Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Děti a samostatnost: Jak je motivovat, aby zvládaly školní povinnosti i bez vaší pomoci

Všechny si přejeme mít doma dítě, které si na školu vzpomene samo a nemusíme ho každé odpoledne nutit k úkolům, že? Cesta k tomu, aby školní povinnosti zvládalo bez dohledu, opravdu může být snazší, než se zdá. Jak tedy děti motivovat, aby pracovaly samostatně, získaly zodpovědnost a cítily se u toho dobře?

Veronika Zvonková | 26. 10. 2024

Pomozte dětem vytvořit návyk a držte se ho

Jednoduché pravidlo – když dítě každý den dělá úkoly ve stejný čas, postupně si na to zvykne a nebude to pro něj další bojová akce. Zkuste zavést pravidlo, že si odpoledne odpočine a pak, třeba kolem páté hodiny začne řešit povinnosti. Bude vědět, co má čekat, a vy se vyhnete dohadům o až za chvíli. Výzkumy ukazují, že pravidelnost pomáhá dětem zvládat školní povinnosti s menším odporem a větším soustředěním. A když jim zároveň dopřejete volný čas, získají pocit, že jejich život není jen o povinnostech.

Mohlo by se vám líbit

Jak snížit stres u dětí: Praktické tipy pro lepší organizaci domácích úkolů

Víte, odkud nejčastěji pramení stres? Z toho, že jste neudělala něco, co jste měla udělat, ať už z jakéhokoli důvodu. Děti to mají podobně. Hlava však dokáže vymyslet více úkolů, než jsme reálně schopné zvládnout, a proto je potřeba naučit děti pracovat s časem tak, aby se necítily přehlcené, vystresované a unavené. Tady je několik tipů a nápadů.
marianne.cz

Dejte najevo uznání, ne kritiku

Není nic neznámého, že pochvala dělá zázraky! Když dítě dokončí úkol samo, ocení jednoduché uznání – nemusí to být hned dort nebo filmový maraton. Stačí, když si všimnete a řeknete něco jako: „Skvělá práce! Zvládls to úplně sám a to je super!“ Nebo ho třeba odměňte společnou chvilkou, jako je malý výlet nebo hra. Uvidíte, že postupně se na školní úkoly začne dívat pozitivněji. Snažte se při vyjadřování uznání být konkrétní. Pro menší děti je to v rámci jejich rozvoje důležité, protože se tak naučí soustředit na svoje konkrétní kvality a budou lépe chápat, co se po nich chce. Takže místo „Jsi šikovný, mám z tebe radost." zkuste spíš něco jako „Ten domácí úkol jsi udělal skvěle. Líbí se mi, že si umíš sám poradit a že se na to tak hezky soustředíš."

Ukažte, že na jeho názoru záleží

Dítě musí mít pocit, že si vážíte jeho snahy, ne jen výsledku. Povzbuzujte ho k tomu, aby vám řeklo, co se mu daří, s čím se potýká a co by mu pomohlo. Zkuste rozhovor otočit do roviny zájmu a všímejte si jeho názoru. Otevřené otázky typu: „Jsi skvělý v matematice. To je super. Je vidět, že tě baví. A jak vnímáš ostatní předměty? Baví tě i jiné? Je něco, co by ti pomohlo, aby se ti třeba v češtině více dařilo?"  Tím dítě získává pocit, že doopravdy zvládá školu samo a má v tom vaši důvěru. Tato důvěra mu pomůže budovat sebevědomí – pokud ho podpoříte v tom, co samo chce zlepšit, budete se možná divit, jak rychle získá schopnost poradit si i bez vaší pomoci.

Mohlo by se vám líbit

Když děti pohltí strach ze školy či vrstevníků: Jak jim pomoci najít odvahu a posílit sebevědomí

Má vaše dítě strach z nových situací, bojí se navazovat přátelství nebo mu chybí sebevědomí? Způsob, jakým s ním komunikujete o jeho obavách, může zásadně ovlivnit, jak zvládá výzvy ve škole i mezi vrstevníky. Přinášíme vám několik tipů, jak posílit jeho sebejistotu, pomoci mu překonat strach a podpořit ho v budování pevných vztahů.
marianne.cz

Nastavte prostor, kde je povoleno chybovat

Víme, že to může být těžké, ale zkuste dát dítěti prostor se učit i na vlastních chybách. Každý se totiž učíme nejlépe právě z vlastních chyb. Ať už tedy dítě zapomene úkol nebo něco nestihne, není třeba ho hned kritizovat nebo úkol dělat za něj. Dejte mu pocit, že chyby jsou v pořádku – jsou přirozenou součástí každého procesu učení. Klidně mu řekněte: „Neboj, stane se. Co bys mohl příště udělat jinak?“ Mnoho studií potvrzuje, že děti, které mají prostor z chyb se učit, získávají větší odolnost a chuť zkoušet nové věci.

Ukažte mu, že věříte v jeho schopnosti

Pro dítě je důležité vědět, že ho rodiče vidí jako schopného a silného. Takže i když se vám zdá, že je nějaký úkol nad jeho síly, zkuste namísto zásahu říct: „Věřím, že to zvládneš. Když budeš potřebovat radu, jsem tu pro tebe.“ Dítě tak bude vědět, že vás nemusí mít "za zády," ale že jste připravena ho podpořit, když bude potřeba. Tento jednoduchý přístup mu dá možnost řešit školní úkoly s větší jistotou a bude vědět, že máte důvěru v jeho dovednosti.

Mohlo by se vám líbit

Jak udělat z ubrekánka samostatné a sebevědomé dítě? Pozor na přehnanou chválu i kritiku, radí psychologové

Určitě jste se s tím už setkala, ať už na nákupu v obchodě, na ulici, dětském hřišti nebo třeba v mhd. Ječící dítě a vedle něj jeho matka, která ho téměř prosí o to, aby bylo zticha nebo přestalo křičet tak nahlas své neústupné požadavky. Pokud jste v tomto příběhu pouze pozorovatelem, protože u vás doma to takto nefunguje, můžete si gratulovat. Jaká je ale správná cesta k tomu, aby dítě bylo samostatné, sebevědomé avšak zároveň nerozmazlené? Psychologové se shodují na tom, že rodiče mnohdy hranici zdravého sebevědomí a umanutosti rozeznávají jen těžko. Co s tím?
svetzeny.cz

Snažte se udržovat otevřenou komunikaci

Často se stává, že děti mají problém se soustředěním nebo samostatností, protože se necítí v pohodě. Buďte pro ně bezpečným místem, kde mohou sdílet nejen své školní úspěchy, ale i starosti. Povídejte si s nimi o tom, jak se jim ve škole daří, co je baví nebo co by si přály zlepšit. Tím jim ukazujete, že jejich názory a pocity jsou důležité. Otevřená komunikace pomáhá nejen v řešení problémů, ale také posiluje pouto mezi vámi a dítětem – a to je základem všeho.

Mohlo by se vám líbit

„To, že děti nevedeme k samostatnosti, je průšvih,“ říká psychoterapeutka Eva Labusová

Proč se děti, které jsou stále pod kontrolou rodičů, nenaučí být samy se sebou a improvizovat? Proč je špatně, že nemají možnost poučit se z vlastních chyb? S psychoterapeutkou Evou Labusovou jsme si povídaly o dětské samostatnosti a zodpovědnosti.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Objevte krásu světa akvabel: Zjistěte, jakou radost přináší tanec na vodní hladině

Objevte krásu světa akvabel: Zjistěte, jakou radost přináší tanec na vodní hladině

Rodina a děti
Olympioničky o jachtingu: Vyžaduje dřinu a odhodlání, ale ten pocit, když visíme nad hladinou, je nezaměnitelný

Olympioničky o jachtingu: Vyžaduje dřinu a odhodlání, ale ten pocit, když visíme nad hladinou, je nezaměnitelný

Rodina a děti
Když děti pohltí strach ze školy či vrstevníků: Jak jim pomoci najít odvahu a posílit sebevědomí

Když děti pohltí strach ze školy či vrstevníků: Jak jim pomoci najít odvahu a posílit sebevědomí

Rodina a děti
Rozhodnutí přišlo na poslední chvíli: Matka mladé tanečnice radí, na co se připravit, když chcete dát dítě na uměleckou školu

Rozhodnutí přišlo na poslední chvíli: Matka mladé tanečnice radí, na co se připravit, když chcete dát dítě na uměleckou školu

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit