7 tipů pro lepší spánek vašeho dítěte
Každý z nás se potřebuje vyspat do růžova. A u dětí a dospívajících to platí dvojnásob. Přinášíme vám sedm tipů, jak spánek dětí zlepšit.
marianne.cz
S návratem do škol a školek se opět objevuje stará známá výzva – jak dostat děti večer do postele a zajistit, aby ráno nevstávaly jako malé zombie? Po dnech plných nových zážitků, učení a her je spánek klíčem k tomu, aby zvládaly vše s úsměvem. Máme pro vás pár jednoduchých a osvědčených tipů, které vám pomohou naladit se na spánkovou pohodu po prázdninách.
Spánek dětí je často stejně nepředvídatelný jako počasí. Někdy to jde hladce, jindy by si člověk přál, aby byl kouzelník. Ale věřte mi – kouzlo už máte! Jsou to večerní rituály. Děti milují pravidelnost, a když si zvyknou na stejný průběh večera, jejich mozek se začne připravovat na to, že „teď už je čas spát“. Koupel, oblékání do pyžama, zubní hygiena a čtení pohádky – tahle řada činností může být vaší tajnou zbraní. Stačí jen, aby byla stejná každou noc. Zvládnete to i vy, i když máte za sebou náročný den. A vaše dítě? To si vás za to zamiluje ještě víc. Navíc, jakmile pochopí, že po pohádce už přijde spánek, začnou se ty malé oči samy od sebe pomalu zavírat.
Myslela jste si, že na spánku není nic složitého? Možná až do chvíle, než jste začala řešit, proč vaše dítě neusíná. Podmínky v místnosti totiž mají obrovský vliv na jeho kvalitu. Zatemnění pokoje může být rozhodující – děti jsou jako malé sovy, a když je moc světla, prostě neusnou. Pořiďte si pořádné závěsy, a pokud ráno vychází slunce příliš brzy, máte po starostech. Jestliže se dítě bojí tmy, vsaďte na noční světýlko, jehož tlumené barvy kvalitu spánku nenarušují. Další věc? Trochu chladu. Ne moc, samozřejmě, ale ideální teplota na spaní je kolem 18–20 stupňů. V aktuálních stále trvajících vedrech je těžké takové teploty docílit, proto vsaďte na sítě do oken proti hmyzu, důkladně větrejte a místo peřiny použijte třeba jen lehkou deku, aby se dítě v noci příliš nepotilo.
Někdy je prostě lákavé posadit děti před pohádku na tabletu, jen aby byl večer klidnější. Sami jsme vyrostli na večerníčkovi, což by mělo být vlastně to samé, že? Nikdo nám ale neřekl, jaký vliv má modré světlo na náš mozek a na kvalitu spánku. Zkuste omezit čas strávený před obrazovkami alespoň hodinu před spaním. Čtení knížky, kreslení nebo hra s plyšáky je mnohem lepší. A navíc, večer bez technologií může přinést krásné chvíle, kdy máte možnost si společně povídat a užívat si přítomný okamžik. Můžete si společně třeba povídat o tom, co jste ten den zažili a co se vám nejvíc líbilo. Dítě se tak krásně naladí i na pozitivní emoce a bude se mu lépe usínat.
Ono se to nezdá, ale i jídlo má na kvalitu spánku obrovský vliv. Pokud chcete, aby vaše děti spaly jako miminka celou noc, podpořte jejich spánek lehkou večeří plnou bílkovin a vlákniny. Zejména před spaním je potřeba, aby tělo a trávicí systém nebyl zatížen. Stejně tak i nadměrné množství cukru může způsobit problémy s usínáním. Vyhýbejte se tedy smaženým a příliš tučným jídlům a k večeři volte spíše míchaná vejce se zeleninou, ryby nebo rýžovou či ovesnou kaši s mlékem a medem. Dejte pozor i na příliš mnoho tekutin před spaním. Poslední, co potřebujete, je dítě, které se několikrát za noc probudí kvůli nutnosti jít na záchod.
Ne, teď nemyslím jen emocionálně, ale fyzicky. Pohyb během dne je skvělý způsob, jak unavit jejich malé tělíčko natolik, že večer usnou bez problémů. Ale pozor – všechno má svůj čas. Intenzivní pohyb těsně před spaním může mít opačný efekt, kdy se dítě spíš rozjede než uklidní. Dopřejte jim běhání, skákání a dovádění, ale ideálně dopoledne nebo odpoledne. Pro zdraví dětí a budování jejich imunity je nejlepší, pokud tráví maximum času venku na čerstvém vzduchu. Dopřejte jim tedy prostor pro pohyb a pobyt v přírodě. Kvalita dětského spánku je potom úplně někde jinde, než pokud jsou děti zavřené doma. Navíc pravidelný pobyt venku velmi pozitivně přispívá k jejich emocionálnímu vývoji.