Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Její tělo, její volba a jak se toto nastavení v posledních letech ve světě proměnilo

Od letošního června dochází postupně k zakazování interrupcí v jednotlivých státech USA, předtím k tomu stejnému v Polsku. Téměř půl století přitom nebyly takové problémy s tím, aby se žena rozhodla sama o tom, zda si dítě nechá, či nikoliv. Jaké události k těmto změnám vedly? A jaká je celkově historie potratů? To vše v článku.

Tereza Čaladi | 20. 09. 2022

Otázka potratů tu byla vždy. Údajně své místo měly již ve starověkém Řecku a Římě, kde nebyly nijak omezeny, a později ve středověku, kdy byly z náboženských důvodů zakázány. V obou případech však nebyly bezpečné. V těchto dobách se ženy pokoušely připravit o plod drastickými způsoby, které ohrožovaly především jejich život, jelikož lékařská péče pro takový zákrok ještě nebyla dostatečně vyvinuta. Tyto praktiky zahrnovaly těžké fyzické zátěže, horké koupele či pití čajů z jedovatých bylinek. Během 20. století, kdy medicína již pokročila a stejně tak i společenské myšlení, bylo v některých státech ženám povoleno umělé odebrání plodu v případě jeho poškození (první zemí bylo sovětské Rusko v roce 1920). Později také když došlo k početí znásilněním či incestem, když dítě ohrožovalo zdravotní stav matky a nakonec i na žádost matky. Ovšem v posledních letech se zdá, jako by na ženském těle přestávalo záležet a mnoho států se vrací zpět do situace, kdy jsou ženy nuceny využívat ony zastaralé praktiky potratů.

Podle statistik Lékařů bez hranic ročně potrat nepřežije z důvodu neposkytnutí patřičné odborné lékařské péče téměř 23 000 žen. K mnoha z nich dochází v rozvojových zemích, dá se však předpokládat, že k jejich navýšení dojde i v Polsku, kde 27. ledna 2021 vešel v platnost zákon, dle kterého nelze provést potrat legálním způsobem ani v případě závažného poškození plodu (což je zajímavé vzhledem k tomu, že Polsko - jako jedna ze zemí Východního bloku - bylo jedním z prvních, kde byly potraty za socialismu povoleny). Kvůli vývojovým vadám plodu se přitom do té doby v Polsku provádělo asi 98 %všech legálních potratů. Podle organizace Abortion Without Borders vyhledalo od přijetí nového zákonu v zemi více než 1 000 polských žen ve druhém trimestru potraty na zahraničních klinikách. 34 000 žen se však muselo uchýlit k ilegální variantě interrupce přímo v zemi. Data jsou přitom z října 2021, tedy tři čtvrtě roku od zavedení přísnějšího zákonu o potratech. Na veřejnost se přitom dostaly informace o 2 případech, kdy lékaři včas neodebraly mrtvý plod, v důsledku čehož ženy zemřely.

Mohlo by se vám líbit

(Ne)svobodné USA: Nejvyšší soud zrušil právo na potrat

Média mluví o historickém obratu, prezident Joe Biden hovoří o výsledku extremistické ideologie a o své slovo (a práva především) se hlásí také Američanky. Taková je reakce na páteční verdikt amerického nejvyššího soudu, který zrušil právo na potrat.
marianne.cz

Ovšem namísto toho, aby se z těchto dat a kauz svět poučil, udělal naprostý opak. Minimálně ve Spojených státech, kde 24. června 2022 Nejvyšší soud (po změně jeho složení, přičemž 3 ze soudců jmenoval bývalý prezident USA Donald Trump) zrušil rozsudek Roeová vs. Wade s argumentem, že interrupce nemají oporu v americké ústavě. Případ Roeová vs. Wade byl otevřen koncem 60. let, když právničky Coffeeová a Weddingtonová přijaly případ Normy McCorveyové (v kauze označované jako Jane Roeové), který téměř na půl století kompletně změnil přístup k potratům. Roeová v důsledku znásilnění otěhotněla. Vzhledem k tomu, že však neměla finance ani vhodné prostředí pro výchovu dítěte, chtěla podstoupit interrupci. Tu ovšem Texas, v němž žila, nepovoloval a prostředky pro vycestování do jiného státu a podstoupení zákroku tam neměla. Vznikla tak obžaloba, v níž právničky poukazovaly na to, že protipotratový zákon porušuje ústavní právo žen na soukromí. Ta se dostala až k Nejvyššímu soudu Spojených států a v lednu 1973 bylo schváleno celoamerické právo na interrupci (do prvních 3 měsíců těhotenství bylo rozhodnutí, zda si plod ponechat, či ne, pouze na ženě). Toto rozhodnutí však bylo letos zrušeno a ponecháno na legislativě jednotlivých států.

Což vedlo k opětovným zákazům potratů téměř v polovině států USA. To se dle nejnovějších statistik týká specificky 21 z nich. Ve 14 státech jsou interrupce zakázány (i když k početí došlo znásilněním či incestem), ve 4 jsou povoleny do rané fáze těhotenství, v 8 státech jsou prozatím legální, ale chystá se obnovení zákonů z minulosti, které je zakazují. Zcela legální jsou tak ve zbývajících 24 státech (+ ve Washingtonu DC).

Ve světě jsou interrupce v současné době nelegální ve 24 státech. Mimo států USA jsou přitom velice rigidní (povoleny pouze v případě ohrožení života matky) také například na Maltě, v Egyptě, Laosu, Iráku či v Surinamské republice.

Tato čísla jsou enormní a stále se zvyšují, ačkoliv souměrně s nimi se zvyšují i počty žen, jejichž životy byly v důsledku neposkytnutí potratu či vyhledání nelegálních potratů ohroženy, ne-li hůře. Jde přitom o jediné – mít možnost volby. Když už nic jiného, tak my, Česky, bychom si měly vážit toho, že alespoň tu máme.

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší člověk na světě? Bezdětná žena přes 30

Víte, že představitelka Sam ze Sexu ve městě, herečka Kim Cattrall, se z vlastního rozhodnutí nestala matkou? Ani nyní ve svých 65 letech rozhodnutí nelituje. Říká, že to pro ni byla vědomá volba, když si jako mladá herečka řekla, že chce veškerou svoji energii a čas věnovat kariéře. Odsuzujete ji za to? Můžete, připravte se ale na to, že fenomén bezdětnosti bude stále častější.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Rodina a děti
Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit