„Dříve jsem věřila, že řešení problémů mých dětí znamená být dobrou mámou… dokud jsem si neuvědomila, že brzdím jejich růst,“ píše Lynne Ticknor pro server Washington Parent. „Dělat pro vaše děti věci, které mohou dělat samy, brání jejich schopnosti rozvoje kompetencí a soběstačnosti,“ dodává.
Proč rodiče mají tendenci dělat vše za své děti
Je to pochopitelné. Chcete, aby vaše děti byly šťastné. Proto je nechcete například nutit do domácích prací, nebo když vidíte, že se trápí s domácím úkolem na pracovní činnosti, tak jim ho pomůžete vyrobit (respektive vy lepíte zeměkouli, zatímco ony vám podávají krepák). Možná vám vadilo, jak na vás vaši rodiče naléhali s povinnostmi, a proto jim je chcete usnadnit. K tomu vám není příjemné, když vidíte, že se v nějaké situaci trápí. Možná se chcete cítit potřební. Anebo to jednoduše nechcete řešit, protože i vy máte jenom jedny nervy. Takže když 100x řeknete, ať si ustelou postel, a nic se nestane, uděláte to jednoduše za ně, protože vám to vadí.
Ale je důležité si pamatovat, že mezi výchovou dětí, které vědí, že se na vás mohou spolehnout, a výchovou dětí, které jsou příliš závislé, je velmi tenká hranice. A když ji překročíte, může mít neblahé důsledky.
Co se stane, když jsou na vás děti příliš závislé?
Pokud tuto hranici překročíte, nejenom že žijete život vašich dětí a silně jim ho směřujete, zároveň to může vést k tomu, že nebudou schopny fungovat samostatně. Ano, otevřít pytlík s bonbóny nemusí být nijak ohromující úspěch, ale pokud to za ně budete dělat pokaždé, nikdy se to nenaučí a budou vždy závislé na někom, kdo to zvládne. Děti se učí praxí. Potřebují zkoušet nové věci, dělat chyby, řešit problémy, narážet na výzvy a růst ze svých zkušeností. Navíc pokud to zkusí jednou, nejde jim to a vy se úkolu hned ujmete, nebudou si ani věřit, že by to dokázaly. K tomu tím vším ubližujete i sobě. Nechcete přeci být do nekonečna tím, kdo je 24 hodin, 7 dní v týdnu ve střehu, kdyby náhodou něco potřebovaly.