Táta kamarád?
Většina mužů dnes řekne, že nechce být nedotknutelnou autoritou, jíž se každý v rodině bojí, jakou býval jejich vlastní táta. Jenže se obávají, že když budou se synem kamarádi, syn si jich nebude vážit. Nic nemůže být dál od pravdy. Samozřejmě že není možné dělat si ze syna vrbu a řešit s ním třeba problémy s manželkou, synovou matkou. A přitom je to tak jednoduché: stačí žít tak, jak by muž chtěl, aby jednou žil jeho syn. Děti se stejně nejvíc vychovávají příkladem. Ve chvílích, kdy ani nevíme, že „vychováváme“. Zkrátka je třeba hledat zlatou střední cestu, kdy je otec vzorem, který synovi přirozenou formou ukazuje životní cestu, práci a celý ten takzvaný mužský svět. Pokud otec chce být tím, kdo nastavuje pravidla a dohlíží na jejich dodržování, musí se jimi řídit především on sám. „Je skvělé, když syna učí vše, co jde a je vhodné pro jeho věk. Když s ním tráví hodně času, aby viděl, jak se správný muž chová, jak komunikuje s jinými, jak si jej lidé váží a on jich, jak řeší situace a problémy, jak se raduje, jak ventiluje agresivitu, jak na sobě pracuje a vzdělává se. Je fajn, když může táta vzít syna do práce a když umí otevřeně mluvit o tom, co se mu děje a co cítí. A je krásné, když syn vidí, jak táta dává najevo, že miluje svou ženu, myslí na ni, na rodinu, přátele a komunitu. Aby tohle mohlo fungovat, musí mít otec sám jasno, jaký je jeho svět,“ říká kouč Pavel Kučera.
Tohle všechno v životě Jana Hrabce zásadně chybělo. Krize jeho vztahu s tátou se prohloubila po revoluci, kdy otec přišel o práci a začal podnikat. Honzovi bylo jedenáct, když se vztahy výrazně vyhrotily. „Tátovo podnikání bylo neúspěšné, přidaly se finanční problémy, s tím související hádky, pohrdání, řev a rozbíjení nádobí. Poslední kapkou bylo vzájemné fyzické napadení rodičů. Dodnes si pamatuju, jak jsem v náručí utěšoval svého plačícího mladšího bratra, zatímco moje starší sestra odtrhávala rodiče od sebe. Táta začal chodit domů čím dál později, někdy nepřišel vůbec. Jednoho dne jsme se dozvěděli, že už se domů nevrátí. Máma se z toho zhroutila a já musel zastat jeho roli a částečně se starat o domácnost a mladšího bratra,“ vzpomíná Jan Hrabec.
Sám prožíval pubertu, ale zároveň převzal skoro dospělou zodpovědnost. Několik měsíců o otci neměl žádné informace. „Máma z táty udělala největší omyl svého života a svým způsobem nám zamezila v kontaktu s ním. Dlouho jsme ani nevěděli, kde a s kým žije. Teprve v osmnácti letech, když jsem odešel z domova, se náš vztah mohl postupně obnovovat. Začali jsme se setkávat a komunikovat. Díky tomu jsem přišel na to, že táta je úplně normální muž, který má své bolesti, strachy a také výzvy. Náš vztah se však nikdy nevyřešil, přestože jsme oba měli někdy v životě snahu to napravit. Táta si našel novou partnerku s rodinou a tím začal jeho nový život, kde nezbylo moc místa na nás. Dnes se vídáme výjimečně a mé děti ho v podstatě neznají,“ podotýká.