Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Když se netrénují svaly, ale mozek: Jak se připravují mladí šachisté na sportovní turnaje

Šachy nejsou jen hrou, ale i náročným sportem, kde místo fyzické síly hraje hlavní roli mentální trénink. Jak se mladí šachisté připravují na svá klání a jakou roli v jejich cestě k úspěchu hrají rodiče, kteří je podporují a motivují? Pozadí této netradiční sportovní disciplíny přiblížila webu Marianne maminka dvou juniorských šampionů, Anastasia Ugrenovich.

Jana Szkrobiszová | 19. 09. 2024

Počátky šachové cesty

Maminka dvou úspěšných juniorských šachistů prozradila, jak se její synové dostali k této náročné mentální disciplíně a co je na ní tolik baví. „Prvním byl můj starší syn Jaro, který měl k šachům vždy blízko. Do světa tohoto sportu ho však naplno uvedla jeho třídní učitelka, která si všimla jeho nadšení. Sdílela stejnou vášeň a založila školní šachový kroužek, který Jaro začal navštěvovat,“ říká Anastasia Ugrenovich. Tímto krokem se pro mladého talentovaného hráče otevřela cesta k dalšímu rozvoji této mentální disciplíny.

Mohlo by se vám líbit

Jak vychovat šampiona: Vlastnosti a mentální nastavení vítězů, jak dosáhnout vrcholu

Někteří šampioni už od začátku vědí, že jednou budou vládnout svému oboru, zatímco jiní potřebují svůj potenciál teprve objevit a nasměrovat správným směrem. Jaké hlavní povahové rysy a mentální dovednosti je třeba rozvíjet, aby se mladý sportovec mohl připravit na svou cestu na vrchol?
marianne.cz

Tréninkový režim, který vede k úspěchu

Juniorský šachista Jaroslav Ugrenovich, držitel stříbrné medaile v krajské kategorii do 16 let, má mladšího bratra George, který rovněž následuje jeho cestu a již několik let se drží mezi nejlepšími třemi hráči v Karlovarském kraji. Oba bratři jsou zapsáni na talentované listině šachového svazu. Mladí hráči trénuji dvakrát týdně – jednou v šachovém klubu v Karlových Varech a podruhé pod vedením osobního trenéra. Kromě toho se šachu věnují i ve volných chvílích ve škole, kde během přestávek trénují pomocí aplikace chess.com. „Příprava na šachové zápasy je podobná jako ve fyzických sportech, je potřeba neustále trénovat a zdokonalovat techniku,“ říká maminka mladých šachistů. Bratři se také pravidelně účastní přátelských turnajů, kde často hrají proti starším a zkušenějším hráčům.

Mohlo by se vám líbit

Jak vychovat šampiona: Jak ideálně skloubit vzdělání a sport

Dosáhnout rovnováhy mezi sportovní kariérou a vzděláním vyžaduje od mladého sportovce nejen úsilí a disciplínu, ale také vynikající organizaci a odhodlání. Ačkoliv to na první pohled nemusí být zřejmé, tato cesta je nejen vzrušující, ale také nesmírně náročná. Jak tedy úspěšně zvládnout skloubení vzdělání a sportu?
marianne.cz

Jak fungují šachové turnaje

Turnaje často využívají ELO ratingový systém, který hodnotí hráče na základě jejich výkonů v jednotlivých partiích. Hráči získávají, nebo ztrácejí body podle síly soupeře, výhra nad silnějším protihráčem znamená větší bodový zisk. Oba bratři již mají své ELO hodnocení a hrají šachy i na mezinárodní úrovni. Často se také účastní turnajů, kde se hraje formou bodování, přičemž celkové hodnocení je určeno součtem bodů ze všech kol.

Přípravy na mistrovství v šachu

Nyní třináctiletý Jaro, který je ve skupině H16 druhý v tabulce, se chystá na mistrovství Čech, kde bude bojovat o titul. Je dost možné, že ho letos doprovodí i jeho mladší, jedenáctiletý bratr George ze skupiny H13, který čeká na divokou kartu talentů. „Pokud bude vybrán, budou oba synové hrát letos na mistrovství,“ pyšně dodává maminka hráčů.

Mohlo by se vám líbit

Jak vychovat šampiona: Když chcete mít ze sportovce týmového hráče

Ve světě, kde je týmová spolupráce zásadní pro úspěch ve sportu i osobním životě, je důležité naučit mladé lidi fungovat v kolektivu. Solidarita, vzájemná podpora a schopnost držet spolu jsou zásadní vlastnosti každého týmového hráče. V tomto procesu hrají nezastupitelnou roli rodiče a trenéři, kteří jsou průvodci ve výchově jedinců připravených stát se členy jakéhokoli týmu.
marianne.cz

Nervozita před turnajem a podpora rodičů

Přípravy na turnaje přinášejí velkou nervozitu a vyžadují silnou mentální odolnost. „V těchto chvílích se snažím být jim co největší oporou a zůstat pevná,“ říká Anastasia. „Jeden ze synů v tomto období vůbec nechce jíst,“ svěřuje se. I talentovaní šachisté někdy procházejí krizemi, kdy mají chuť vše vzdát. „Vždycky jim připomenu, že nezáleží na tom, jestli vyhrají, nebo prohrají, hlavně aby turnaj dohráli. Vzdát se před koncem by byla ohromná škoda a mohli by toho jednou litovat,“ dodává maminka dvou nadějných hráčů.

Šachy a matematické olympiády

Oba bratři díky svému zaměření na šachy, které vyžadují vysokou mentální disciplínu, pravidelně vyhrávají matematické olympiády na gymnáziích, kde studují. Jejich skvěle vyvinutá koncentrace, analytické myšlení a schopnost dlouhodobého soustředění se projevují nejen za šachovnicí, ale i v řešení složitých matematických úloh. Logika a strategie, které se naučili díky šachům, tak naplno využívají i mimo turnaje.

Turnaje šachu a ocenění
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Jak učit děti finanční gramotnosti: Zdravý vztah k penězům začíná u rodičů

Jak učit děti finanční gramotnosti: Zdravý vztah k penězům začíná u rodičů

Rodina a děti
Baletní umění: Co musí dítě zvládnout, aby uspělo jako baletní tanečník

Baletní umění: Co musí dítě zvládnout, aby uspělo jako baletní tanečník

Rodina a děti
Jak pomoci dětem vrátit se do školního režimu? Nastavte jasná pravidla a dejte jim pocit zodpovědnosti

Jak pomoci dětem vrátit se do školního režimu? Nastavte jasná pravidla a dejte jim pocit zodpovědnosti

Rodina a děti
Když vaše dítě miluje extrémní sporty: Rodičovské tipy, jak překonat strach a být mu oporou

Když vaše dítě miluje extrémní sporty: Rodičovské tipy, jak překonat strach a být mu oporou