tlak k přizpůsobení se, a především jsou empatičtější," tvrdí Katrin Schumann, autorka knihy The Secret Power of Middle Children. Zároveň jsou prostřední děti týmovými hráči, kteří oplývají trpělivostí a důvtipem.
Ruku na srdce, nejmladší děti disponují velkou výhodou. Zatímco jejich dva sourozenci měli pevně nastavené hranice, nejmladší děti si častokrát dělají to, co se jim zlíbí. To potvrzují i vědci z univerzit v Readingu a Birminghamu, kteří tvrdí, že nejmladší děti mají mentalitu rebelů. Benjamínci se jednoduše nebojí riskovat, jsou nekonvenční a dobrodružní. Podle studie YouGov se nejmladší sourozenci považují za pohodovější a veselejší lidi než jsou jejich starší sourozenci. „U mladších sourozenců je větší pravděpodobnost, že budou zábavnější a uvolněnější,“ poznamenali vědci pro Stylist.
News.illinois.edu, yougov.co.uk, Katrin Schumann (kniha The Secret Power of Middle Children), biospace.com, ser.essex.ac.uk, stylist.co.uk, businessinsider.com