Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Mít dítě a pracovat: Nový fenomén boří předsudky o matkách na mateřské

Přibývá žen, které s narozením dítěte neodchází na mateřskou, ale chtějí pokračovat v práci, případně se do ní plánují rychle vrátit. Důvody bývají různé, ale dokonce i v roce 2023 se setkávají s pořád stejným předsudkem: Pokud chtějí tak brzy pracovat, nemohou být dobré matky. Jak je to ve skutečnosti?

„Také jsem pracovala jako zaměstnanec, ale před několika lety jsem odešla na volnou nohu. Zjistila jsem totiž, že si tak mohu vydělat mnohem více peněz, a zároveň jsem sama sobě šéfem,“ popisuje svoje zkušenosti Lucie Hrubá, která pracuje v oboru marketingu a PR. Nevýhodou tohoto způsobu práce je jednak nejistota, že vám během rodičovské dovolené zaměstnavatel nedrží místo, a zároveň se na vás nevztahuje příspěvek od státu.

Nechtěla jsem "vypadnout" z oboru

„Moje práce mě vždycky bavila, a tak jsem věděla, že se jí nebudu chtít vzdát ani po narození dítěte. Což se také stalo. A když byly mé dceři tři roky, dokonce jsem si založila vlastní agenturu,“ říká Lucie Hrubá, zakladatelka a majitelka marketingové agentury Boys & Girls. „Jedním z důvodů, proč jsem nikdy nechtěla odejít na dva nebo tři roky na klasickou rodičovskou dovolenou, je i to, že bych se bála, že z oboru vypadnu, ztratím know how a návrat bude složitý,“ přiznává Lucie a shrnuje tak obavy mnoha žen, které raději i s malým dítětem pracují, než aby zcela odešly z trhu práce.

Mohlo by se vám líbit

„Nedokázala jsem si představit, že bych nepracovala. Ztratila bych tím svoji identitu,“ říká máma a podnikatelka Aneta Martinek

Její jméno jste nejspíš slyšeli ve spojitosti s marketingovou vzdělávací platformu #HolkyzMarketingu. Aneta Martinek je totiž jednou z jejích spoluzakladatelek. Vedle toho je ale taky maminkou 2,5 leté dcery Amelie. Pracovat přitom začala týden po porodu. My se v rozhovoru s ní dozvěděli, jak to zvládá, co pro ni bylo těžké a co by doporučila ženám, které to chtějí mít podobně.
marianne.cz

Pracující máma jako nový standard

Rodičovský příspěvek je navíc tak nízký, že spoustě žen ani nic jiného, než dál pracovat, nezbývá, případně se nechtějí spoléhat jen na příjem partnera, ale chtějí zůstat i po porodu soběstačné. „Pracující mámy se zkrátka staly novým normálem. Přesto se často setkávám s předsudky nebo obavami, že když se matka věnuje práci, nevěnuje se dostatečně dítěti, a tím pádem nemůže být dobrá máma,“ upozorňuje Lucie Hrubá a dodává: „V důsledku toho mám i sama v sobě občas střet, když vím, že potřebuji pracovat, ale zároveň bych se měla věnovat svému dítěti. Vše je ale o dobrém nastavení.“

Podobné předsudky bohužel také odrazují další ženy, které by možná také chtěly jít touto cestou, ale pod tlakem rodiny či svého okolí si ale netroufnou, anebo doopravdy uvěří tomu, že se péče o malé dítě s prací skloubit nedá. Prvním krokem je vždycky důkladný plán a správné rozvržení práce. Ideální pro takové nastavení je samozřejmě práce, která se dá vykonávat na dálku, případně jen občas zajít do kanceláře třeba na poradu. Právě to bývá častým důvodem, proč ženy „na mateřské“ často změní obor, ve kterém pracují, nebo začnou podnikat.

Info ikona
Lucie Hrubá

Pokud tedy takový typ práce vykonáváte, s konkrétními kroky, jak zvládnout práci i dítě, aniž by cokoli z toho trpělo, pomohou tipy Lucie Hrubé:

  • Nebojte se říci si o pomoc, ideálně prarodičům či jiným příbuzným. Nikdy to ale neberte jako samozřejmost. Ani vaši nejbližší nemají povinnost hlídat. Tu mají jen rodiče.
  • Delegujte i práci. Mějte k ruce někoho, kdo vás může v případě nouze zastoupit, a na koho můžete část práce delegovat. Klidně zadejte poptávku na profesní síti LinkedIn, která v tomto funguje skvěle.
  • Nezapomeňte, že jste na to dva. Pokud není žena na dítě sama, má obrovskou výhodu. Rodiče by se o péči měli vždy dělit a ideálně si svůj osobní i pracovní život nastavit tak, aby si dokázali vzájemně pomáhat a být si oporou.
  • Zapomeňte na dokonalost. Abyste mohla skloubit dohromady mateřské povinnosti a práci, je potřeba ubrat někde jinde. Nehoňte se za dokonalým úklidem. Pokud na něm trváte a můžete si to dovolit, nestyďte se vzít si paní na úklid, na žehlení, ale také ušetřete čas tím, že vám nákup dovezou až před dveře vašeho domu, anebo místo vaření večeře koupíte hotové jídlo v oblíbeném bistru.
  • Naučte se plánovat. Vím, že s dítětem cokoliv plánovat může znít jako vtip, ale děti mají rády režim. Mně se osvědčilo ráno vstát dříve, než všichni ostatní. Pokud vaše dítě vstává třeba v půl osmé, zkuste vstát alespoň o hodinu dříve a část práce splnit přesně v tento čas, kdy vás nebude nic rušit.
  • Telefony vyřizujte při procházce s kočárkem, se sluchátky v uších. I to si dobře plánujte a vyberte si předem trasu, která vede spíš parkem než po rušné ulici. Procházky jsou k tomu skvělé, dítě buď spí nebo se „kochá” z kočárku.
  • Nemějte výčitky. Dříve jsem si často vyčítala, že když jsem musela urgentně něco kvůli práci vyřídit, tak jsem dceři pustila pohádku. Není to ideální, ale na druhou stranu jsou rodiče, kteří sice nepracují a jsou s dětmi celý den doma, ale přesto se jim plnohodnotně nevěnují.
  • Mluvte férově a nevymlouvejte se. To, že máte dítě, není nic neobvyklého, většina vašich klientů bude v podobné situaci, proto s nimi mluvte narovinu. Mně se párkrát stalo, že jsem musela kvůli dceři zrušit osobní schůzku a dát ji online. Na dítě se však rozhodně nikdy nevymlouvejte. Pokud budete dítě používat jako výmluvu, už vám nikdo nebude věřit, když se skutečně něco stane.
Mohlo by se vám líbit

„Jsem na mateřské a v práci nikoho nezajímám,“ říká mnoho žen, které jsou doma s dětmi. Patříte mezi ně?

Ženy dnes matkami nutně být nemusejí, ale chtějí. A pro svoje děti jsou ochotné strpět cokoli. Začíná to fyzickou bolestí a pokračuje únavou, každodenními výčitkami svědomí až k trvalému snížení společenského statusu a nízkému důchodu. Opravdu vyzrálá společnost by na to neměla hřešit, ale spíše hledat způsoby, jak matkám život zlepšit. Protože tím ve výsledku zlepší sebe. Proč je to v Česku stále tak těžké?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Rodina a děti
Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit