Jak na to?
1. Přeberte aktivní zodpovědnost za vzájemný vztah
Každý den dítěti ukazujte, že stojíte o jeho přítomnost. Je důležité s dítětem trávit čas, a to jak aktivně, ale třeba i tak, že se spolu budete jen tak „poflakovat”. Když jste s dítětem, není možné zaujetí pouze předstírat. Je potřeba být skutečně přítomný. Dítě musí vnímat, že z rodiče vyzařuje energie aktivního zájmu. Pocit, že jej rodiče chtějí a těší se z něj, je pro dítě tím největším darem a základem pro lepší sebepřijetí.
2. Své dítě nesuďte
Gabor Maté popisuje hanbu jako fyziologicky-emoční stav, který vychází z pocitu izolace: odříznutí od těch, na nichž nám záleží. Může se projevit různými způsoby. Děti se často „shazují” třeba tím, že o sobě mluví jako o neschopných „blbečcích”, kteří všechno pokazí a nic nedokážou. Kritika ze strany rodiče je pro citlivé dítě s malou mírou sebeúcty naprosto zničující. Jako rodiče často sami nevnímáme přehnaně kritický či uštěpačný tón vlastních slov.
Dítě musí mít pocit, že přijetí ze strany rodičů nezávisí na tom, co dělá nebo jak dobře to dělá. Musí mít jistotu, že ho rodiče nepřestanou přijímat i milovat, pokud něco nedokáže nebo udělá chybu.