Srážka s psychopatem
Jak jej rozpoznat? Jak vzniklou situaci řešit? A proč jsme se v ní ocitli právě my?
marianne.cz
Psychopatů je v populaci zhruba jedno procento. Mezi osoby trpící touto poruchou se řadí i matky. Je pro ně typické, že své děti ve skutečnosti nemilují, využívají je jen k dosažení svých cílů. A co víc, děti jsou pro ně soupeři, které je třeba odklidit z cesty.
Nejčastěji se uvádí, že lidí s psychopatickou poruchou osobnosti je v populaci asi jedno procento. Matky nejsou výjimkou, ačkoliv jsou psychopatky popisovány jako osoby vykazující „antisociální chování s egoistickými rysy, chybějící empatií a výčitkami svědomí“, neznamená to, že by tato skupina žen neměla zájem stát se matkami. Psycholožka a terapeutka Perpetua Neo si položila otázku, zda vůbec matky s touto poruchou osobnosti milují své děti? Je přesvědčena, že lidé s touto poruchou osobnosti nejsou schopni lásky. Chybí jim totiž empatie, nejsou schopni s druhými soucítit a „napojit se“ na ně. Mají rády jenom samy sebe. Často děti využívají pouze jako loutky, které „vodí“ tak, jak se jim to zrovna hodí.
Matky s poruchou osobnosti vnímají své děti jako soupeře. Ve skutečnosti si nepřejí, aby jejich děti byly lepší než ony samy. Vždy dětem dávají najevo, kdo je tady „jednička“. Extrémní žárlivost matek s psychopatickou poruchou se tak přetaví v neoprávněnou kritiku, shazování, posměšky a sabotování ambicí dítěte. Je smutné, že největším protivníkem těchto dětí jsou osoby, které by jim měly být nejbližší.
Děti matek s poruchou osobnosti se i přes chlad, který cítí, snaží zavděčit. To, co je nejvíce poškozuje, je neustále odmítání ze strany matky. Láskyplné projevy tyto matky ignorují, jelikož jim to nic neříká. Nikdy se jim nezavděčíte, i kdyby laskavost z vaší strany byla sebevětší.Radši vyzdvihují někoho jiného, než by pochválily vlastní děti, které se mnohdy velmi snaží získat jejich obdiv. I když se děti takto narušené osobnosti snaží pomáhat ze všech sil, vděku se nedočkají. Proč se takto psychopatické osobnosti chovají? Dle forenzního psychologa J. Reid Meloy je za vším jejich zlá povaha.
Jak rozpoznat, že by daná matka mohla být psychopatkou? Definitivní odpověď může vyřknout jen psychiatr, ale pojďme se podívat na některé velmi časté znaky chování matek trpících poruchou osobnosti:
Naoko matka trpitelka – Ženy trpící psychopatií si zakládají na tom, aby jejich image matky byla dokonalá. Mnohdy samy sebe situují do role „trpitelky“, která se pro rodinu obětuje. Jakmile však zaklapnou dveře, její hraný zájem o děti je pryč.
Ocení jen, když hrajete její hru – Matka s touto poruchou osobnosti je schopná děti chválit jen za to, že ji poslouchají na slovo a plní její příkazy. Ostatní snahu ignoruje.
Nedovolí vám zazářit – Psychopatky nedovolí, aby je někdo zastínil, a to platí i pro jejich děti. Budou podkopávat snahu dítěte, které by rádo rozvíjelo svůj talent.
Shazují vás před okolím – Matky trpící touto poruchou osobnosti si rády hrají na oběti. Jsou schopny shazovat své děti a poukazovat na jejich chyby, jen aby samy vypadaly co nejlépe.
Přivlastní si váš úspěch – Tyto matky mají tendence přivlastňovat si úspěch svých dětí.
Co psychologové radí lidem, kteří mají co do činění psychopatickou matkou? V první řadě je v řadě případů potřeba zahájit psychoterapii. Dále platí to, co u psychopatů obecně. Je třeba získat sebevědomí, psychopatické osobnosti snadno vycítí strach a poznají snadnou oběť. Dále je dobré nenechat se vykolejit a držet se při komunikaci s nimi faktů. Je dobré naučit se techniky, kterými se lze účinně bránit manipulaci.
Wikipedia, INSIDER, Guilt Free Mind, Psychology Today