Biju tě pro tvoje dobro
Pročítám si text znovu a znovu a snažím se nesoudit autorku příliš příkře. Možná máme odlišný pohled na výchovu jako takovou – a především na to, co by mělo být jejím hlavním cílem. Podle Blogerky Terky je očividně úkolem rodiče dítě pořádně vycepovat a vytvořit u něj ty správné návyky, a to „v rámci norem a slušného chování.”
Asi nejpozoruhodnější je v článku tento odstavec: „Ale za mě je snad logické, že pokud si já své dítě odnosím a porodím, tak si s ním také budu dělat, co chci. Já ho budu učit, co má dělat, jak se má chovat, ale také co od něho do života vyžaduji. Pokud mě nebude poslouchat, tak to budu já matka, která mu dá na zadek. Dokud žije v mé domácnosti, bude dodržovat moje pravidla. Pokud ne, přijde výchovný trest. A tak si myslím, že je to správně. Jak jinak bychom měli našim dětem vysvětlit, že se nám nelíbí to, co dělají, protože se to dělat nemá?” Blogerka Terka nejenže nepřipouští možnost, že vychovávat lze i bez pohlavků, popírá naprosto zásadní úlohu rodiče, a to vytvořit dítěti bezpečné prostředí, a to po fyzické i emocionální stránce. Modelovat svým chováním a postoji takové prostředí a vztahy, kde se dítě cítí milované a respektované. Ačkoliv sama autorka tvrdí, že jí samotné tvrdá výchova prospěla, mezi odborníky nepanují pochyby o tom, že opakované fyzické tresty jsou ponižující, nedůstojné a u dětí mohou vést k pocitům bezmoci, dlouhodobým úzkostem, depresi nebo stresovým poruchám. Fyzické tresty jsou založené na strachu a zlosti (strachu dítěte a zlosti rodiče). Rodič, který rozdává facky, navíc vytváří model chování pro dítě: Je běžné řešit konflikty prostřednictvím agrese.
Jde to i jinak
Lidé, kteří do tohoto světa přivedli děti, samozřejmě nejsou dokonalí. Naopak. Mezi psychoterapeuty panuje bonmot, že jejich ordinace jsou plné obětí takzvaných perfektních matek a otců. Se svou nedokonalostí bychom se ale neměli smířit. Naším úkolem je snažit se být lepšími rodiči. Lépe se ovládat, protože naše děti to ještě neumí. Máme se umět omluvit: „Promiň. Přehnala jsem to. Mám špatný den a bouchly mi saze, ale slibuju, že si dám si pozor, aby se mi to příště nestalo.” Měli bychom zároveň hledat cesty, jak vést děti k respektování srozumitelných pravidel a jak je usměrňovat. Třeba i tím, že je necháme nést následky za jejich chyby. Že jim dáme jasné hranice, ale i podporu. Že jim umožníme vytvořit si pocit zodpovědnosti a samostatnosti.
Blogerka Terka je prý svým rodičům „vděčná” za to, že jí do života předali jen to nejlepší. Pokud je to její autentický pocit, není důvod ho zpochybňovat. Na druhé straně je nutné se jasně vymezit proti zásadnímu východisku článku: Pokud si já své dítě odnosím a porodím, tak si s ním také budu dělat, co chci. Ne, se svým dítětem si rozhodně nemůžeme dělat, co chceme. Naopak je naší povinností udělat všechno pro to, abychom se při výchově obešli bez facek. Trénovat svoje sebeovládání. Být laskaví, ale i pevní. Umět hranice vymezit jinak než násilím. Facky a pohlavky jsou vždy naším selháním. Nemá smysl namlouvat si cokoliv jiného.