1. Neočekávejte empatii
Vadí vám, že je vaše dvouleté dítě sobecké? Že se nechce dělit? Sdílení věcí ale není pro takto malé děti přirozené. Proto je za každou cenu nenuťte, aby se například o sladkosti nebo hračky dělili se sourozenci či kamarády. Místo toho jim jděte příkladem. Dvouleté děti nejsou schopny plně chápat pravidla a očekávání ve společnosti. Mohou se pokoušet zkoumat hranice a testovat, co je a není dovoleno. Zároveň je nesmyslné, abyste od dvouletého dítěte očekávali, že bude empatické a citlivé. Dvouleté děti teprve začínají rozvíjet schopnost empatie a pochopení pohledu druhých. Nemohou rozumět tomu, jak se cítí ostatní lidé.
2. Záchvaty vzteku jsou běžné
Důvodem častých záchvatů vzteku je to, že malé děti se ještě nemohou naplno vyjádřit. Nedokážou ještě rozlišit mezi silnými emocemi, a proto na události reagují jediným způsobem, který znají – a to vztekem, řevem či kopáním. Jedna z nejhorších věcí, kterou můžete při této situaci udělat, je záchvatu vzteku podlehnout a dát dítěti to, co chce. Učíme tak děti, že vztek je nástrojem, díky němuž dostanou to, co chtějí. Uvědomte si, že dítě nedokáže dostatečně verbalizovat emoce. Pokud se dítě vzteká, buďte na blízku, aby neublížilo sobě nebo ostatním. Po záchvatu vzteku mu nic nevyčítejte, ale obejměte ho a zklidněte. Také se snažte vyhýbat situacím, které vztek probouzejí (typicky je to kombinace únavy a hladu).
3. Trpělivost? Neumím
Dvouleté děti chtějí všechno hned. Čekání je frustruje. To, že jim vysvětlujete, že na některé věci si zkrátka musíme počkat, příliš nepomáhá. Co dělat? V některých případech může pomoci, když rozptýlíte pozornost svého dítěte tím, že mu navrhnete nějakou atraktivní alternativu.