Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Jaké je tajemství šťastných rodin?

Jednoduchý recept na šťastnou rodinu neexistuje, přesto existují vodítka, díky kterým docílíte pevnějších vztahů. Co dělají členové spokojených rodin?

Iva Hadj Moussa | 10. 10. 2023

Jsou na sebe napojení

Podle rodinné terapeutky Jennifer Jackson-Rice, jejíž poznatky zveřejnil server sandiegofamily.com, cítí šťastné rodiny pocit vzájemného propojení. Proto byste měli vyhledávat chvíle, kdy jste skutečně spolu – a vědomě to prožíváte. „Hrajte deskové hry, vařte společně, čtěte dětem před spaním, povídejte si v autě. Vytvořte si veselejší a klidnější rána tím, že vstanete o něco dříve a připravíte společnou snídani. Toto propojení hned na samém začátku dne pak v sobě můžete nosit celý den,” říká expertka. Nezapomeňte se při rozloučení pevně obejmout. Projevujte si vzájemnou náklonnost, kdykoliv je to jenom možné. I krátké objetí uvolňuje oxytocin pro dobrý pocit a uvolnění stresu.

Navzájem si fandí

Oslavujte všechny zájmy a úspěchy svých dětí – místo toho, abyste se zaměřili na to, co se nepovedlo nebo co se pokazilo. Ptejte se jich na to, jaké dobrodružství zažily s kamarády, spíš než na to, jaké známky dostaly ve škole. Zapojujte děti do činností, které je baví a pomáhají rozvíjet jejich silné stránky. Pocit osobního uspokojení přispívá k sebevědomí a sebedůvěře.

Vyhledávají společná jídla

Pokud je to jen trochu možné, měly by se stát společné večeře samozřejmostí. Je to čas, kdy jste všichni pohromadě, můžete si povídat o uplynulém dni, uvolnit se. A nezáleží na tom, jestli večeři uvaříte doma, nebo si ji necháte přivést kurýrem. Důležité je, že si povídáte (a telefony ideálně odložíte stranou).

Mohlo by se vám líbit

Vychovávejte své děti tak, jak to dělají v Nizozemsku

Inspirujte se tím, jak své děti vychovávají rodiče v zemi, kde děti patří mezi nejšťastnější a nejodolnější na světě. Nahlédněte do tajů nizozemské výchovy.
marianne.cz

Nezapomínají se smát

Není nad to se společně zasmát. Uvolnit napjatou situaci vtipem. Být rodičem neznamená, že musíte být neustále vážní a seriózní. Občas si udělejte legraci sami ze sebe.

Umí se vcítit do druhého

Zkuste chápat emoce svého dítěte. Naslouchejte mu, když je rozrušené. Jeho emoce nezlehčujte a nezpochybňujte. Vytvořte ze své domácnosti prostor plný porozumění a bezpečí. Prostor, kde je každý milován, i když třeba zrovna nemá dobrou náladu, nebo se mu nedaří.

Mohlo by se vám líbit

7 věcí, které by si mámy měly připomínat každý den

Být mámou není jednoduché. Některé věci si však můžeme ulehčit. Na co bychom měly myslet každý den?
marianne.cz

Povídají si

Otevřená a respektující komunikace je základem zdravých vztahů v rodině. Případné potíže či konflikty nezmizí tak, že se o nich nemluví. Všímejte si toho, kdy s vámi chce dítě komunikovat. Mnoho rodičů je běžně příliš zabraných do různých činností (pracují z domova, uklízejí…), než aby skutečně naslouchali tomu, co jejich děti říkají. Když k vám vaše dítě přijde a nadšeně mluví o obrázku, který namalovalo ve školce, nebo o tom, co vidělo na procházce, najděte si opravdu čas na to, abyste poslouchali. Projevte zájem kladením dalších otázek.

Vyhledávejte chvíle, kdy s vámi chce dítě mluvit. Je to častokrát lepší, než když zahajujete konverzaci sami. Spoustu dětí, zvláště těch pubertálních, na obligátní otázku „Co bylo ve škole?” odpovídá jedním slovem. Někdy se ale dítě rozmluví samo. A pak přichází vaše chvíle! Je důležité vycítit, kdy je ten správný okamžik otevřenosti a důvěry. Rozhovor s potomkem by neměl připomínat výslech.

Respektují se

Každý člen rodiny je jedinečný a je hodný respektu. Aby rodina fungovala v harmonii, musí se v ní jednotliví členové cítit přijati a respektováni. Pokud vaše pubertální dcera, která se donedávna oblékala do růžových šatiček, začne chodit výhradně v černé, můžete se jí zeptat, jakou poslouchá hudbu, co ji oslovuje a inspiruje – místo toho, abyste ji zkritizovali za to, že vypadá jako strašák. Ostatně, podívejte se na vaše archivní fotky z mládí.

Mohlo by se vám líbit

Deset rysů, podle kterých poznáte toxického rodiče

Při výchově vlastních dětí míváme tendenci chovat se tak, jak vlastní rodiče přistupovali k nám. Nebylo ale chování našich rodičů toxické? A jak ho teď nepřenášet na děti?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit