Váš domov býval plný dětského smíchu, přemlouvání k večeři a smlouvání, jak dlouho být u počítače. A vy máte pocit, jakoby to bylo včera. Ale teď už vaše děti vyrostly a odcházejí začít žít své vlastní nezávislé životy. Tedy na střední školu, vysokou, do zahraničí, či zkrátka do svého bytu. Vaše pocity jsou poněkud smíšené. Jste hrdí na to, že vaši potomci jdou do světa jako nezávislí mladí dospělí. Na druhou stranu se nemůžete ubránit starostem o jejich blaho a zároveň truchlíte nad blízkostí, která byla spojená s bydlením pod jednou střechou. Možná tak tedy pociťujete úzkost, vzrušení, úlevu a smutek zároveň. A to je normální.
Ale pokud intenzivněji a v nezdravé míře pociťujete osamělost, ztrátu účelu, strach z nedostatku kontroly, starosti a úzkosti až deprese, může to být problém, který je dobré řešit. Je možné, že jste se totiž setkali se syndromem prázdného hnízda. Jedná se o smutek nebo emocionální zmatek, se kterým se rodiče potýkají, když jejich děti dospívají a stěhují se ze svého rodinného domu. „Hnízdo“ odkazuje na oblíbené rčení, že děti „roztáhnou svá křídla“, když vyrostou a jdou dál.
Rodiče, kteří se s ním setkají, si běžně procházejí jeho třemi fázemi. První je smutek, který pociťujete, když vaše děti opustí domov. Možná se vám chce pořád plakat a slzy vám spustí i úplné maličkosti. Další fází je úleva, kterou si užíváte ve spojitosti s nově nabitou svobodou. Nyní máte přeci opět trochu času na sebe. A nakonec tu je radost, kterou pociťujete ve svých nových, vámi určených, kolejích. Zde jsou způsoby, jak se na tuto novou cestu dostat a snadněji toto náročné období překonat:
1. Identifikujte si své role
Ve svém životě jste byli spoustu věcí – dcerou/synem, přítelem, zaměstnancem, možná tetou/strýcem – ale nic z toho nebylo nejspíš tak důležité jako role rodiče. Buďte si jisti, že tento štítek můžete stále hrdě nosit, ale že už nemusí být v popředí. A řekněte si, jaký tam teď chcete. Dobrovolník? Maratonec? Psí rodič? Volba je na vás. Teď máte čas a možnost prozkoumat další aktivity, které vám mohou dát smysl a účel. Vyjasnění rolí, které byste chtěli zastupovat, když je váš domov prázdný, vám může pomoci zajistit, že se budete cítit hodnotní.
2. Věnujte více času přátelům
Je pochopitelné, že když jste lítali okolo dětí, tak jste neměli tolik času na kafíčka s kamarády. Ale teď ho zase máte. A celkově na více aktivit pro dospělé, jako večer ve vinném sklípku, divadlo a podobně. Zkuste tedy napsat přátelům, které jste delší dobu neviděli, těm, co jim také odešly děti z domu, nebo si zkrátka najděte nové (například přidáním se do nové skupiny na Facebooku).
3. Najděte si novou výzvu
Nové lidi také můžete poznat u nového koníčku, nebo v nové práci. Teď zkrátka máte příležitost dělat to, na co jste například kvůli dětem neměli čas. Ať už je to knižní klub, lekce jógy, nebo vlastní podnikání.