Jistě si také pamatujete na ten pocit, když na konci července zazvoní, vy vyběhne ze školy ven a čekají vás dva měsíce prázdnin! Kdyby vám v tu chvíli někdo řekl, že byste si i tak měli procvičovat školní učivo, nejspíš by vám to toto nadšení pokazilo.
Letní prázdniny jsou přeci jen o tom, aby si děti od školy odpočinuly. Od každodenního vstávání, od domácích úkolů, od učení se na testy a podobně. A odpočinek doporučují i psychologové, jak zjistil před pár lety zpravodajský portál ČT24. Jsou ovšem oblasti, kde je dobré si učivo procvičovat a existují zábavné způsoby, jak na to. Děti si potom ani neuvědomí, že se něco učí.
Studie o letním studiu
Jako lidé jsme všichni náchylní zapomínat informace poměrně rychle. Psycholog Hermann Ebbinghaus zjistil, že bez jakéhokoli posílení nebo spojení s předchozími znalostmi jsou nové informace rychle zapomenuty, a to konkrétně asi 56 % za hodinu, 66 % po dni a 75 % po šesti dnech.
Studie, které se zaměřily na to, jak děti ovlivňuje, když se přes léto neučí, došly k závěru, že mohou ztratit až měsíční studium a že tyto ztráty byly výraznější u matematiky než u čtení a zřetelnější u vyšších ročníků. To je často způsobeno tím, že se do čtení nějakým způsobem zapojují (například díky pohledům a dopisům), ale do kontaktu s matematikou tolik nepřijdou. A podobně jako se čtením, tedy s českým jazykem, je to i s angličtinou, na kterou děti v léte často narazí.